Práve hráme

Európsky dopravný servis: Informácie z krajín, do ktorých cestujete


Najvyššie povolené rýchlosti

  • v obci 50 km/h
  • mimo obce 90 km/h
  • diaľnice 120 km/h

Tolerancia alkoholu v krvi za volantom: 0,5 promile
Povinné svietenie: nie
Diaľničné poplatky: Poplatky sa vyberajú na mýtnych bránach, výška poplatku je určená dĺžkou diaľničného úseku a kategóriou vozidla. Spoplatňujú sa aj niektoré mosty. Viac informácií na portugaltolls.com/en.

Dôležité telefónne čísla

  • polícia, prvá pomoc, hasiči 112
  • telefónna predvoľba v Portugalsku je +351

Ďalšie informácie

Diaľničná sieť v krajine je vybudovaná moderne a na dobrej úrovni, to platí aj o miestnych komunikáciách. V krajine majú diaľnice dva rôzne systémy mýtneho: v prvom prípade sa vyberá lístok na vstupe na diaľnicu a platí sa pri opustení diaľnice (tzv. Via Verde, pás označený zeleným písmenom V, je vyhradený iba pre členov a predplatiteľov tejto služby.),v druhom prípade ide o výlučné elektronické mýto, ktoré je označené značkou.

Spôsob úhrady diaľnice s elektronickým mýtom musí byť zabezpečený vopred, čiže pred jazdou. Dodatočná úhrada diaľničného poplatku v prípade diaľnic s elektronickým mýtnym systémom pre vozidlá s cudzou ŠPZ nie je možná. Po prekročení hranice a vstupe na diaľnicu sú vytvorené separátne pruhy pre cudzincov, kde je potrebné v automate bez vystúpenia z auta spárovať ŠPZ s platobnou kartou (Mastercard, Visa) a poplatky sú automaticky hradené z platobnej karty.

Ak sa vám takýto spôsob úhrady nepozdáva, je tu aj iná možnosť, pre využívanie diaľnic si môžete zakúpiť aj tzv. Toll card (na poštách, niektorých čerpacích staniciach, alebo na tollcard.pt). Ide o nabíjaciu kartu (5, 10, 20, 40 €) ktorá sa má aktivovať podľa inštrukcie uvedenej na samotnej karte formou SMS. V prípade jazdy vozidlom s portugalskou ŠPZ- čiže ak si auto napríklad chcete zapožičať- je možné poplatok uhradiť aj dodatočne do piatich pracovných dní na pobočkách portugalskej pošty. Na priechodoch pred chodcov si dávajte veľký pozor, chodci sú zvyknutí chodiť bez kontrolovania cesty, pretože v tomto prípade majú vždy prednosť.

Nadácia Dobrý skutok