Práve hráme

Európsky dopravný servis: Informácie z krajín, do ktorých cestujete


Najvyššie povolené rýchlosti

  • v obci 50km/h
  • mimo obce 90km/h
  • rýchlostné cesty 120 km/h
  • diaľnice 140km/h

Tolerancia alkoholu v krvi za volantom:0,5 promile
Povinné svietenie: áno
Diaľničné poplatky: Prejazd cudzích vozidiel je na jednotlivých diaľničných úsekoch spoplatnený. Tieto úseky sú vyznačené tabuľou. Výška poplatku závisí od kategórie vozidla a dĺžky používania cesty. Cena ročnej známky je 50 eur, za trojmesačnú zaplatíte 28 eur, mesačnú máte za 15 eur a týždennú za 8 eur.

Dôležité telefónne čísla

  • kontakt na všetky bezpečnostné a záchranné zložky: 112

Ďalšie informácie

Povinnou výbavou auta je okrem reflexnej vesty, výstražného trojuholníka a lekárničky aj hasiaci prístroj. Slováci môžu vstúpiť do Bulharska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Každé dieťa, bez ohľadu na vek, musí byť držiteľom vlastného cestovného pasu. Cestovný doklad – cestovný pas alebo občiansky preukaz, musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny.

Od vodičov motorových vozidiel vstupujúcich a prechádzajúcich cez Bulharsko sa vyžaduje: vodičský preukaz – vodičské preukazy vydané členským štátom EÚ/EHP sú platné v Bulharsku, technický preukaz (osvedčenie o evidencii vozidla), povinné zmluvné poistenie vozidla (zelená karta); v prípade zapožičaného alebo služobného vozidla aj notársky overená plná moc majiteľa vozidla.

Vo všeobecnosti platí, že musíte byť pripútaný bezpečnostným pásom (okrem tehotných žien a ľudí, ktorým to zdravotný stav neumožňuje) a dieťa do 36 kg musí byť zabezpečené aj detskou sedačkou. Deti do 12 rokov 150 cm nesmú sedieť na mieste spolujazdca. Ak chcete vedieť, kde merajú rýchlosť, zistíte to veľmi ľahko, dopravná polícia je totiž povinná umiestniť značku E24 pred každým meraným úsekom.

Mobilné aplikácie Rádia Expres