Práve hráme

Európsky dopravný servis: Informácie z krajín, do ktorých cestujete


Najvyššie povolené rýchlosti

  • v obci 50 km/h
  • mimo obce 100 km/h
  • rýchlostné cesty a diaľnice bez limitu, odporúča sa však 130 km/h

Tolerancia alkoholu v krvi za volantom: 0,5 promile (neplatí pre vodičov do 21 rokov a menej ako s 2-ročnou praxou)
Povinné svietenie: motocykle a mopedy celodenne, odporúča sa však svietiť všetkým vozidlám
Diaľničné poplatky: V Nemecku je tranzit pre väčšinu motorových vozidiel zatiaľ zadarmo. Výnimkou sú len nákladné autá s celkovou hmotnosťou nad 7,5 tony, ktoré podliehajú diaľničnej známke. Viac informácií na tolls.eu/germany.

Dôležité telefónne čísla

  • polícia 110
  • prvá pomoc 112
  • hasiči 112
  • telefónna predvoľba v Nemecku je +49

Ďalšie informácie

Rýchlosť na diaľniciach neupravuje zákon, je predpísaná len odporúčaná rýchlosť a na niektorých úsekoch ciest je korigovaná tabuľami. Čerpacích staníc pri diaľniciach je pomenej, takže sa odporúča mať vždy so sebou zásobu pohonných hmôt. Ak sa stane dopravná nehoda, musíte to nahlásiť polícii – na diaľniciach je hustá sieť ohlasovacích telefónov (každé dva kilometre) – je to spoplatnené.

Každý zúčastnený je povinný zabezpečiť miesto nehody pred ďalšími škodami, poskytnúť pomoc poškodeným (zraneným), počkať na príchod polície, resp. záchrannej služby, poskytnúť svoj kontakt pre prípad ďalšieho šetrenia. Ak sa vodič dopravnej nehody nezúčastnil, je povinný prejsť okolo miesta nehody len vyznačenou trasou.

V Nemecku musíte byť na cestách opatrní a obozretní, je tu zvýšený počet cyklistov, ktorí sú pod zvýšenou ochranou zákona a veľakrát jazdia prirýchlo. V niektorých mestách (napr. Berlín, Hannover, Kolín alebo Stuttgart) je obmedzený vjazd do centier. Treba mať nízko emisnú plaketu 5 – 10 EUR. Pokuta za porušenie tohto pravidla je 40 EUR.

Nadácia Dobrý skutok