Práve hráme

Európsky dopravný servis: Informácie z krajín, do ktorých cestujete


Najvyššie povolené rýchlosti

  • v obci 30-60 km/h
  • mimo obce 70-100 km/h
  • diaľnice a rýchlostné cesty 110-120 km/h

Tolerancia alkoholu v krvi za volantom: 0,2 promile
Povinné svietenie: áno
Diaľničné poplatky:Švédske diaľnice môžete využívať bezplatne. Pomocou mýtneho systému Eurovignette sú diaľnice spoplatnené len pre vozidlá s hmotnosťou nad 12 ton. Pre všetky vozidlá je spoplatnený len vjazd do Štokholmu, Göteborgu a prejazd cez vybrané mosty.

Dôležité telefónne čísla

  • Tiesňová linka 112
  • telefónna predvoľba vo Švédsku je +46

Ďalšie informácie

Diaľnice a miestne komunikácie sú na tom kvalitne veľmi dobre. Vo Švédsku je bežným a veľmi využívaným dopravným prostriedkom bicykel. V mestách aj mimo mesta existujú osobitné cyklistické označené chodníky. Autá sú pri odbočovaní povinné dať prednosť cyklistom, ktorí jazdia pomerne rýchlo.

Za parkovanie sa na celom území zvyčajne počas pracovných dní platí (obyčajne od 9.00 do 17.00 hod.). V parkovacích automatoch je potrebné si zakúpiť lístok na príslušnú dobu parkovania, ktorý má byť umiestnený na viditeľné miesto za predné sklo zaparkovaného vozidla. Úhrada poplatkov je kontrolovaná dopravnou službou, pokuty za nesprávne parkovanie resp. parkovanie bez úhrady poplatku dosahujú od 500 do 900 SEK (cca 20-90 eur).

Všetci v aute musia byť povinne pripútaní a deti musia mať autosedačky. Čerpacích staníc nie je tak veľa ako u nás a ich prevádzková doba je zvyčajne od 8.00 do 22.00 hod, málo z nich je otvorených non stop. Cena 1 litra benzínu sa pohybuje v súčasnosti okolo 15 SEK/liter. (cca 1,47 eur). V aute je možné telefonovať aj bez hands-free.
Vo večerných a podvečerných hodinách treba jazdiť maximálne opatrne, pretože sa na cestách a popri nich môžu vyskytovať losy.

Nadácia Dobrý skutok