Práve hráme

Európsky dopravný servis: Informácie z krajín, do ktorých cestujete


Najvyššie povolené rýchlosti

  • v obci 50 km/h
  • mimo obce 80 km/h
  • rýchlostné cesty 100 km/h
  • diaľnice 130 km/h

Tolerancia alkoholu v krvi za volantom: 0,5 promile (ak má vodič vodičský preukaz kratšie ako 5 rokov – 0,2 promile)
Povinné svietenie: nie, svetlá musia byť zapnuté len pri zníženej viditeľnosti
Diaľničné poplatky: diaľnice nie sú spoplatnené pre osobné autá, mýto sa platí len pri prejazde tunelmi Westerscheldetunel a Kiltunnel

Dôležité telefónne čísla

  • kontakt na všetky bezpečnostné a záchranné zložky: 112

Ďalšie informácie

Veľký význam sa prikladá monitorovaniu verejných priestranstiev. Porušenie zákazu zastavenia a státia môže stáť vinníka 50 eur a viac. Reflexné vesty nie sú povinné. Veľký pozor si treba dávať na cyklistov, sú skoro všade a vo väčšine prípadov pri kolízii dávajú vinu vodičovi auta. Skoro všade majú prednosť a jazdia aj keď majú červenú na semafore. Automobilová doprava je bezproblémová do chvíle, než by ste chceli prejsť autom viac do centra.

Parkovať v centre je problém, a to aj napriek vysokej cene parkovného, dokonca aj obchodné reťazce s parkovacím miestom sú často platené. V prípade zlého parkovania vás odtiahnu a okrem toho môžete dostať aj vysokú pokutu. Centrum komplikuje cesty s jednosmerkami a na niektoré miesta sa dokonca svojím vozidlom ani nedostanete.

Ak ste do krajiny pricestovali autom, ktoré nie je vaše, potrebujete notársky overené povolenie majiteľa (v holandčine, nemčine alebo angličtine).

Nadácia Dobrý skutok