Práve hráme

Európsky dopravný servis: Informácie z krajín, do ktorých cestujete


Najvyššie povolené rýchlosti

  • v obci 50 km/h; v husto osídlených častiach iba 30 km/h
  • mimo obce 80 km/h
  • diaľnice a rýchlostné cesty 100 km/h

Tolerancia alkoholu v krvi za volantom: 0,2 promile (pokuta za prekročenie limitu je od 635 EUR vyššie)
Povinné svietenie: áno
Diaľničné poplatky: Diaľničné poplatky sú vyberané prostredníctvom mýtneho systému. Poplatky sa vyberajú na trasách pri hlavných mestách a pri prejazde tunelmi a podmorskými tunelmi. Poplatky sú 15-300 NOK a predplatiť sa dá minimálne 20 prejazdov u spoločnosti Fjellinjen.

Dôležité telefónne čísla

  • Polícia 112
  • Prvá pomoc 113
  • Hasiči 110
  • Núdzová linka pri poruche vozidla 810 00 55
  • Informácie o tel. číslach 1880

Ďalšie informácie

Zelená karta potvrdzujúca zákonné poistenie auta nie je oficiálne potrebná, ale pre zjednodušenie situácie v prípade havárie sa odporúča si ju obstarať. Slovák môže v Nórsku používať vodičský preukaz vydaný v SR po dobu jeho platnosti. Vozidlo registrované v zahraničí môže byť do Nórska bezcolne dovezené a riadené jedine osobou, ktorá má trvalý pobyt mimo Nórska. Motoristi platia mýta v stanovených úsekoch a nie je to súhrnná čiastka, ale odvíja sa od jednotlivých ciest. Za posledné obdobie sa vyberanie mýta v niektorých mestách automatizuje. Pri vjazde do Osla vodič prejde mýtnou bránou a nezastavuje, pokiaľ je auto vybavené predplatnou elektronickou kartou, prejazd sa z karty odčíta. Ostatné vozidlá sú pri prejazde vyfotografované a platba sa uskutoční po prejazde. Vodič buď do troch dní zaplatí dlžnú čiastku v hotovosti na čerpacích staniciach ESSO alebo na centrále výberu mýtneho v centre Osla, alebo mu do 3 mesiacov príde poštou na domácu adresu faktúra. Vozy registrované v zahraničí eviduje spoločnosť Euro Parking Collection so sídlom v Londýne, ktorá zašle faktúru zahraničným návštevníkom. Niektoré vnútrozemské cesty pretínajúce pohoria a náhorné plošiny (vrátane hlavných ťahov) bývajú v zime uzavreté a sú zjazdné prakticky len v období jún-september.

Oficiálne nórske informácie sú v angličtine na stránkach nórskej správy ciest https://www.vegvesen.no/ a http://www.autopass.no/

Nadácia Rádia Expres