Práve hráme

28/08/2019

Vitajte vo Veľkej Fatre! Cesta do praveku sa práve začína


Strať sa s nami a spoznaj kúzelné a tajomné Slovensko!
Každý štvrtok ťa v našom podcaste prevedieme po najkrajších miestach našej krajiny.

Tento podcast ti prinášame v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Poznáš turčiansku moletku? A vieš kde je Byronov výhľad? A kde žil diluviálny medveď? A zrazu máte pocit, že sa nachádzate v praveku, v pochmúrnom lese, v obklopení mohutných skál s početnými dierami a jaskyňami. Vraj v nich žil diluviálny medveď! Vitajte vo Veľkej Fatre! A určite sa ubytujte vo vile Ľadoveň v Martine, jej majiteľ, pán Martin Kalnický vám objasní pôvod jej nezvyčajného mena a možno vás vezme na obľúbený Borišov. My sme sa ale presunuli do obce Blatnica. A tá má ale úžasnú históriu!

Odkryté nálezy z bronzovej a železnej doby, hradisko púchovskej kultúry, mohylu slovanského veľmoža, ruinu Blatnického hradu z 13. storočia, múzeum fotografa a etnografa Karola Plicku v barokovo-klasicistickej kúrii, neskorobarokový kaštieľ z prvej polovice 18. storočia, murované domy so sýpkami a klenutými bránami olejkárov a šafraníkov, ktorí pôsobili najmä v Poľsku a Rusku! A predstavte si, že Blatnica bola pôsobisko prvej slovenskej botaničky Izabely Textorisovej, ktorej meno nesie bodliak, aj jedna planéta. Narodila sa tu spisovateľka Maša Haľamová. Bola jedným z centier Slovenského národného povstania a nájdete tu aj partizánsky bunker.

A Blatnica je taktiež skvelý východiskový bod mnohých turistických trás. Ako aj na vrcholy Tlstá a Ostrá. Tam vedie Chodník Janka Bojmíra, pomenovaný podľa turčianskeho turistického aktivistu,  značkára chodníkov a autora turistických sprievodcov. Chodník nevľúdnym lesom sa kľukatí popri skalnom amfiteátri, jaskyni Mažarná. V tejto puklinovo-rútivej jaskyni s dĺžku 130 metrov, sa schovávali pravekí ľudia, partizáni počas Slovenského národného povstania a v zime tu nocujú netopiere.

Blato, skaly a reťaze vás privedú na odlesnený plochý vrchol, na turčiansku moletku, Tlstú. Výrazne hrotitý a skalnatý hrebeň s krásnymi výhľadmi vás dovedie do sedla Ostrej. Krkolomný chodník, zabezpečený reťazami a drevenými stupňami až hore na Ostrú a tam za skalným oknom vás čakajú tony vzdušných a exponovaných výhľadov. A cestou späť aj Byronov výhľad s pohľadom na mohutné bralá Tlstej. Turci sa zvykne hovoriť poklad Slovenska. Je to skutočne tak? Choďte sa presvedčiť!

Tlstá a Ostrá ( Veľká Fatra)- Turistika-One2we/VaGa

Všetky časti podcastu Výlety po Slovensku s One2We
Mobilné aplikácie Rádia Expres