Práve hráme

22/08/2019

Poď sa nami túlať po Malej Fatre! Poď do Jánošíkových Dier!


Strať sa s nami a spoznaj kúzelné a tajomné Slovensko!
Každý štvrtok ťa v našom podcaste prevedieme po najkrajších miestach našej krajiny.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Tento podcast ti prinášame v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Boli to časy ťaživého nepokoja a protikladov. Skončila sa tridsaťročná vojna, ale rivalita medzi protestantmi a katolíkmi naďalej pripomínala súťaživosť medzi Google a Yahoo!.

Vo Francúzsku vládol kráľ Slnko – Ľudovít XIV. Na jeho dvore trónila móda, pretvárka, intrigy a zubný kaz. A pod duchaplnosťou sa často skrývala hrubosť. Karol XII. Švédsky sa chcel stať dobyvateľom sveta, jeho protivníkom bol Peter Veľký – ruský cár. Francúzsko sa dopracovalo k revolúcii, vyhláseniu republiky a smrti kráľa.Anglicko nastolilo parlamentnú monarchie. A v Rakúsku vládla Mária Terézia. Tón vtedajšej filozofie udával Voltaire.

A na Slovensku, v Terchovej sa narodil Juraj Jánošík. Slovenský Robin Hood alebo Viliam Tell, rebel, ochranca chudobných, ktorý zomrel ako 25-ročný obesením na hák so slovami: „Keď ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte.“ 250km severozápadne od Bratislavy leží kúzelný kúsok sveta. 280km značených turistických trás a cyklotrás. Malá Fatra. Pohorie s najužšími a najhlbšími roklinami, vysokými vodopádmi, posiate staručkými drevenicami. Je to územie, kde Juraj Jánošík spoločne so svojou družinou bláznivo behali cez zelené lúky. Poďte sa tam s nami pozrieť!

Prevedieme vás rozprávkovou roklinou, Jánošíkovými Dierami s 20 vodopádmi, pomocou rebríkov, reťazí a lávok budeme kopírovať pohyb vlniacej sa rieky, až sa dostaneme k dych berúcim výhľadom na bizarné skaly nesúce mená ako Skalný Mních, Ťava, Krokodíl, Jánošíkova posteľ alebo Orgán.

Vystúpime na Veľký Kriváň, do výšky 1.708 m, aby sme obdivovali nádherné zaoblené kopce so skalnatou obrubou. Ochutnáme bryndzové halušky, pirohy a žinčicu. Pripravíme si syrové korbáčiky a oštiepky. A posilnení sa vydáme zdolávať úplne prvú slovenskú feratu, aby sme cítili adrenalín až pri vlasových korienkoch.

Alebo zoskočíme z „kopca kopcov“, „ikony termického lietania“, pretože „kto nelietal na Straníku ešte nie je pilot“.
Alebo sa pokúsime nájsť Attilov hrob, toho mystického a mysteriózneho vládcu, bojovníka, milovníka žien, ktorý vytvoril veľké impérium.
Alebo navštívime Budatínsky hrad a prenesieme sa do čias drotárov.

A na konci dňa si zaplávame v Šútovskom jazere, ktorého farebné terasovité steny pripomínajú americký divoký západ.
A započúvame sa do tónov božskej archaickej terchovskej muziky.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Všetky časti podcastu Výlety po Slovensku s One2We
Nadácia Dobrý skutok