Práve hráme

25/09/2023

Skupina Hex a Emma Drobná sa v spoločnej piesni snažia oklamať smrť a ostať Navždy mladí


„Chceme oklamať smrť, nikdy viac z nej nemať strach a ostať navždy mladí,“ to je časť refrénu v poradí už štvrtého singlu z desiateho radového albumu Kde je tu láska?, ktorý Hexáci vydali v apríli tohto roku.

„To, že bude pesnička duet, mi napadlo v podstate ihneď. Pre mňa je táto skladba míľnikom v mojej skladateľskej kariére. Bola prvá, ktorej základ som skomponoval na klávesoch. Dovtedy som skladal výlučne na gitare,“ prezradil autor piesne Martin „Fefe“ Žúži, ktorý je zároveň aj autorom textu: „Napadlo mi, že text by mohol byť klasickým príbehom Rómea a Júlie prenesený do súčasnosti. Dvaja zaľúbenci, ktorým spoločnosť nedopraje vzťah, sa rozhodnú skoncovať so životom v aute.“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Emma bude špeciálnym hosťom na Hexáckom jesennom turné

„Tvorbu Hexu som mala vždy veľmi rada a vždy sme si rozumeli aj po ľudskej stránke, preto, keď ma chalani oslovili, som ani chvíľu neváhala a hneď som súhlasila. Nahrávanie prebiehalo v Bratislave, kde to celé vzniklo za pár hodín,“ teší sa zo spolupráce Emma Drobná. Chalani považujú Emmu za talent, ktorý sa tak často nerodí. „Mám pri nej pocit, akoby sme sa poznali niekoľko desiatok rokov, akoby prirodzene patrila do našej partie. Veľmi sa teším zo spolupráce, ako aj z toho, že prijala pozvanie byť špeciálnym hosťom na našom jesennom turné,“ neskrýva nadšenie Yxo.

Kde je tu láska Tour 2023 začne 7.11. koncertom v Poprade. V priebehu novembra kapela s Emmou navštívi osem slovenských miest a v každom z nich odohrá skoro dvojhodinovú show. „Na turné vyrazíme s rozšírenou zostavou. Okrem Emmy, ktorá s nami zaspieva ako naše, tak aj jej pesničky, a možno aj nejaký nečakaný cover, sa k nám pridá klávesák Jakub Tvrdík z Billy Barman a fantastická vokalistka Laura Weng. V niektorých momentoch nás bude na pódiu až osem, čo bude historky najväčšia zostava kapely. Počas programu chceme ponúknuť iné verzie piesní, chceme sa pohrať s aranžmánmi a dostať do skladieb ešte viac muzikanstva. Jednoducho, chceme ukázať Hex tak, ako ho ľudia predtým ešte nikdy nevideli,“ priblížil koncertné turné Yxo.

Krásna pieseň s tragickým podtónom

Videoklip k piesni Navždy mladí, ktorú si ľudia budú môcť vypočuť naživo aj na spomínanom turné, kapela zverila do rúk Borisovi Holečkovi a jeho manželke Veronike. Okrem réžie sú obaja autormi námetu i scenára.

„Nakoľko v skladbe ide o príbeh lásky medzi dvoma ľuďmi, ktorí chcú byť spolu, ale z nejakého neurčitého dôvodu nemôžu, preto sa rozhodnú svoj život spoločne ukončiť, a tak spečatiť lásku – ostať navždy mladí – chceli sme tento príbeh vypovedať inak ako klasickým storytellingom mladého páru, ktorý sa zabije v aute. Zvolili sme preto cestu, kde tento príbeh ukážeme pomocou tanca, a tak prepojíme dva nádherné svety umenia – hudbu a tanec. S tým nám pomohol choreograf Ladislav Cmorej a tanečníci Martina Slamková a Matúš Szegho, ktorí svojou choreografiou krásne interpretujú myšlienku skladby,“ opísal vznik klipu režisér Boris Holečko.

„Keďže som s Borisom a Veronikou v minulosti už jeden videoklip nakrúcala, vedela som, že budú mať všetko do detailu premyslené. Sú to naozaj profesionáli a ešte k tomu aj veľmi fajn ľudia, s ktorými je práca zároveň aj zábava. Podarilo sa im natočiť klip, ktorý je veľmi pekný, jemný a nenadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása,“ pochvaľuje si opätovnú spoluprácu Emma Drobná.

Aj napriek tomu, že medzi kapelou Hex a speváčkou Emmou Drobnou je generačný rozdiel, obaja interpreti si po ľudskej i hudobnej stránke skvele rozumejú a navzájom sa dopĺňajú. Svedčí o tom nielen ich nová, emotívna skladba Navždy mladí, ale aj spoločný koncertný program blížiaceho sa turné.

KDE JE TU LÁSKA TOUR 2023

7.11. POPRAD: AquaCity

8.11. ŽILINA: Dom odborov

9.11. TRENČÍN: Piano club

10.11. NÁMESTOVO: Dom kultúry

15.11. BRATISLAVA: Stars Auditorium

16.11. HLOHOVEC: Empírové divadlo

28.11. KOŠICE: Historická radnica

29.11. BANSKÁ BYSTRICA: Aula SZU

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Tlačová správa

Nadácia Dobrý skutok