Práve hráme

10/03/2023

Ženské vokálne sexteto Neha! prichádza s odvážnym videoklipom k piesni Mi Dimandas


Mnohí poznajú skupinu Neha! najmä kvôli ukrajinským piesňam, s ktorými vystúpila na početných benefičných koncertoch na podporu Ukrajiny. Repertoár kapely Neha! však tvoria piesne pochádzajúce z viacerých oblastí Európy. Mi Dimandas je pieseň v dnes už takmer zabudnutom jazyku Sefardských Židov zvanom ladino. V preklade znamená Žiadam. Členky skupiny ju opisujú ako oslavnú pieseň tela. Pozri si klip:

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Mi Dimandas je pre mňa piesňou, ktorá v dnešnom patriarchálnom, či fundamentalistickom kontexte poukazuje na dôveru v silné ženské rozhodnutia a oslavuje telo bez obmedzenia jeho prejavu,“ hovorí speváčka Denisa Parobeková. „Telo nesie celý príbeh našich životov ako jeden veľký fyzický odliatok všetkého, čo sme  prežili,“ dodáva Sára Halíková, ďalšia z členiek skupiny. Tvorcovia videoklipu, ktorými okrem kameramanov Michala Koštenského a Sabiny Schlosserovej boli aj samotné speváčky, hovoria o nápade natáčať vo vode ako o skvelej príležitosti zobraziť odhalené ženské telá inak než sexuálne objektivizujúcim spôsobom. „Telo nie je len nástroj, je to môj chrám,“ hovorí Kristína Kikon Kluvánek. „Všetko, čo prežívam, sa odohráva cez teloOd začiatku do konca života je mojím domovom. V Mi Dimandas sa spieva o našich potrebách. O tom, že je dôležité vedieť, čo potrebujem, stáť si za tým, a vedieť si to dať. A keď si význam piesne vztiahnem k telu, cítim k nemu úctu a cítim v ňom priestrannosť. Dovoľujem si venovať si skutočnú starostlivosť o tento dom, o toto telo,“ doplňuje Kikon. Mi Dimandas je prvou zverejnenou piesňou z pripravovaného albumu skupiny, ktorý v tomto roku vyjde pod hlavičkou vydavateľstva Hlava XXII. Album aj samotnú pieseň produkuje známy slovenský producent a skladateľ Tono Popovič. Zborové aranžmá umelecky viedla dirigentka Bohdana Ljashko.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Ambientný zvukový podklad k piesni vytvorila Kikon Kluvánek, členka sexteta; terénne záznamy, ktoré sú v ňom použité, nahral a spracoval Lukáš Bulko z projektu Alapastel. Na nahrávaní a spracovaní zvuku spolupracoval Igor Baar. Vokálna skupina Neha! vznikla v roku 2020. Pozostáva zo šiestich žien – hudobníčok, ktoré spojila láska k viachlasnému spevu a spoločný pohľad na svet. „Nechceme byť len hudobnou skupinou. Spojila nás aj potreba odovzdať tomuto svetu náš pohľad na život. Je to niečo ako aktivizmus, ale s tým, že my prinášame do sveta viac nehy,“ hovorí zakladateľka skupiny Zuzana Žiaková. Z tejto myšlienky vznikol aj názov kapely – Neha!, ktorý sa píše s výkričníkom. „Neha s výkričníkom pre nás znamená nutnosť prinášať do tohto sveta viac nehy, porozumenia a blízkosti. Vnímame, že tieto hodnoty tomuto svetu momentálne veľmi chýbajú. Všetkým by nám prospelo, keby sme si boli bližší a menej sa navzájom súdili na základe zdanlivých a povrchných odlišností – v názoroch, vo výzore, či v sociálno-ekonomickom statuse. Výkričník reprezentuje našu odhodlanosť zmeniť svet – nehou,“ dodáva Zuzana Žiaková.

Zdroj náhľadovej fotografie: Archív skupiny Neha! 

Mobilné aplikácie Rádia Expres