Práve hráme

26/03/2018

Izraelská filmárka so slovenskými koreňmi natočila videoklip pre Korben Dallas


Skupina Korben Dallas minulý rok vydala svoj piaty album Stredovek, ktorý pozitívne prijali fanúšikovia aj recenzenti. K albumu zverejnili klipy ku skladbám Oranžová, 95, Vietor a Ako para. Ich novým klipom je dielo izraelskej filmárky so slovenskými koreňmi Nataši Dudinskej, ktorá ho natočila na slová piesne Vzdať sa, ktorý otextovala novinárka Jana Shemesh.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Rozhovor s autorkou klipu Vzdať sa, Natašou Dudinski:

Prečo ste sa rozhodli natočiť klip k tejto pesničke?

Pieseň Vzdať sa veľmi páči, má skvelú hudba a slová, ktoré nútia k zamysleniu. A tiež som dobrodruh, mam rada výzvy :-) Nikdy som žiaden klip neurobila, tak to bola pre mňa výzva, ktorá ma zaujala.

Ako vznikol námet?

Námet sa rodil celkom dlho. Často som si púšťala pieseň, aby som sa do nej ponorila, a pochopila o čom naozaj je a čim vo mne rezonuje. Veľa som premýšľala nad jej slovami, sú veľmi hlboké a také prežité. Čítavam texty Jany Shemesh, či už novinárske alebo osobne, tak som aj trochu tušila z akých prežitkov sa text zrodil. Zároveň som si k piesni hľadala svoju cestu, ako ju uchopiť vizuálne.  Bol to taký druh dialógu, s textom, hudbou, s Lukášom Filom i sama so sebou. A jedného dna, ako som tak rozjímala pod stromom u nás na záhrade, som v predstavách uvidela púšť a uprostred ženu v mojom veku. To bol taký prvý obraz, ktorý ešte dlho kryštalizoval, než bol scenár hotový. V neskoršom štádiu som tiež viedla dlhé debaty s kameramanom cez skype. Pri natáčaní  jeho nápady klip veľmi obohatili.

Kde sa natáčalo a prečo práve tam?

Točili sme v Judejskej púšti, kúsok od Nabi Musa, neďaleko cesty z Jeruzalema k Mŕtvemu moru. Moslimovia veria, že v Nabi Musa je pochovaný Mojžiš a pred stáročiami tam postavili mešitu nad púštnou hrobkou. Pre zaujímavosť, Židia a kresťania veria, že je pochovaný na východnom brehu Jordánu, nevedno kde presne. To len na dokreslenie atmosféry miesta. Mne proste učarovala ta púšť navôkol, a tiež ma k tomu miestu viažu silne osobné spomienky. Púšť je fascinujúca, večná, nekonečná, i desivá, ohromuje svojou krásou a bezčasovosťou, láka svojim tajomstvom, vládne v nej božské ticho a zároveň sa v nej človek môže cítiť stratený, v jej nedoziernosti a neuchopiteľnosti. Na prvý pohlaď sa môže zdať, že je príliš vyprahnutá, že v nej nič nie je, ale keď ma človek trpezlivosť, objaví v nej život, pohyb, farby, rytmus i jazvy ci iné stopy civilizácie. Judejská púšť po stáročia lákala pustovníkov, svätcov, hľadačov, dobrodruhov, pastierov, pašerákov, vojakov i milencov. Celý rok je úplne vyprahnutá, ale na jar sa na chvíľu vždy celá zazelená a rozkvitne. Púšť sa mi javí ako pôsobivá metafora pre život sám, ktorému čelí každý z nás a ktorý nás zároveň presahuje.

Nataša Dudinski – scenár, réžia a strih
Filmárka vyrástla v Košiciach, študovala jazyky v Prahe, medzinárodne vzťahy v New Yorku a film v Jeruzaleme. Od roku 1994 žije v Jeruzaleme. Režírovala 3 celovečerné dokumenty (Holky z fildy, Gisi, Na Sever) a niekoľko krátkych filmov Ako kameramanka, strihačka ci producentka sa podieľala na mnohých ďalších.

Braňo Pažitka – kamera
Kameraman, pôvodne z Bratislavy, žije v Prahe. Natočil celovečerný hrany film Osmdesát dopisů, dokumenty Ivetka a hora, Danielův svět, Jan Vladislav, Léšba dějin, Gisi a mnoho ďalších

V klipe hrajú: Michal Dasberg, Hagar Mizrachi Dudinski a Yonathan Evan
Text skladby: Jana Shemesh
Korben Dallas sú:  Juraj Benetin, Lukáš FilaOzo GuttlerĽuboslav Petruška

Nadácia Dobrý skutok