Práve hráme

13/10/2022

Meky Žbirka bol vášnivým zberateľom vinylových platní. Vydavateľstvo Opus vydáva jedinečný komplet vo vkusnej kazetovej sade


Legendárny slovenský spevák a skladateľ Miroslav Žbirka by 21. októbra 2022 oslávil životné jubileum 70 rokov a 10. novembra 2022 uplynie presne rok od jeho úmrtia.

Vydavateľstvo Opus pri tejto príležitosti vydáva jedinečný vinylový komplet s názvom Miro Žbirka – OPUS Collection 1980 – 1990. Ide o sedem Mekyho albumov z rokov 1980 až 1990 vo vkusnej kazetovej sade, ktorá je obohatená o 16-stranovú brožúru so spevákovými výpoveďami. Tie pochádzajú z knihy Zblízka autora Jana Vedrala a s hodnotnými dobovými fotografiami Juraja Bartoša.

V exkluzívnom boxe si zberateľ nájde 7 albumov na 180 gramových vinylových platniach, nový mastering z originálnych analógových pásov a repliky pôvodných obalov s textami piesní.

„Meky na vinylových platniach začínal ako poslucháč a aj ako spevák a skladateľ. A bol ich vášnivým zberateľom. Keď sa vrátili, opäť ich začal počúvať a zbierať. Som veľmi rada, že teraz ako darček k nedožitej sedemdesiatke dostáva pekný LP box so siedmimi platňami, ktoré nahral pre Opus. Určite by ho to veľmi potešilo,“ hovorí Mekyho manželka Katka Žbirková k vyjdeniu LP boxu.

V pondelok 17. októbra 2022 sa v Bratislave uskutoční dlho očakávané podujatie Tribute to Miro Žbirka 70, spomienkový koncert na počesť nedožitých 70. narodenín slovenskej hudobnej legendy, kde si budú môcť Mekyho fanúšikovia tento jedinečný box zakúpiť. A nielen tam – exkluzívny LP komplet vychádza oficiálne už 14.10.2022 a obsahuje albumy Doktor sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Najrozsiahlejší box mapuje jednu dekádu sólovej kariéry

Hudobný publicista a Mekyho dlhoročný spolupracovník Rado Mešša povedal: „S Mekym sme sa o vinyloch často rozprávali. Mal rád ich zvuk a obaly, ktoré sú takým malým grafickým a umeleckým dielom. Jeho platňu Doktor Sen som si kúpil ako svoju prvú vlastnú LP už v roku 1980. Stále ju mám aj s ďalšími, ktoré vtedy vyšli. Teší ma, že si všetky Mekyho pre slovenskú hudbu osemdesiatych rokov zásadné albumy môžeme doplniť o kvalitné vinyly s vynoveným zvukom. Ten si budú môcť ako bonus z gramofónov priamo v NTC vypočuť aj návštevníci bratislavského koncertu Tribute to Miro Žbirka 70.“

„Doteraz najrozsiahlejší box v dejinách slovenského rock-popu mapuje úvodnú dekádu sólovej kariéry legendy, ktorá je priamo previazaná aj s najúspešnejším obdobím hudobného vydavateľstva Opus. Po takmer troch desiatkach rokov opäť na znovuzrodenom formáte vinylovej LP platne tak dostanú možnosť si všetci fanúšikovia opäť vypočuť jeho slávne albumy v podobe, v akej boli pôvodne koncipované. Pri príprave textovej časti som napokon prišiel na to, že najlepšie o albumoch a pesničkách dokázal rozprávať ich samotný autor a interpret prostredníctvom svojich vlastných autentických slov,“ dodal hudobný redaktor, moderátor a publicista Juraj Čurný, ktorý box zostavil.

Zdroj: Tlačová správa
Zdroj náhľadovej fotografie: Tlačová správa / Juraj Bartoš

Mobilné aplikácie Rádia Expres