Práve hráme

27/05/2021

Rusínska speváčka Ivana Brillová predstavuje emotívnu baladu o láske


Rusínska speváčka Ivana Brillová prichádza so svojou prvou hudobnou novinkou, ľudovou baladou s názvom JAKIM, ktorej korene siahajú do roku 1897. Hlavnou postavou piesne je Jakim, muž, ktorý bol ochotný pre lásku urobiť čokoľvek. „Je máj, lásky čas. Medzi mnohými z nás obľúbený mesiac plný bozkov pod čerešňami a vrúcnych objatí. Podstata lásky spočíva najmä v obete, a ani v tejto piesni tomu nebolo inak,“ približuje dej Ivana Brillová.

Aj napriek tomu, že balada je hudobný žáner, ktorý si medzi ľuďmi nenachádza veľa fanúšikov, Ivana Brillová sa rozhodla upriamiť pozornosť práve na ne. „Balady sú dlhé, majú pochmúrny dej a pre mnohých spevákov nie sú veľmi atraktívne. Veľmi si prajem, aby tento žáner dostal nový nádych, aby sa o baladách nehovorilo len ako o dlhých smutných piesňach.“

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Samotný videoklip už len podčiarkuje jednoduchosť balady. „Hĺbka piesne spočíva najmä v neobyčajnosti deja. Tomu sme chceli prispôsobiť aj videoklip. Zábery sme natáčali v krásnej prírode nad rusínskou dedinou Jakubany na hornom Spiši, odkiaľ pieseň aj pochádza. Keďže ide o tragický dej, tomu som prispôsobila aj oblečenie – ľudový odev, ktorý sa nosieval najmä na smútočné príležitosti v obci Jakubany, no tiež aj v pôstnom období. Na hlave mám čepiec, ktorý je zakrytý čiernou šatkou. V závere piesne prichádza aj odhalenie. Manželku, ktorú Jakim nakoniec zabije, stelesňujem ja a v piesni sa mu aj prihováram,“ dodáva Ivana na záver.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.
Mobilné aplikácie Rádia Expres