Práve hráme

04/03/2019

História topánok od praveku až po súčasnosť


Topánky ľudia začali nosiť už pred neuveriteľnými 40 000 rokmi. Úplne prvá obuv bola pravdepodobne len z pásov látok. Najstaršia zachovaná topánka má 5 500 rokov a je z Arménska. Nevieme, komu patrila, ale vedci tvrdia, že bola používaná niekoľko sezón. Nie je práve najkrajšia, ale v tých časoch musela byť krásna :-)

O 500 rokov neskôr nosil slávny praveký lovec Ötzi podobný model, ale vystlaný slamou. Zateplenie bolo nevyhnutné, pretože jeho múmiu našli v Alpách vo výške 3 200 metrov a zomrel pred 5 000 rokmi.

Dlhé obdobie sa topánky, ich tvar a materiály, z ktorých boli vyrobené, nemenili. Na začiatku nášho letopočtu stoja za zmienku sandále, ktoré používali rímski vojaci na dlhé trate, boli podbité, aby vydržali dlhé cesty a zospodu pripomínali dnešné kopačky.

Koniec staroveku a začiatok stredoveku Európania „vítali“ už v celkom slušivých krpcoch. V zime bývali vystlané kožušinou. Už mali tvar, ktorý poznáme a v pohode by sme si ich dali na nohy aj teraz.

V priebehu 11. a 12. storočia začínajú mať topánky okolo päty oblejšie kontúry a pribúda viac stehov spájajúcich jednotlivé časti, čím sa obuv lepšie prispôsobuje k chodidlu. Topánky sa ešte nerozlišovali na pravú a ľavú, na konkrétnu nohu sa prispôsobili až nosením. Aj v takýchto topánkach by už súčasní hipsteri na ulici nevzbudzovali väčšiu pozornosť.

Najobľúbenejšou obuvou vyšších spoločenských vrstiev 14. a 15. storočia sú topánky nazývané „krakovské“ alebo „poľské“ s typickou dlhou špičkou. Mohla mať aj 60 centimetrov a špičky sa zaväzovali pod kolenom. Nosili ich najmä muži! Vtedajším návrhárom skrátka prepínalo a ich módne pokusy musel zastaviť až pápež.

V 16. storočí sa už vo vyšších spoločenských vrstvách stáva obuv módnou záležitosťou a podľa toho aj topánky začínajú vyzerať. Niektoré sa už začínajú podobať tým súčasným. Aspoň teda tvarom. Chudobnejší ľudia zostávajú pri modeloch z praveku.

Topánky 20. storočia už poznáme. Napríklad tvar ikonických mužských kožených topánok zo začiatku storočia je módny dodnes.

A ako budú vyzerať topánky v budúcnosti? Takto? :)

Alebo takto?

Ak si po tomto článku dostal chuť kúpiť si nové topánky, máme pre teba tip!

Od pondelka do štvrtku môžeš v Hemendexe vyhrať nákupné poukážky do predajní Deichmann v hodnote 50 EUR a v piatok, na Medzinárodný deň žien, môžeš vyhrať nákupnú poukážku do Deichmannu v hodnote 100 EUR!

Chcem hrať

Zdroje: thevintagenews.com, dumielauxepices.net, top-voprosov.ru, 1stdibs.com, pinterest.com

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres