Práve hráme

03/04/2018

Ďalšie zlyhanie autonómneho riadenia? Tesla nabúrala do betónovej steny, vodič zahynul!


V Kalifornii sa na diaľnici stala vážna dopravná nehoda, ktorá zanechala ďalšie otázniky nad spoľahlivosťou autonómneho riadenia a bezpečnostných systémov v moderných autách.

Za volantom Modelu X sedel Walter Huang, ktorý z nejakého dôvodu neprevzal riadenie auta ani po tom, čo ho k tomu Tesla niekoľkokrát vyzvala. Posledných šesť sekúnd pred nehodou totiž systémy nezaznamenali prítomnosť rúk na volante.

Zaujímavé však je, že Tesla nedokázala vyhodnotiť a správne zareagovať na krízovú situáciu. Systémy by v takej situácii mali teoreticky vozidlo samočinne zastaviť a privolať pomoc alebo aspoň stlmiť nevyhnutný náraz. Posledné prípady však dokazujú, že sa ani na najmodernejšie núdzové systémy nemôžeme stopercentne spoľahnúť.

Auto sa navyše po náraze vznietilo a na fotografiách jasne vidieť obhorené časti auta. Za požiare elektrických áut môžu samotné články akumulátorov, ktoré majú tendenciu sa po náraze vznietiť. Takých článkov je v priemernom elektromobile hneď niekoľko tisíc a predstavujú závažné riziko, čoho dôkazom môže byť aj nehoda slávneho protagonistu show The Grand Tour, Richarda Hammonda, ktorého elektrický superšport zachvátil po nehode požiar.


Viac zaujímavých článkov pre náročných motoristov nájdete na autoviny.sk

[fb_page_like url=“https://www.facebook.com/automotorasport/“]
Nadácia Dobrý skutok