Práve hráme

05/09/2022

Organizátori zlyhali, umelci na pódiu povzbudzovali dav, aby besnel. Woodstock 99 zmenil ľudí na zvieratá


Nový dokument od Netflixu mapuje hudobný festival Woodstock z roku 1999, ktorý sa zmenil na úplnú katastrofu. Prvotne malo ísť o znovuzrodenie populárneho a nezabudnuteľného festivalu Woodstock, ktorý sa konal v roku 1969 a vystúpili na ňom hudobné legendy.

Jeho účastníci boli najmä hippies, tzv. deti kvetov, ktorí uznávali mier a pokoj. Heslo festivalu preto znelo: 3 dni plné mieru a hudby. Návštevníci si hudobné vystúpenia užili v pokoji a v harmonickej atmosfére, aj napriek tomu, že celkom hlasne vyjadrovali nesúhlas s vojnou, ktorá sa v tej dobe konala vo Vietname.

V rovnakých šľapajách chceli ísť organizátori aj o 30 rokov neskôr. Preto sa rozhodli usporiadať festival pre detí účastníkov prvotného Woodstocku. Konať sa mal taktiež v New Yorku a celá idea mala byť bola rovnaká. Podujatie sa malo niesť v mierovej a pokojnej atmosfére, avšak opak bol pravdou – stala sa z toho neriadená davová psychóza, v ktorej sa ľudia zmenili na zvieratá.

Špina, bordel, chaos a zneužívanie žien

V 99 roku sa festivalu zúčastnilo približne 250 až 300-tisíc ľudí, ktorí boli na konci festivalu poriadne naštvaní. Usporiadatelia značne podcenili organizáciu – pred vstupom zobrali návštevníkovom všetky potraviny a tekutiny, a tak boli nútení nakupovať v areáli. Počas akcie boli horúčavy a pitnej vody, ktorá verejne tiekla, bolo nedostatok. V radoch na ňu sa v priemere čakalo 20 minút a v stánkoch stála fľaša balenej vody najprv 4 doláre, neskôr sa cena vyšplhala na neuveriteľných 12 dolárov.

Verejné toalety boli taktiež zanedbané, išiel z nich smrad a dobrovoľníci ich nestíhali čistiť, čo taktiež naštvalo veľa ľudí. Ani interpreti neboli zvolení šťastne. Malo ísť o pokojný festival, no na pódiu vystupovali hard-rockové kapely. Aj napriek tomu, že publikum prišlo kvôli nim, svojou hudbou a prejavom burcovali dav k besneniu, pustošeniu a nenávisti. Celé to svojim vystúpením začala skupina Korn. Počas ich koncertu sa diváci dostali akoby do tranzu, ktorý sa každým dňom stupňoval. Počas celého festivalu boli všade dostupné drogy, ktoré celej situácii vôbec neprospievali.

Atmosféru vyhrotila aj skupina Limp Bizkit. Počas ich koncertu zrútili účastníci zvukovú vežu, a to nebolo to jediné. Jedna časť davu sa posunula o 6 metrov, všade boli nahí ľudia, ktorí sa davom doslova niesli a bolo to naozaj život ohrozujúce. Pozri sa, ako to tam vyzeralo – ide z toho strach!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Koncert tejto americkej rapovo-rockovej skupiny musel byť predčasne ukončený a po tom, ako frontman skupiny zišiel z pódia, povedal, že vzniknutá situácia nie je ich vina. Chaos pokračoval však aj naďalej. V tanečnom hangári vystupoval DJ Fatboy Slim, ktorého koncert bol taktiež predčasne ukončený. Do davu si to namierila dodávka. Riadil ju zdrogovaný šofér a nachádzala sa v nej nahá dievčina, ktorá bola v bezvedomí. Po tomto obraze si usporiadatelia uvedomili, že zneužívanie žien tam nebolo žiadne tabu.

„Čerešničkou na torte“ bolo v posledný večer vystúpenie skupiny Red Hot Chili Peppers. Počas ich koncertu rozdali na znak mieru 100-tisíc sviečok. To však malo úplne opačný efekt a na niekoľkých miestach začali vznikať masívne požiare, ktoré nemal kto uhasiť.

https://youtu.be/Obk8K8PDgy8

Ako to celé nakoniec dopadlo a čo všetko viedlo k tomu, že situácia vyústila tak, ako vyústila? Pozri si trailer k najnovšiemu dokumentu o tomto hudobnom festivale, ktorý sa vymkol spod kontroly. V novinke ťa čakajú výpovede reálnych účastníkov, reportérov, umelcov, ktorí boli priamo na pódiu, ale aj organizátorov. Je to šokujúce, mrazivé a počas sledovania budeš nechápavo krútiť hlavou!

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Zdroj titulnej fotky: YouTube

Mobilné aplikácie Rádia Expres