Práve hráme

25/10/2019

Mladý český spevák vzdáva hold Karlovi Krylovi piesňou Anděl, ku ktorej natočil klip v bývalých Sudetoch


Pesničkár Thom Artway oslavuje 30. výročie nežnej revolúcie uctením si pamiatky Karla Kryla, ktorého osobnosť nám aj dnes pripomína silu slova v období neslobody. „Již dlouho jsem si pohrával s myšlenkou natočit některou z jeho písní. Labyrint jeho textů vždy přitáhne moji pozornost – a stále mě napadají nové a nové možné významy jím zvolených slov,“ hovorí spevák a dodáva: „A proto jsem se nakonec rozhodl vytvořit vlastní verzi písně Anděl, jelikož si v ní může každý najít své vlastní poselství, i když je to notoricky známá skladba.“  

Thom Artway – Anděl (Karel Kryl Tribute)

Karel Kryl predstavuje pre Thoma Artwaya, presne tak ako pre mnoho ďalších, aj hudobnú ikonu nežnej revolúcie a popritom si tento rok pripomíname aj 75 rokov od narodenia kultového pesničkára a 25 rokov od jeho smrti. Pieseň Anděl vznikla v polovici šesťdesiatych rokov a vyšla v roku 1969 na albume Bratříčku, zavírej vrátka, je to teda päťdesiat rokov od jeho vydania. Inšpiráciou k napísaniu piesne boli Krylove potulky po okolí Teplíc, kde boli bývalé Sudety. Pohraničná oblasť symbolizovala v dobe komunizmu úplné vykorenenie viery a všetkého, čo s ňou súviselo. A práve do týchto miest zamieril aj Thom Artway v doprovode kameramana Michala Šindelářa, aby tu natočil čiernobiely atmosferický videoklip.

Krylov originál:

Karel Kryl-Anděl

Naživo zaznie Anděl v podaní Thoma Artwaya prvýkrát 28. októbra na koncerte Paměť národa a 17. novembra na Festivale slobody na pražskom Václavskom námestí.

Nadácia Rádia Expres