Práve hráme

13/06/2019

Vrátia sa Slováci zo zahraničia domov? Iniciatíva Vráťsa.sk ich láka na pracovné ponuky v biznise aj verejnej správe


Na Slovensku vznikla iniciatíva Vráťsa.sk, ktorá má prilákať Slovákov a Slovenky zo zahraničia domov. Vráť sa kvôli rodine, ženám, rozprávkam, pivu, peniazom, prírode, úradom – vráť sa domov. Podľa neziskovej organizácie LEAF by ich mohli presvedčiť pracovné ponuky v biznise, verejnej správe a neziskovom sektore.

Oli Džupinková sa rozprávala s Miriamou Letovanec, ktorá sa vrátila zo zahraničia na Slovensko a posledné dva roky vedie tím analytikov Implementačnej jednotky. Ako tím kontrolujú, či ministerstvá dodržiavajú vlastné sľuby a plnia úlohy, ktoré im vyplývajú zo skúmaní tímov hodnoty za peniaze.

Vráťsa.sk

Z prieskumu medzi Slovákmi v zahraničí, ktorý LEAF realizoval v októbri 2018, vyplynulo, že až 54 % z nich by k návratu motivovala zmena politickej kultúry na Slovensku. Nasledujú ju kariérne príležitosti (47 %) a lepšie služby štátu (44 %). LEAF preto spojil biznis, verejnú správu, samosprávu a neziskový sektor, aby sa pokúsil vrátiť šikovných ľudí domov. Iniciatívu Vráťsa.sk založili spolu so Slovenskou alianciou pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) a Americkou obchodnou komorou na Slovensku (AmCham).

Nadácia Rádia Expres