Práve hráme

21/02/2017

MAGNA: V Južnom Sudáne žije 5 miliónov detí s podvýživou, potrebujú pomoc


OSN vyhlásila stav hladomoru v dvoch regiónoch Južného Sudánu. V bezprostrednom ohrození života je 100-tisíc ľudí, avšak situácia nie je lepšia v celej krajine. Približne 40% juhosudánskej populácie, teda asi 4,9 milióna ľudí, potrebuje pomoc v podobe dodávky vysoko-nutričnej stravy.  Ak Južný Sudán okamžite nedostane túto pomoc, do júla bude hladu čeliť asi 5 miliónov ľudí. V čase hladomoru sú najviac ohrozené deti a starší ľudia.  Sledovanie stavu podvýživy a nutričná pomoc je súčasťou zdravotníckej starostlivosti, ktorú v Južnom Sudáne poskytuje slovenská humanitárna organizácia MAGNA.

Od roku 2011 v Južnom Sudáne pôsobí aj slovenská humanitárna organizácia MAGNA. Postupne svoju činnosť rozšírila na dva regióny. Východnú oblasť Jonglei a oblasť hlavného mesta Juba. Zdravotníci MAGNA v týchto oblastiach dokážu pomôcť až 100-tisíc ľuďom. Denne v rámci svojich aktivít dôsledne sledujú prípady podvýživy a následnú nutričnú pomoc, ktorá je integrovanou súčasťou zdravotnej starostlivosti. Okrem toho liečia aj maláriu, pneumóniu, akútne hnačky – ochorenia, ktoré sú mimoriadne nebezpečné najmä pre deti. V Južnom Sudáne žije až milión detí do 5 rokov, ktoré trpia podvýživou.

Do boja s hladomorom si zdravotníci MAGNA prinášajú skúsenosti zo susednej Kene. V roku 2011 zasiahol Keňu a oblasť Afrického rohu ničivý hladomor, ktorý zapríčinilo sucho a neúroda. Práve do Kene ušlo zo Somálska množstvo ľudí. Medzi 10-timi miliónmi ľudí, ktorých katastrofa celkovo zasiahla, sa rýchlo rozšírila podvýživa. Desiatky zdravotníkov MAGNA vtedy v nutričných centrách liečili spolu až 14-tisíc podvyživených detí.

Podľa OSN môže za súčasnú situáciu v Južnom Sudáne tak vláda ako aj medzinárodné spoločenstvo. Južný Sudán je najmladší štát sveta. Vznikol v roku 2011 a už v roku 2013 v ňom zúrila občianska vojna, ktorá trvá prakticky dodnes. Väčšinou niekdajší farmári a ich rodiny prišli o dobytok a pôdu zničenú občianskou vojnou už roky neobrábajú. Dlhodobo mali prístup len k potrave s nízkou výživovou hodnotou, preto sa rozšíril hladomor. Nevyhnutne potrebujú dodávky vysoko výživnej stravy.  Pro-vládne etnické skupiny však bránia v dodávkach humanitárnej pomoci do pro-opozičných regiónov. Obyvatelia týchto oblastí sa nemajú sami ako uživiť a často ani ako utiecť z miest, ktoré boli ich domovom, no premenili sa na bojisko.

Z iných častí Južného Sudánu naopak ľudia utekajú húfne. Krajinu už opustilo viac ako 1,5 milióna ľudí. Asi polovica z nich žije v Ugande. Ďalšie dva milióny ľudí stratili príbytok a sú utečencami vo vnútri krajiny. Medzinárodné spoločenstvo túto tretiu najväčšiu utečeneckú krízu, ktorá môže prerásť do humanitárnej katastrofy, dlhodobo prehliada.

Obetiam hladomoru v Južnom Sudáne môžete pomôcť zaslaním SMS v hodnote 5 EUR na 836 alebo príspevkom online na www.magna.sk

Liečime tu a teraz, vďaka vám.


MAGNA je slovenská humanitárna organizácia, ktorá sa zameriava na poskytovanie zdravotníckej a nutričnej pomoci v humanitárnych katastrofách, konfliktoch a v komunitách. Liečime deti a ich rodiny tam, kde je to najviac potrebne – v teréne, na mieste a pomáhame zachraňovať životy. Spolupracujú s nami lekári a zdravotnícki pracovnici nielen zo Slovenska, ale rôznych národnosti. Spolu je ich vo svete na našich projektoch vyše 500. Za 15 rokov svojej existencie MAGNA už poskytovala zdravotnícku pomoc na štyroch kontinentoch – v krajinách, ako sú Nepál, Južný Sudán, Keňa, kensko-somálska hranica, Demokratická republika Kongo, Kambodža, Mjanmarsko, Vietnam, Filipíny, Haiti, Nikaragua, India. V súvislosti vo vojnou s Sýrii sme zasahovali na maďarsko-srbskej hranici, Chorvátsku, priamo v Sýrii a susednom Libanone.

Mobilné aplikácie Rádia Expres