Práve hráme

05/12/2016

Dvaja Slováci v zahraničí bodovali na Startup Awards 2016


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na slovacivzahranici@expres.sk.

“Chalani, som na Vás veľmi hrdá a úprimne sa s Vami teším.” To boli moje prvé slová, keď som sa dozvedela, že dvaja Slováci v zahraničí bodovali na Startup Awards 2016. Minulý týždeň, v piatok 2.12.2016 sa odovzdávali ocenenia pre najlepšie slovenské startupy, a medzi 12 finalistami boli aj slovenský vedec Pavol Čekan z USA a programátor Ondrej Tokár z Dánska.

A ako to dopadlo? Firma MultiplexDX, ktorá sa zaoberá personalizovanou diagnostikou rakoviny a spolu s ďalšími dvomi Slovákmi ju založil Pali Čekan, je absolútnym víťazom Startup Awards 2016 a rovnako aj víťazom kategórie Veda. Ocenenia sa odovzdávali v štyroch kategóriách, a práve v ďalšej kategórii, Umenie a Dizajn, zvíťazil Ondrej Tokár s mobilnou aplikáciou, čarovnou hrou Maguss.

Pavol Čekan je vedec, ktorý skúma vznik rakoviny. Jeho príbeh som na Exprese predstavila ešte v roku 2004, keď som začínala s rubrikou o Slovákoch v zahraničí. Vypočuť a prečítať si ho môžete TU. Pali sa už aktuálne naplno venuje startupu MultiplexDX International – použitím biotechnológii vyvíja nové diagnostické metódy a aplikácie, ktoré umožnia rýchlejšiu, efektívnejšiu a personalizovanú liečbu rakoviny.

Ondrej Tokár je mladý programátor, ktorý študoval v Dánsku a vymyslel hru Maguss. O jej začiatkoch si prečítajte na našom webe expres.sk:  Teraz má táto hra vlastný fantasy svet, v ktorej sa hráč prechádza po parkoch a uliciach. Niečo ako #PokemonGo, ale v tomto svete sa čarujeee.

3_ondrejtokar
Aj Ondrej Tokár sa pred Startup Awards 2016 zastavil u nás v rádiu a nášmu Ďurovi z Hemendexu vysvetlil, ako hra Maguss funguje

#olidzupi

Nadácia Rádia Expres