Práve hráme

12/09/2016

Európsky deň bez úmrtia na cestách – Projekt EDWARD


Zlepšiť dopravnú bezpečnosť na cestách by mal pomôcť aj projekt s názvom EDWARD. Ide o Európsky deň bez úmrtia na cestách (European day without a road death), ktorý je v rámci tohtoročného Európskeho týždňa mobility vyhlásený na stredu 21. septembra. Realizuje ho organizácia Tispol, ktorá združuje služby dopravnej polície európskych štátov. Riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták chce, aby si čo najviac ľudí dalo aspoň na jeden deň záväzok dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

K záväzku sa môže zapojiť každý, kto v rámci projektu podpíše verejne sľub. Môžete tak spraviť aj vy na stránkach www.tispol.org aj www.minv.sk a zaviažete sa tak k dodržiavaniu pravidiel cestnej premávky a k bezpečnému jazdeniu na cestách. Podpísanie sľubu je však iba prvý krok, Ignaták vyzýva, aby vodiči vydžali s disciplínou čo najdlhšie.

Výzvu podporujú napr. aj športoví strelci Športového centra polície Danka Barteková a Erik Varga. Tí ľudí vyzývajú, aby boli ohľaduplní, zodpovední či tolerantní a aby na cestách chránili nielen seba, ale aj ľudí okolo. Barteková konštatuje, že auto netreba považovať len za dopravný prostriedok, ale aj za zbraň. Podľa nej aj štatisticky hovoria, že viesť motorové vozidlo môže byť nebezpečnejšie ako strieľanie z pušiek.

Slovensko sa podobne ako iné európske krajiny zaviazalo, že do roku 2020 zníži počet usmrtených na cestách, ako tomu bolo v predchádzajúcom období. V období rokov 2001 do roku 2010 klesol počet smrteľných dopravných nehôd na európskych cestách z 54.900 na 31.500.

V tento deň polícia neplánuje žiadne špeciálne akcie, vodiči by si mali sami uvedomiť, ako pokojnou a bezpečnou jazdou dokážu pomôcť nielen sebe, ale aj iným. Najkrajšia oslava tohto dňa je zároveň aj veľkým prianím organizátorov – prežiť tento deň bez jediného úmrtia na cestách.

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres