Práve hráme

11/08/2016

Obchvat Prešova bude stáť takmer 360 miliónov eur


Diaľničiari pôvodne odhadovali cenu za túto zákazku vo výške 369,5 milióna eur bez DPH.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) prijala v súťaži na obchvat Prešova na diaľnici D1 ponuku od združenia firiem Eurovia SK, Eurovia CS, Doprastav, Metrostav a Metrostav Slovakia. Išlo o najnižšiu predloženú ponuku v hodnote 356,3 milióna eur bez DPH.

Druhú najnižšiu ponuku predložilo združenie firiem M-Silnice, M-Silnice SK, Hastra, IMB Podbeskidzie a Willemenstav vo výške 364,7 milióna eur bez DPH. Tretia ponuka v hodnote 367,2 milióna eur bez DPH bola od konzorcia firiem PORR, Strabag a Hochtief.

Informácie zverejnila NDS vo vestníku verejného obstarávania.

Obchvat Prešova, čiže úsek Prešov, západ – Prešov, juh je takmer osemkilometrový diaľničný úsek a je jedným z posledných úsekov diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. Jeho súčasťou je aj vyše dva kilometre dlhý dvojrúrový tunel Prešov.

Úsek sa začína v križovatke Vydumanec, kde sa napája na predchádzajúci úsek diaľnice D1 a rýchlostnú cestu R4. Následne prechádza v blízkosti obytnej zóny a vstupuje do tunela. Koniec tejto časti diaľnice je v križovatke Prešov za obcou Haniska, kde pokračuje úsek D1 Prešov, juh – Budimír. Výstavba tohto úseku by mala podľa predpokladov trvať štyri roky.

Pozrite si vizualizáciu plánovaného obchvatu:

Obchvat Prešova – vizualizácia: Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh, tunel

Zdroj foto: youtube
Zdroj: sita.sk, tasr.sk

aplikacie Rádia Expres