Práve hráme

09/08/2016

Tunel Branisko by mal byť do roku 2022 dvojrúrový


Ak sa má zachovať bezpečnosť motoristov, druhá rúra diaľničného tunela Branisko by mala vodičom začať slúžiť najneskôr v roku 2022. Uviedol to generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Róbert Auxt.

Nariadenie vlády o minimálnych bezpečnostných požiadavkách pre tunely v cestnej sieti hovorí o tom, že ak intenzita premávky v tuneli s jednou rúrou bude presahovať 10.000 vozidiel v jednom jazdnom pruhu za deň, v čase prekročenia tejto hodnoty musí byť k dispozícii dvojrúrový tunel s jednosmernou premávkou. Pritom v júni za 24 hodín prešlo tunelom Branisko v priemere 13.060 vozidiel.

Predpokladá sa, že intenzita dopravy v tuneli Branisko oproti minulému roku ešte narastie. V 1. polroku sa tu na základe sčítania zvýšila medziročne o 24,24 percenta. Podľa nárastu dopravy za minulé roky NDS predpokladá, že v roku 2022 intenzita dopravy v jednom pruhu tunela Branisko presiahne denný limit 10.000 vozidiel. Znamená to prekročenie dopravnej intenzity, o ktorej hovorí vládne nariadenie.

„Stavať by sa malo začať najneskôr v roku 2019. Ak je pre nás prvoradá bezpečnosť a nechceme sa spamätať až pri škaredej mimoriadnej situácii, treba začať konať,“ povedal generálny riaditeľ NDS.

Úsek Beharovce – Branisko, ľavý pás má dĺžku 7,3 kilometra a tvoria ho tri mosty a 4932 metrov dlhý tunel. Predpokladaná hodnota zákazky na vybudovanie druhej rúry tunela Branisko je aktuálne vyčíslená na približne 350 miliónov eur. Doba výstavby je predbežne odhadnutá na tri roky.

Zdroj: tasr.sk
Zdroj foto: mapio.net

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres