Práve hráme

14/06/2016

Najdrahšia krajina na svete? Francúzsko


S týmto upozornením ma vyprevádzal kamarát po vlastnej skúsenosti z návštevy Paríža. Musím ťa poopraviť Martin, najdrahšia krajina na svete je Francúzsko – počas futbalového šampionátu. Chápem, že je to ideálna príležitosť zarobiť si(a trochu poštrajkovať), ale čo je veľa, to je veľa. A toto už hraničí so zdravým rozumom i s debetom na kreditnej karte.
Niektoré ceny sú tu v porovnaní s bežným režimom aj štvornásobné. Napríklad za izbu v trojhviezdičkovom hoteli neďaleko futbalového štadióna v Bordeaux, ktorá stojí na jednu noc bežne 60 eur, teraz návštevník zaplatí aj 240 eur. Drahšie hotely dokonca zostali poloprázdne, lebo tam už idú sumy do astronomických výšok. Mal som z izby výhľad na vonkajší bazén jedného z nich a za 4 dni sa tam neomočila ani noha. Možno to bolo tým, že sa ochladilo, no aj parkovisko im zostalo prázdne tak ako moja peňaženka po návšteve neďalekého fast foodu. Široko-ďaleko jediná možnosť ako sa rýchlo a lacno najesť. Vlastne len rýchlo. Rolka so strednými hranolkami a malá káva ma vyšli na 9,60!

image2

Je úplne bežné, že v reštaurácii zaplatíte za obed okolo 15 eur. Samozrejme bez nápoja, no ten si ani objednať nemusíte, pretože vám na stole všade automaticky pristane zadarmo fľaša s vodou. Beda, ak sa necháte zlanáriť na jedno pivo ako ja – 7 eur a 20 centov je môj osobný rekord, ktorý sa už nebudem nikdy pokúšať prekonať. Priniesli mi ho v plastovom pohári a nestálo za veľa. Vlaste stálo až príliš. A keď som zbadal účet, tak mi aj vyschlo v hrdle. Možno práve preto tá fľaša s vodou.

image3

To som rovno mohol ísť do Grandhotela v centre mesta, kde má svoj podnik preslávený šéfkuchár Gordon Ramsay.

image4

Nekresťanské ceny sú počas majstrovstiev Európy všade, až na jednu výnimku. Na vlakovej stanici Europe v Lille stojí použitie verejných toaliet 70 centov. No pozor, ak si kúpite permanentku na 12 vstupov, máte to „len“ za 7 eur! No nekúpte to, keď je to také lacné.

Odporúčame

Mobilné aplikácie Rádia Expres