Práve hráme

08/05/2016

Gangnam style


Vítame účastníkov rusko-kórejského mládežníckeho projektu! Tento nápis ma vítal po príchode do betónového kolosu v Petrohrade, ktorý je oficiálnym hotelom hokejových majstrovstiev sveta. Doma bývam na dedine, ktorá má okolo 900 ľudí a sem som prišiel do rozkošatenej budovy s presne 1193 izbami. Asi tisíc z nich obsadili kórejskí mládežníci, ktorí na chodbe pri jedálni nacvičovali s ruskými dévuškami tanečné kreácie v štýle Gangnam style. So zatvoreným kufrom, no otvorenými ústami som sa oprel o stenu, sledujúc kultúrny program, aj keď evidentne nemal byť na privítanie účastníkov hokejového šampionátu.

Bola to rozlúčka s päťdňovým sympóziom, ktoré sa na druhý deň končilo a stovky Kórejčanov pri hromadnom sťahovaní sa z izieb upchalo 12 výťahov i vstupnú halu pri recepcii. Až po ich odchode však začal ten pravý gangnam style. Stovky drobných, slušných čiernovlasých milovníkov horúceho čaju, nahradili stovky robustných, hlučných, blonďavých milovníkov studeného piva. Dorazili Fíni. Až teraz začalo mesto naozaj žiť (a piť) hokejom. A ožil aj hotel Pribaltiskaja, ktorý hostil účastníkov hokejových majstrovstiev sveta už pred šestnástimi rokmi, keď sme si v Petrohrade vybojovali senzačné striebro.

Naši hokejisti bývali práve v týchto izbách a tí šťastnejší mali krásny výhľad na Fínsky záliv. Vtedy ešte hotel stál na pobreží Baltského mora, no časy sa menia a o Rusku to platí zvlášť. Niežeby hotelový vesmírny koráb vzlietol a posunul sa ďalej do vnútrozemia. Ubudlo zo zálivu, do ktorého naviezli tisícky ton zeminy, aby mohla na pobreží vzniknúť nová mestská štvrť s vysokánskymi bytovkami a ďalší most. Výhľad sa cvrkol, naši hráči bývajú inde, no hotel Pribaltiskaja je opäť hokejovým pupkom sveta. Dnes ráno dorazili ďalšie autobusy plné ázijských turistov.

Nadácia Rádia Expres