Práve hráme

06/05/2016

Pesničky pre mamy, mamky, mamičky…


… druhá májová nedeľa už tradične patrí práve vám. Tento rok si Deň matiek pripomíname 8. mája.

Tým najkrajším darčekom, aký môže dať hudobník svojej mame je, že o nej napíše pesničku. A muzikanti to robia radi – dôkazom čoho je desať pesničiek o mamách, z ktorých sme vyskladali playlist. Máme ich radi a môžeme ich počúvať celý rok, ale práve na Deň matiek majú svoj špeciálny význam.

Takže, milé mamy, toto je k vášmu sviatku:

Playlist pre mamy (Deň matiek)

…a keby vám bolo málo, aj nasledujúce pesničky sú o mame…akurát sme to doteraz ani netušili :)

Beatles – Let It Be

https://www.youtube.com/watch?v=7P6X3IWLECY

Túto pieseň napísal Paul McCartney. Jeho mama Mary zomrela, keď mal 14. O desať rokov neskôr, keď práve prežíval v živote ťažké chvíle, sa mu vraj zjavila vo sne a utešovala ho. To mu dodalo pokoj a inšpiráciu pre tento hit. Skladba sa začína slovami: „When I find myself in times of trouble / Mother Mary comes to me / speaking words of wisdom / let it be..“ (voľný preklad: „Keď som mal starosti / prišla ku mne mama Mary / utešovala ma slovami / nechaj to tak…“)

Madness – Our House

Madness – Our House (Official 4K Video)

Pieseň naoko zachytáva bežný chaos rodinného života, no v skutočnosti sa točí okolo mamy, ktorá sa pružne dokáže prispôsobiť akejkoľvek situácii. Sprvu sa javí ako tyran, ale v skutočnosti je len „drič“, ochotný sa obetovať pre kohokoľvek z rodiny: „Father gets up late for work/ Mother has to iron his shirt“ (voľný preklad: „Otec vstal neskoro do práce / mama mu musela vyžehliť košeľu“). V texte je aj odkaz na spevákovo šťastné detstvo: „She“s the one they“re going to miss / in lots of ways“ (voľný preklad: Je tá, ktorá im bude chýbať / v mnohých situáciach.“)

Natasha Bedingfield – Angel

Natasha Bedingfield – Angel (Official Video)

Speváčkina mama, Molly Bedingfield, vychovala štyri deti a popritom sa starala o tisícky ďalších na celom svete prostredníctvom svojej charitatívnej organizácie Global Angels. Natasha jej touto pesničkou chcela vzdať úctu, hold a vďaku za to, čo všetko jej do života dala. Text je formulovaný ako výpoveď mamy dcére: „If I could be your angel / Protect you from the pain / I“ll keep you safe from danger / You“ll never hurt again“ (voľný preklad: Keby som mohla byť tvojím strážnym anjelom / chrániť ťa od bolesti / uchránim ťa pred nebezpečenstvom / nikdy viac sa nezraníš.“)

Eminem – Cleaning Out My Closet

Eminem – Cleanin‘ Out My Closet (Official Music Video)

Eminem, na rozdiel od predcházajúcich interpretov, nemal potrebu svojej mame ďakovať, naopak, chcel zo svojho vnútra dostať všetky pocity hnevu a nenávisti. Dôvodom bolo, že naňho v detstve údajne kašľala, opovrhovala ním, dokonca vo verši „Remember when Ronnie died / and you said you wished that was me“ (v preklade Pamätáš si, keď zomrel Ronnie / a ty si mi povedala, že si želala, aby som to bol ja?“) odkazuje na samovraždu svojho strýka Ronnieho a reakciu jeho vlastnej mamy. Eminem si skrátka nikdy nedával servítku pred ústa a svojej matke to poriadne spočítal.

Outkast – Ms Jackson

Outkast – Ms. Jackson (Official HD Video)

Text skladby je odkazom pre matku speváčky menom Erykah Badu. Člen dua Outkast, Andre 3000, má so speváčkou dieťa, spolu však nežijú – a chcel, aby jeho „svokra“ poznala aj jeho verziu príbehu, pretože mal pocit, že ho Erikah vykresľuje ako zlého otca.  V refréne spieva: „I’m sorry Ms. Jackson / I am for real / Never meant to make your daughter cry / I apologize a trillion times.“ (preklad: Je mi to ľúto, pani Jacksonová / Naozaj je / Nikdy som nechcel vašu dcéru rozplakať / ospravedňujem sa biliónkrát.)

Odporúčame

Mobilné aplikácie Rádia Expres