Práve hráme

09/02/2016

Desatoro kvalitnej tlačovky


Pred voľbami sa politické tlačovky množia. Ďuro a Djuro ich sledujú a odpozorovali základné znaky, ktoré musí spĺňať dobrá tlačová beseda. Na základe svojho pozorovania pripravili DESATORO KVALITNEJ TLAČOVKY:

1. Vyber si vhodný priestor. Ideš hovoriť o škôlke? Tak naklusaj do škôlky. Len slovenské nemocnice sa neodporúčajú, to fakt nie sú reprezentatívne priestory.
2. Vyber si vhodný outfit. Sako a košeľa nikoho neprekvapia. Daj si tričko s veľavravným nápisom, napríklad: Ten a ten je zlodej!
3. Vyber si vhodné rekvizity. Tabuľa na fajkanie je už zabratá, no voľné sú ešte korkové nástenky, či kamenné tabule, do ktorých sa dajú vytesať rôzne posolstvá.
4. Vyber si vhodné grafy a dokumenty ako dôkazy. Čo nie je zakázané, je dovolené. A ak máš kamarátov na vysokých miestach, tak aj zakázané je vlastne dovolené. Ak také dokumenty nemáš, tak si ich vyrob.
5. Vyber si vhodnú, univerzálnu odpoveď na čokoľvek. Z praxe vieme, že populárna je odpoveď: „to nie my, to je záležitosť minulej vlády.“
6. Neusmievaj sa. Si predsa vážny politik, úsmev nemá na tlačovke čo hľadať.
7. Sem tam sa poškrab po čele. Si predsa vážny politik a toto gesto nenápadne podčiarkne, že vieš rozmýšľať.
8. Nikdy sa nepýtaj hovorkyne, čo máš vlastne povedať. Našepkávanie si novinári všimnú a budú to rozmazávať.
9. Zdôrazni, že nič z toho, čo hovoríš, nie je súčasťou predvolebnej kampane. Svoje by si si tliachal hocikedy, nielen pred voľbami.
10. A hlavne – trvaj na svojom. Je to tvoja tlačovka, ty platíš tým novinárskych hyenam občerstvenie, tak nech sa pýtajú to, čo chceš ty. Ak sa ti otázka nepáči, tak ju ignoruj.

10-tlacovka

Nadácia Rádia Expres