Práve hráme

20/01/2016

Slovenka má prestížnu vzdelávaciu agentúru v Londýne


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk.

Marianna Makarová, žena v biznise

Marianna Makarová pochádza z Bratislavy. Vyštudovala právo na Karlovej Univerzite v Prahe. Rok študovala aj na Law School na Queen“s University v Belfaste, kam získala štipendium v rámci programu Soctrates/Erasmus. Marianna začala podnikať už ako 18 ročná. Popri štúdiu na vysokej škole založila v Bratislave firmu. Vzdelávaciu agentúru Právnik, ktorá ponúkala prípravné kurzy na vysoké školy pre študentov stredných škôl, ktorí mali záujem študovať na právnickej fakulte či už na Slovensku alebo v Čechách. Ako 21 ročná dostala prvú zahraničnú pracovnú ponuku na jednej z top UK súkromných stredných škôl, Millfield School. A tak počas vysokoškolského štúdia a vedenia vlastnej firmy v Bratislave, každé leto pracovala pre najprestížnejšiu letnú jazykovú školu v Millfielde, ktorá pod jej vedením získala aj cenu za najlepšiu školu „LTM Star High School 2008“ od Language Travel Magazine. Po štyroch letách sa vypracovala na vrchol pracovnej pyramídy, a ako Centre Manager mala na starosti 900 študentov z viac ako 50tich krajín sveta a  vyše 150 najmä britských zamestnancov. Tam stretla aj svojho priateľa, dvojnásobného olympionika, vtedy riaditeľa plaveckej akadémie v Millfielde, ktorá je považovaná za jednu z najúspešnejších v UK, keďže od roku 1968 vyprodukovala reprezentanta pre každé Olympijské Hry.

Momentálne žije v Londýne kde rozbehla vlastný biznis. Spoluvlastní firmy, ktoré sa zaoberajú najmä vzdelávaním v oblastí športu a fitnessu. Pod jej vedením sa z Maximum Performances stal najväčší poskytovateľ plaveckých tréningových programov v UK.

3_

Letná jazyková škola - Millfield 2008
Letná jazyková škola – Millfield 2008

Oli: Ako prebiehali kurzy v rámci Tvojej bratislavskej firmy počas výšky?

Marianna: Dostať sa na právo bola neľahká výzva, okrem samých jednotiek zo stredoškolského vzdelania, úspešní uchádzači museli mať aj okolo 90% z výsledku na prijímacích pohovoroch. Prijímacie testy však len málo odzrkadľovali vedomosti získané počas strednej školy, plus každá právnická fakulta zvolila inú formu testovania. V Bratislave sa bolo treba nabifľovať najmä dejiny, v Brne sa robili psychologické testy a v Prahe išlo o kombináciu, bolo treba vycibriť výrokovú logiku a mať solídny prehľad v historicko-politických súvislostiach. Prijatých bolo asi 10% uchádzačov. V čase keď som sa ja hlásila na právo, existovali len kurzy pripravujúce na jednotlivé právnické fakulty. My sme videli túto medzeru na trhu a vytvorili sme kurz zahŕňajúci prípravu na väčšinu právnických fakúlt v SR a ČR. Postupne sme poskytovali aj poradenstvo o zahraničných univerzitách a pozývali zahraničných hostí, napr. z University of Vienna, Oxford University, Paris-Sorbonne University, čo bolo v tom období ešte dosť exotické.

Oli: Ako dlho fungovala táto firma?

Marianna: Venovala som sa tomu šesť rokov. Kurzami prešlo vyše 400 študentov. Prvý rok sme začali s malou skupinkou, kde bolo len 17 ľudí a v najväčšom rozpuku sme organizovali aj prípravu na ekonomické univerzity a jazykovú prípravu na maturitné skúšky.

Oli: Ale reálne, stíhala si to?

Marianna: Ale áno. Prvý rok som aj prednášala, ale potom som zamestnávala prednášajúcich. Od októbra do júna som študovala a viedla firmu, a každé leto pracovala v Británii. V podstate som nemala prázdniny. Ale vôbec to neľutujem. Odmenou mi bola napríklad aj cena od Nadácie Penty („Cena Penty za vynikající studijní výsledky“) oceňujúca troch študentov Právnickej Fakulty Univerzity Karlovej. Popri študijnom prospechu ocenili moju všestrannosť a spoluautorstvo i aktivity na charitatívnej midmediálnej kampani podporovanej Ministerstvom Školstva SR a Protidrogovým Fondom. Na projekte s názvom STOP DRUGS! Namaľuj svoje nie! som spolupracovala s mojím otcom v období 2004-2008.

Oli: Aké boli tvoje začiatky v Londýne?

Marianna: Zhruba pred piatimi rokmi som sa presťahovala do Londýna. Vždy som cítila, že by som sa najradšej venovala niečomu vlastnému, nakoľko preferujem pracovať na svojich projektoch. Ale bola som v novej krajine, kde veľa vecí funguje inak, sú iné zákony, odlišné pravidlá podnikania, plus som sa chcela najprv aj poriadne včleniť do spoločnosti a spoznať Londýn. Našla som si prácu ako projektová manažérka v jazykovom centre, kde som bola sedem mesiacov. Chcela som však vyskúšať aj pozíciu vo veľkej nadnárodnej spoločnosti s centrálou v centre Londýna. Dva roky som pôsobila v mediálnej spoločnosti Shine Group (dnes Endemol Shine Group vlastnenej 21st Century Fox and Apollo Global). Pracovala som v oddelení, ktoré malo na starosti medzinárodné poradenstvo pri produkcii televíznych formátov (pomáhala som napríklad pri produkcii česko-slovenskej verzie MasterChef), consulting pri tvorbe nových televíznych relácií a vnútornú komunikáciu v rámci Shine Group, vtedy pozostávajúcej z 29 spoločností v 12stich krajinách sveta. O tejto firme som sa dozvedela od mojej sestry Marcely, ktorá pracovala pre francúzsku pobočku v Paríži.

Na prácu v Shine rada spomínam, zoznámila som sa so zaujímavými ľuďmi, pocestovala pracovne po Európe, ale hlavne spoznala pôvaby nie len mediálneho sveta v Londýne. A postupne som tam nabrala aj odvahu budovať vlastný biznis v tejto krajine.

4
Vajíčko z loga Shine putovalo po svete a pózovala aj Mariana so sestrou Marcelou

Oli: Si ten typ človeka, ktorý niečo vyštudoval, ale nepracuje v danej oblasti, lebo ho to nebavilo?

Marianna: Naopak, mňa právo ako veda baví. Z akademického hľadiska sa právom stále zaoberám. Momentálne si robím doktorát (PhD). Venujem sa porovnávaniu copyrightu vo Veľkej Británii a autorského práva v Českej Republike. Mne sa právo páči, má svoju logiku a rozvíja myslenie. Ale ja som vždy popri štúdiu práva uprednostňovala manažovanie vzdelávacích projektov, ktoré ma viac napĺňali.

Oli: Vedela si hneď, v čom chceš podnikať?

Marianna: Môj priateľ, Edward Sinclair, je bývalý olympijský plavec. Reprezentoval Britániu v Sydney 2000 a v Aténach 2004. Získal 8 strieborných a bronzových medailí na svetových a európskych majstrovstvách. Bol aj držiteľom európskych a britských rekordov v kraule. Po ukončení športovej kariéry sa zasvätil trénovaniu budúcich britských olympijských nádejí. K jeho úspešným odchovancom napríklad patria olympionik James Disney-May, ktorý reprezentoval Britániu v Londýne 2012, ako aj momentálny majster sveta James Guy v 200m kraul. Jednou z jeho aktivít bolo založenie Maximum Performances. Začal organizovať motivačné kurzy pre mladých plavcov. Ja som od začiatku pomáhala, ale obaja sme mali iné full-time joby, tak to bolo niekoľko rokov skôr také naše hobby. Po čase som však vycítila potenciál tohto projektu a oznámila som priateľovi, že mám záujem z nášho hobby vybudovať väčšiu firmu. Bolo to nakoniec obojstranne odobrené, lebo samozrejme, práca s partnerom, prináša nie len pracovný risk, ale vplýva aj na dynamiku vzťahu. Naše pozície vo firme sa však pozitívne dopĺňajú a už je to tretím rokom, odkedy sa tejto firme venujem naplno.

Počas olympijských hier v Londýne
Počas olympijských hier v Londýne

Oli: Ako Vám to teda ide?

Marianna: Z 2-3 kurzov ročne sa to zatiaľ rozrástlo na 44, a stal sa z nás najväčší poskytovateľ plaveckých tréningových sústredení (Swim Camps) v UK. Začali sme organizovať aj zahraničné pobyty, on-line výuku, tréning plávania pre triathlon, služby osobných trénerov, zabezpečovanie spíkrov pre eventy a poskytujeme aj consulting pre športové kluby a školy. Z jednej spoločnosti postupne vzniká skupina spoločností zastrešených našou značkou.

6 7

Oli: Všetky služby sa týkajú plávania?

Marianna: V podstate áno. Momentálne sme veľmi špecializovaní. Zaoberáme sa však všetkými aspektmi plaveckých techník a širokým spektrom faktorov vplývajúcich na plavecké výkony, ako výživa, fitness, motivácia.  Poskytujeme poradenstvo k procesom prípravy na preteky, video-analýzu výkonov počas pretekov, ako aj regenerácii po športovom výkone, predchádzaniu úrazov, rehabilitácii, a to s využitím najnovších technológií a poznatkov športovej vedy. Sama som bola prekvapená, čo všetko hrá dôležitú úlohu pri výkonoch atlétov.

Olympijský bazén v London Aquatics Centre
Olympijský bazén v London Aquatics Centre

Oli: V čom teda spočíva Tvoja práca?

Marianna: Priateľ má pod palcom „plavecký know-how“, výber trénerov a obsah výuky. Mojou doménou sú všetky ostatné činnosti našich firiem, či už právne alebo finančné záležitosti súvisiace s každodenný chodom podnikov, koordinácia kreácie nových produktov a služieb, marketing, manažovanie firemných stratégií a celkový rozvoj do budúcna.

IMG_5959

Oli: Sú Vaše služby drahé?

Marianna: Áno. V podstate sme luxusný produkt. Väčšinou nám nejde ani tak o čísla, počty klientov, ale o kvalitu poskytnutých služieb. Čo sa týka samotných plaveckých kurzov, najexkluzívnejšie sú pre 12 ľudí, ale organizujeme aj cenovo prístupnejšie programy pre 100+ účastníkov.

10

Oli: Veľa sa teraz hovorí o rovnosti mužov a žien. Podporuje sa myšlienka viac žien v biznise. Ako to vnímaš Ty a hlavne z pohľadu pracovného prostredia v inej krajine?

Marianna: V Londýne som pracovala v dvoch firmách a obe mali šéfky ženy. Elisabeth Murdoch, zakladateľka Shine Group, aktívne vytvárala príležitosti pre ženy v biznise, veľké percento senior manažmentu bolo žien. Mne sa to samozrejme pozdávalo, je motivujúce vidieť, že ženy môžu mať firmu/kariéru aj rodinu.

Oli: Cítiš sa už v Londýne ako doma?

Marianna: Na začiatku to bolo exotické, vzrušujúce ale bola to určite aj výzva a trochu kultúrny šok. V podstate som začínala v novom meste odznova. Prvých pár rokov som sa necítila vo svojej koži. Uvažovala som aj o návrate do Prahy. Ale asi po štyroch rokoch som sa tu začala cítiť ako doma. Konečne som naplno prekonala aj jazykovú bariéru. Lebo jazyk nie je len o slovíčkach a gramatike, ale veľkú úlohu hrá celkový kultúrny kontext. Mám pocit, že som sa už celkovo socializovala. Bolo to určite jednoduchšie aj vďaka britskému priateľovi a jeho veľkej rodine.

Oli: Hovoriť o návrate na Slovensko je zbytočné?

Marianna: Už keď som si prešla tým začiatkom v novej krajine, tak by som návrat vnímala ako zahodenie možností, ktoré som si tu vybudovala. Ale ako sa vraví, nikdy nehovor nikdy. Ale ak raz budem mať deti, určite chcem, aby poznali Slovensko a našu kultúru. Ako bývalá Lúčničiarka som toho názoru, že naša kultúra je bohatá a má čo ponúknuť.

FullSizeRender

Maximum Performances Swim Camps

Foto: Archív Marianna Makarová

#olidzupi

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres