Práve hráme

13/05/2010

Minihitparáda nemeckých štadiónoviek


Nedá sa pred ním ujsť. Počuť ho všade. Pred každým zápasom, počas stretnutia, keď je prerušená hra, cez prestávky a aj po záverečnom hvizde. Každú chvíľu sa pristihnem, ako si poklepkávam nohou do rytmu a tuším sa mi už na tvári objavujú prvé tiky. Má silu nejakej domácej pálenky, no na druhý deň ráno z neho viac duní v hlave. SCOOTER. Nemecká skupina, ktorá naspievala oficiálnu hymnu majstrovstiev sveta. Písal som už o nich po tom, čo vystúpili na slávnostnom otvorení šampionátu. Vtedy som však v pesničke Stuck on replay potenciálne nebezpečenstvo nevidel. Možno preto, že som z tej diaľky na obrovskom štadióne naozaj nič nevidel. A nepočul.

Ak by som mal urobiť malú hitparádu najobľúbenejších „štadiónových“ skladieb, teda pesničiek, ktoré majú tunajší športoví  fanúšikovia najradšej, Scooter by nevyhral. Na 3. miesto dávam klasikov, ktorí sú v Nemecku mimoriadne populárni a ich nový album k filmu Iron Man 2 vedie všetky rebríčky predajnosti. Je na ňom aj skladba z roku 1979, ktorá vie dostať divákov do varu aj po 31 rokoch – AC/DC!

Scooter búchajú na druhom mieste, ale inak búchajú aj niekde v centrálnej nervovej sústave. A nechcú prestať.

Scooter – Stuck On Replay (Official Video HD)

Na jednotke je možno trochu prekvapujúco, ale suverénne nezávislá americká skupina White Stripes, ktorá si Nemcov získala svojím nesmrteľným gitarovým riffom. Práve na jeho melódiu spievajú v hľadisku svoje typické chorály.

The White Stripes – Seven Nation Army

Rozmýšľam, že nabudúce vám ponúknem minihitparádu nemeckých krčmových šlágrov, pri ktorých sa dá dobre nakláňať zo strany na stranu a jódlovať (plus súťaž o najväčšiu štetku za klobúkom):

Franzl Lang – Einen Jodler hör i gern

Možno bude aj rebríček nemeckých šlágrov rokov minulých:

http://www.youtube.com/watch?v=dOEIH3cC8uM&show_ads=1

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres