Práve hráme

16/09/2015

Slovenka spojila cestovanie s podnikaním a užíva si život na voľnej nohe


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk

Silvia Púchovská, freelance a cestovateľka

Silvia Púchovská sa síce narodila na východe Slovenska, v Snine, ale od piatich rokov žije v Bratislave. Tu chodila do škôlky, na základnú a strednú školu a promovala na Ekonomickej univerzite. Študovala obchod a marketing. Po škole pracovala v kancelárii pre jednu firmu v Dánsku. Teraz má 32 rokov a pracuje ako freelance v marketingových službách. Popritom bloguje a svoj blog Unboxing Traveller označuje ako svoju virtuálnu vizitku v online svete, priestor na vyjadrenie názorov a zážitkov z ciest. Najprv blogovala len pre rodinu a kamarátov, ale časom zistila, že môže spojiť prácu a cestovanie a stala sa digitálnym nomádom. Silvia navštívila 43 krajín a hovorí anglicky, španielsky, dánsky a trochu po nemecky. Chce sa však vrátiť k písaniu v slovenčine a opäť viac využívať slovenský jazyk.

Oli: Mnohí už určite slovo freelance počuli, ale ak nie, vysvetli, čo to znamená, ale na svojom príklade.

Silvia: Znamená to, že pracujem sama na seba, momentálne na živnosť. Mám klientov, ktorým poskytujem marketingové služby v angličtine a nemám iba jedného stáleho zamestnávateľa. Mám 90% zahraničných klientov. Sú to hlavne firmy z Kanady alebo Austrálie. Mám na starosti stratégiu, teda s klientom preberieme, ako chce byť odprezentovaný na internete. Vyberieme vhodné nástroje – webstránka, sociálne médiá a podobne.  Ak bude blogovať, o čom bude blogovať. Ide hlavne o obsahovú stránku. veľmi ma to baví, pretože je to aj to, čo som študovala a robila som to aj pre jednu veľkú firmu v Dánsku. Ešte pred troma rokmi, keď som dávala výpoveď, som vôbec nevedela, že sa to dá spojiť s cestovaním a robiť sama na seba.

Oli: Bolo ľahšie nájsť si zahraničných klientov ako slovenských?

Silvia: Určite áno. Registrovala som sa na rôznych webstránkach a prví, ktorí sa mi ozvali, boli z Kanady a doteraz s nimi spolupracujem. Sú to šéfovia malých firiem, ktorí potrebujú pomôcť s marketingom. Ide najmä o služby v oblasti vzdelávania, couchingu alebo eventov, čo je spojené aj s cestovaním. Časom som zistila, že môžem spojiť prácu a cestovanie s blogovaním. A tým, že som sa začala profilovať ako digitálny nomád, tak som si aj pritiahla klientov, ktorí majú záujem byť digitálni nomádi.

2_digitalny_nomad_1

Oli: Takže ty si jedna z tých blogerov, ktorí cestujú popri práci, neživíš sa iba blogovaním?

Silvia: Ja žijem z toho, že podnikám v marketingových službách a je jedno, či žijem na Slovensku alebo som niekde v Amerike a popritom cestujem. Môj model podnikania je taký, že tá služba je doručená iba online. Iní blogeri, ktorí žijú z toho, že cestujú a blogujú, majú na svojich blogoch napríklad reklamu, logá, linky, ktoré privedú čiatateľov na stránku ich sponzorov alebo obchod, kde predávajú svoje e-knihy, robia eventy a workshopy. Ja sa sponzorom a obchodným partnerom nebránim, ale nechcem veľmi ísť iba touto cestou.

Oli: Tvoj blog sa volá Unboxing Traveller. Prečo?

Silvia: Blogujem tri roky a Unboxing Traveller sa volá preto, lebo keď som začala cestovať, tak som si robila výskum, aké názvy už existujú a chcela som sa odlíšiť. Unboxing je vlastne video technika z oblasti video marketingu. Sú to videá, kde ľudia rozbaľujú svoje elektronické produkty na youtube a hodnotia ich. Mne to prišlo nenormálne až smiešne, tak som si povedala, že budem robiť niečo podobné, ale na miestne produkty alebo služby. Tak som začala unboxovať, to znamená objavovať a hodnotiť miestne produkty. V každej krajine som urobila nejaké video.

Oli: Čo si napríklad unboxovala?

Silvia: Unboxovala som kokové listy v Peru. Je to rastlina, ktorá v horských krajinách ako je Bolívia alebo Peru pomáha v nadmorských výškach. Keď človek žuje kokové listy alebo pije čaj z koky, tak mu to pomáha ľahšie dýchať a lepšie sa cítiť v nadmorských výškach nad 3500 metrov. V Argentíne som napríklad unboxovala víno s ľadovcom. V každej krajine niečo iné.

Unboxing in Caňon del Colca, Peru

Oli: Máš spočítané krajiny koľko si ich už navštívila?

Silvia: Navštívila som 43 krajín.

Oli: Máš nejakú srdcovku?

Silvia: Veľmi ťažká otázka a ešte ťažšia odpoveď, ale asi najviac Mexiko, Ekvádor a Kolumbia. Keby som mala najobľúbenejšiu krajinu, tak by som tam ostala žiť, ale ešte stále ma baví cestovať.

Oli: Je to aj o tých štatistikách a číslach? Ak s niekým spolupracuješ, pýtajú sa na klikanie a čítanosť blogu?

Silvia: Niektorí si to pýtajú, ale moji klienti sa väčšinou zaujímajú o to, akým spôsobom sa vyjadrujem a ako môžem pomôcť im. Cez blog viem odprezentovať samú seba bez toho, aby sme sa stretli osobne, a tak moji klienti vedia z online prezentácie prečítať, aký som človek.

Oli: Čo Ťa teda vystihuje? Aký si človek?

Silvia: Najprv sa opisujem, že ma baví cestovať, tancovať a surfovať. Opisujem sa ako človek, a potom ako špecialista. Čo sa týka môjho blogu, tak sa venujem trom základným témam. Samozrejme, cestovanie, aké destinácie som navštívila, čo som tam objavila a akých ľudí som spoznala. Potom sa venujem životnému štýlu digitálneho nomáda, a to jeho plusom a aj mínusom. A nakoniec píšem inšpiratívne články,moje myšlienky o živote a spoločnosti. A práve to je ten osobný prístup, na čom by mal podľa mňa byť osobný blog založený.

3_face

Oli: Aké sú plusy a mínusy života digitálneho nomáda?

Silvia: Plusy sú určite tie, že môžem byť na mieste akom chcem. Stále vyberám miesta, kde môžem spojiť vhodné podnebie, finančnú nenáročnosť a to, že rozumiem miestnemu jazyku. Nevýhody sú, že človek musí stále plánovať. To môže byť aj výhoda aj nevýhoda. Keď chce byť človek digitálny nomád, tak by mal byť v prvom rade skúsený cestovateľ, organizátor a mať to svoje podnikanie alebo projekt pod kontrolou. Aby ho nevyviedlo z miery to, že keď nebude internet, tak zmešká uzávierku projektu alebo online stretnutie s klientom.

Oli: Kde máš svoje zázemie? Kam sa vraciaš?

Silvia: Moje zázemie je v Bratislave.

Oli: Ako často cestuješ a na ako dlho?

Silvia: Približne 8 mesiacov z roka som mimo Európy, a potom 3-4 mesiace v Európe. Za posledné tri roky som bola najdlhšie v Mexiku, to boli štyri mesiace a tento rok som sa zasekla v jednej surferskej dedine v El Salvadore, tam som strávila päť mesiacov.

Oli: Si dobrá surfistka? :)

Silvia: Na to, že pochádzam zo stredu Európy, kde nie sú vlny, tak to ide. Ale je to veľmi náročný šport. Čo však môžem povedať je, že surf je moja veľká vášeň. Je to podľa mňa jediný šport, kde je človek v absolútnom kontakte s prírodou. Keď vyplávam do oceánu, tak mám síce surf, ale som v oceáne, ktorý nemôžem ovplyvniť, iba sa mu prispôsobiť.

4_surfing

Oli: Keď cestuješ, stále je to veľké dobrodružstvo alebo už sú udalosti, ktoré Ťa neprekvapia?

Silvia: Je to stále dobrodružné. Napríklad naposledy pred troma týždňami v Budapešti, keď som prišla na vlakovú stanicu a boli tam utečenci. Zostala som prekvapená, lebo som nečakala, že tam budú. Na vlastné oči to bolo úplne iné, ako keď som to videla v médiách.

Oli: A toto mňa zaujíma. V mojom okolí vnímam, že ľudia, ktorí veľa cestujú, poznajú rôzne krajiny, národnosti, kultúru iných národov, sú takí otvorenejší a prístupnejší aj k tejto téme. Ty ako cestovateľka, ako vnímaš celú túto utečeneckú krízu?

Silvia: Vnímam to tak, keď človek cestuje a stretáva sa s rôznymi kultúrami, tak by ich mal vedieť aj pochopiť. Ak mňa niekde príjmu s úsmevom a vrúcne, tak by to malo byť aj naopak. A samozrejme, ak sú to ľudia v núdzi, ktorí utekajú pred zložitou životnou situáciou, tak o to viac. Zároveň viem pochopiť aj to, že ľudia, ktorí nikdy nikam nešli a neopustili svoj bezpečný priestor, tak sa obávajú toho, čo sa môže stať.

Oli: Cestuješ sama alebo s niekým?

Silvia: Väčšinou cestujem sama, ale vždy, keď niekam dorazím, tak sa hneď zoznámim s ľuďmi. Veľmi veľa ľudí cestuje samých, s tým, že radi spoznajú iných a cestuje sa spolu.

5_yoga_surf

Oli: Je však rozdiel cestovať niekam na výlet na dva týždne a na 5 mesiacov, ako napríklad keď si bola v El Salvadore.

Silvia: To je pravda. Je to úplne iné. Niekedy sa presúvam veľmi rýchlo z miesta na miesto a v El Salvadore som bývala v jednej dedine, všetci sme sa navzájom poznali. Mala som tam už takú svoju rutinu, ráno som surfovala, cez deň pracovala alebo som išla na pilates či jogu. V podstate klasický život, ale v inej krajine. Jedinou nevýhodou bolo to, že tam bolo horúco a bolo ťažké pracovať a sústrediť sa. A občas zlyhával internet, tak preto som aj odišla. Možno by som sa vrátila, ale musí sa vyriešiť problém s internetom.

Oli: Naposledy si bola v Kirgizsku, kam plánuješ vycestovať najbližšie?

Silvia: V novembri odchádzam na Tenerife, na Kanárske ostrovy, kam ma pozvali robiť prezentáciu a workshopy do jednej online školy. Zostanem tam ešte dva týždne surfovať a potom by som chcela ísť na Bali.

Oli: Aj Vianoce tráviš v zahraničí?

Silvia: Posledné dva roky som bola na Slovensku, ale predtým som sviatkovala v Dubaji, Dánsku alebo v Čile. Nemusím mať Vianoce na Slovensku, je to aj zážitok byť niekde inde. Chýba mi síce rodina a priatelia, ale nahrádzam si to tak, že ich vidím inokedy ako na Vianoce.

6_cestovanie

Oli: Ako vyzerá osobný život baby, ktorá má super prácu,  s ktorou je spokojná, popritom cestuje, stretáva množstvo nových ľudí. Máš frajera?

Silvia: Je náročné stretnúť niekoho, koho vtiahneš do svojho životného štýlu alebo sa k  nemu pridáš. Poznám také prípady, deje sa to, ale ja som zatiaľ nestretla takého cestovateľského parťáka. Ale na to asi musí prísť ten správny čas :)

Oli: A plánuješ sa niekedy a niekde usadiť? Alebo ako dlho chceš ešte takto cestovať?

Silvia: Robím to tak, aby som mala jeden svoj domov na Slovensku, v Bratislave. Mne sa tu veľmi páči, takže dôvod, prečo cestujem nie je, že by sa mi tu nepáčilo. Ale viem si predstaviť aj ďalší domov, a to pri oceáne. Teraz cestujem, skúmam a hľadám miesta, kde by som mohla mať svoj druhý domov. A cítim to aj tak, že som unavená z rýchlych presunov, tak uvažujem nad tým, že budem tráviť viac času na jednom mieste. Napríklad za rok budem na troch miestach a odtiaľ budem cestovať na kratšie výlety.

Foto: Archív Silvia Púchovská
Blog: www.unboxingtraveller.com
Facebook: https://www.facebook.com/unboxingtraveller

#olidzupi

Nadácia Rádia Expres