Práve hráme

20/08/2015

Cesty plné adrenalínu: Nórsko


Oči na stopkách, nohy na pedáloch a ruky pevne na volante – zaiste na týchto cestách. Každý štvrtok vám predstaví naša Zuzka Krížová z Dopravného servisu Rádia Expres strmé, kľukaté, opustené, nebezpečné, známe i neznáme, ale aj podmanivé úseky na svete. Alebo s niekoľko desiatok metrov dlhou priekopou pod vami. Trúfli by ste si?

S horúcimi teplotami si nerušene môžeme vychutnávať krásne letné počasie, ale aspoň očkom sa vráťme do studenej Škandinávie, konkrétne do Nórska.

Lysevegen, Nórsko

Turisticky populárny Lysevegen v nórskej samospráve Forsand je kľukatá horská cesta spájajúca osadu Lysebotn a štátnu cestu FV975. Vyše 30-kilometrový úsek sa nachádza na juhozápade Nórska, olemovaný fjordami, útesmi a zeleňou dosahuje v najvyššom bode 932 metrov nad morom.

Cestou na vrchol sa nachádza turistická oblasť Øygardstølen s veľkou odstavnou plochou,  reštauráciou a turistickou centrálou, odkiaľ si môžete naplánovať výstup na horu Kjerag.

Cesta bola oficiálne otvorená v roku 1984 počas stavby hydroelektrárne. Pre obyvateľov Lysebotnu bola cesta loďou jedinou pravidelnou dopravou do vonkajšieho sveta. Pre lepšiu predstavu, maličká osada Lysebotn je takmer odrezaná od civilizácie,  ležiaca medzi dvoma mohutnými útesmi.

Lysebotn fjord, Norway

Počasie v Nórsku je drsné a ťažko predvídateľné, a tak sa jasný slnečný deň môže razom zmeniť na snehovú fujavicu. Aj preto býva cesta otvorená v priemere iba päť mesiacov, od mája do októbra alebo novembra.

Une randonne au Kjerag

Lysevegen má dovedna 32 prudkých zákrut a prevýšenie cez 800 metrov na ôsmich kilometroch. Posledný kilometer prechádzate tunelom, ktorý sa stáča v ostrej 340-stupňovej zákrute. Prejazdy sú na niektorých miestach úzke, a tak sa často stáva, že musíte zastaviť a pustiť oprotiidúce vozidlá.

Ak sa už vydáte na Lysevegen, bola by škoda vynechať vychádzku na spomínaný Kjerag. Zvykom je na vyhliadke nahromadiť si vlastnú kôpku kameňov.

Kjerag, Norway

Randonne  Sokkanuten

Atlantic Ocean Road, Nórsko

Ako už napovedá samotný názov, Atlantic Ocean Road je približne 8,3 kilometrov dlhá cesta prechádzajúca cez súostrovie na západe Nórska, olemovaná vodami Atlantického oceánu. Je častým turistickým lákadlom pre svoj netradičný konštrukčný zjav.

Attraction of middle Norway -  Atlantic Road

Spája dve významné mestečká Kristiansund a Molde. Cestu vybudovanú na niekoľkých ostrovčekoch a útesoch tvorí viacero hrádzí, nadjazdov a osem mostov – najznámejší a najdlhší z nich je most Storeseisundet.

Vzhľadom na divoké nórske počasie si treba cestu dôkladne zvážiť. Dôkazom je aj dvanásť hurikánov, ktoré sa prehnali týmto miestom počas výstavby v 80. rokoch minulého storočia. Z pokojnej oddychovky sa behom chvíľky môže stať adrenalínový zážitok spojený s prudkým vetrom a obrovskými vlnami obmývajúcimi samotnú cestu.

Nie je ničím nezvyčajným stretnúť pri ceste alebo priamo na mostoch rybárov. Jeden z mostov je špeciálne navrhnutý pre túto činnosť.

Atlantic Road

Atlantic Ocean Road patrí pre svoju výnimočnosť do kultúrneho dedičstva a do tzv. „Národných turistických ciest“, čo je 18 nórskych autostrád s dokonalou scenériou, krásnymi výhľadmi, odpočívadlami a vyhliadkami.

Atlantic Road, Norway

the Atlantic Road in Norway

Takto vyzerá cesta priamo cez rozbúrené vody:

https://www.youtube.com/watch?v=__AhijdLmaE

Odporúčame

Mobilné aplikácie Rádia Expres