Práve hráme

17/06/2010

„Neudělejte nám ostudu, my se postarali o hokej…“


Držali ste nedávno palce českým hokejistom na majstrovstvách sveta? Ale pravdu! Ja áno. Nezištne a priznávam, že aj zištne. Nezištne preto, že mali v Nemecku sympatický tím hráčov, aj novinárov. Na raňajkách sme sa povzbudzovali keď bolo najhoršie a vyzeralo to tak, že asi pôjdeme spolu domov. My sme išli, Česi sa stali majstrami sveta. No a zištne preto, že po vypadnutí našich som mohol v Kolíne aj naďalej používať pri práci materinský jazyk, pretože ja rozumiem Jágrovi a Jágr rozumie mne.
Teraz sa karta sa obrátila. Česi fandia nám, pretože rozumejú Hamšíkovi a Hamšík rozumie im. Českí novinári prišli do Afriky aj kvôli slovenským futbalistom a slovenským fanúšikom. Môžu nahrávať bez problémov rozhovory s hráčmi, robiť reportáže zo slovenskej futbalovej dediny a sledovať program našej výpravy. Ani v stredu nechýbali v krásnom areáli golfového klubu v Pretórii, kde si Weissovi zverenci po nešťastnom zápase s Novým Zélandom prišli vyvetrať hlavy. Na to, ako to hráčom ide, teda skôr nejde s golfovými palicami sa pozeral aj populárny kráľ komentátorských bonmotov Jaromír Bosák. Stručne, jasne a vtipne ako to len on vie, mi bez okolkov povedal, že keby dostali taký vyrovnávajúci gól v okresnej súťaži, kde doteraz hráva, tak ho tréner pošle domov pešo. A ešte mu povie na cestu niečo poriadne od srdca. Sám si musel v priamom televíznom prenose zahryznúť do jazyka, keď na konci povedal, že sa už asi nič nestane a historicky prvé víťazstvo Slovenska na majstrovstvách sveta je tu! Nielen preto ho vyrovnávajúci gól nepotešil. Je o ňom známe, že má manželku zo Slovenska, takže našej reprezentácii musí držať palce, aj keby nechcel. To by mu doma naozaj neprešlo…
O svojej bezbrehej oddanosti slovenským farbám ma presvedčil aj kamarát Honza z Prahy, ktorý za normálnych okolností fandí hokeju a rád si zanôti Kde domov můj. Situácia sa však vyvinula tak, že povzbudzuje slovenských futbalistov. Možno neovláda text Nad Tatrou sa blýska, ale už sa naučil, že Mlynská dolina sa nenachádza v Tatrách.
Keď som sa ho pred začiatkom šampionátu opýtal, či sa nám bude držať palce, prišla mi na facebook táto odpoveď: „To teda budu, bratře. Tak nám neudělejte ostudu, my se postarali o hokej, na vás teď upírá zrak 15 milionů nadšenců v čutané!“

Česi držia v Južnej Afrike palce Slovákom - fandí nám aj populárny komentátor Jaromír Bosák
Česi držia v Južnej Afrike palce Slovákom – fandí nám aj populárny komentátor Jaromír Bosák
Naši futbalisti si po nešťastnom zápase s Novým Zélandom vetrali hlavy na golfe
Naši futbalisti si po nešťastnom zápase s Novým Zélandom vetrali hlavy na golfe
Golfový areál v Pretórii sa hemžil pravovernými slovenskými fanúšikmi...
Golfový areál v Pretórii sa hemžil pravovernými slovenskými fanúšikmi…
... a pôvabnými fanynkami
… a pôvabnými fanynkami
Hráči sa učia odpaľovať - Vittek vyzerá byť dosť bezradný, Kozákovi to celkom ide
Hráči sa učia odpaľovať – Vittek vyzerá byť dosť bezradný, Kozákovi to celkom ide
Trochu ako s hokejkou. Marek Sapara
Trochu ako s hokejkou. Marek Sapara
Ktorú palicu si mám zobrať? Ján Ďurica
Ktorú palicu si mám zobrať? Ján Ďurica
Teraz foť, nech vyzerám ako golfista! Zdeno Štrba
Teraz foť, nech vyzerám ako golfista! Zdeno Štrba
Ideálny golfový postoj. Marek Hamšík
Ideálny golfový postoj. Marek Hamšík
Hlavne to nebrať tak vážne. Róbert Vittek
Hlavne to nebrať tak vážne. Róbert Vittek
Tréner Weiss v príhovore hosťom povedal:
Tréner Weiss v príhovore hosťom povedal: „Čo by dali Česi za to, keby tu boli teraz na našom mieste.“ Vedľa neho slovenský veľvyslanec v Južnej Afrike Jozef Straka.
Neviem ako sa volajú, takže asi africkí No name
Neviem ako sa volajú, takže asi africkí No name
Nie je toto Samuel L. Jackson?
Nie je toto Samuel L. Jackson?

Odporúčame

Mobilné aplikácie Rádia Expres