Práve hráme

13/08/2015

Cesty plné adrenalínu: Švajčiarsko


Oči na stopkách, nohy na pedáloch a ruky pevne na volante – zaiste na týchto cestách. Každý štvrtok vám predstaví naša Zuzka Krížová z Dopravného servisu Rádia Expres strmé, kľukaté, opustené, nebezpečné, známe i neznáme, ale aj podmanivé úseky na svete. Alebo s niekoľko desiatok metrov dlhou priekopou pod vami. Trúfli by ste si?

Švajčiarsko – to nie je iba krajina hodiniek, čokolády, deravého syra či raj pre lyžiarov a snoubordistov. Aj tu nájdeme motoristické zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť.

Furka Pass, Švajčiarsko

Furka Pass je horský priechod týčiaci sa vo výške 2436 metrov nad morom uprostred švajčiarskych Álp. Jeho názov pochádza z latinského „Furca“, čo sú v preklade vidle. Východiskovým bodom je obec Realp, z ktorej sa dostanete do najbližšej dedinky menom Gletsch. Ak by ste z Gletschu pokračovali severne smerom do Bernu, nebudete už síce brázdiť spomínanú Furku, no serpentín si užijete až-až.

Furka pass, Switzerland

Nazrime aj do histórie tejto krkolomnej cesty – spočiatku ju využívali Rimania na prevoz soli, vína, obilnín či koží. O niekoľko storočí neskôr sa vybudovala asi 40 kilometrov dlhá cesta, ktorá slúžila najmä na vojenské, ale aj doručovateľské účely – premávali po nej tzv. poštové autobusy. Začiatkom 20. storočia sa pozdĺž priechodu začala budovať železnica, ktorá však premávala iba počas letných mesiacov.

Blick auf die Passstrasse des Furkas und auf den Rhonegletscher

Furka Pass je podobne ako talianske Passo dello Stelvio jedna z najvyššie položených horských ciest v Alpách. Západnú stranu priesmyku lemuje známy ľadovec Rhona, prameň rovnomennej rieky, ktorý je turisticky veľmi obľúbený a najmä ľahko dostupný.

Rohnegletscher - Furkapass - Schweizer Strassenpass in den Alpen

Každého motoristu poteší skutočnosť, že celý tento úsek je udržiavaný a pokrytý asfaltom, a tak sa neocitnete z ničoho nič na nedokončenej štrkovej cestičke. Dôležitú úlohu hrá samozrejme počasie, ktoré vám spolu so silným snežením môže kedykoľvek znemožniť návštevu.

Alpine Road - Furka - Furkapass

Swiss Alps, Switzerland: tour on the four passes

Okrem krásnej prírody si na svoje prídu aj milovníci parných vláčikov, ktoré sa tadiaľto premávajú po rozšírenej trase od roku 2010.

Klausen Pass, Švajčiarsko

Klausen Pass je jeden z prvých vyšších horských priechodov južne od Zürichu – za necelú hodinku cesty vás cesta dovedie priamo do srdca Álp. Spája mestečko Altdorf a dedinu Linthal a dosahuje výšku 1948 metrov nad morom.

Klausenpassstrasse

Približne 50 kilometrov dlhá cesta má kvalitný povrch a síce na niektorých miestach nie je ohradená zvodidlami, je veľmi často motoristicky využívaná.

Klausenpassstrasse

Klausen Pass je súčasťou tzv. Alpine Pass Route, približne 350 kilometrov dlhej turistickej trasy, ktorá prechádza naprieč 16 horskými priechodmi vo Švajčiarsku. Keby vás teda omrzelo cestovanie autom či motorkou, pokojne sa môžete vydať na 20-dňovú túru vo vysokohorskom prostredí.

The Klausen Pass in Switzerland (1948 m) connects Uri and Glarus and offers wonderfull views

Horský priechod spája dva administratívne celky, kantóny Glarus a Uri, ku ktorým sa viaže aj zaujímavá legenda zo 14. storočia – medzi jednotlivými kantónmi pretrvávali dlhodobé rozpory, pretože nemali presne vymedzenú hranicu, a preto sa rozhodli nasadiť dvoch svojich bežcov, jedného so štartom v Altdorfe a druhého v Linthali. Tí mali za prvého ranného kikiríkania vyštartovať a na mieste, kde sa  stretnú, vznikne hranica.

Obyvatelia Uri boli však natoľko prefíkaní, že nechali svojho kohúta vyhladovať a ten sa kikiríkaním ozval omnoho skôr ako kohút z Glarusu. Bežec z Uri, ktorý prebehol takmer celý priechod skôr, ako bežec z Glarusu vôbec vyštartoval, súhlasil napokon s tým, aby ho druhý bežec niesol na chrbte hore svahom. Na mieste dnešnej hranice bežec z Glarusu zomrel od totálneho vyčerpania.

Mountain road in Klausen Pass, Switzerland

Klausenpassstrasse

Poznáte ďalšie úseky zo Švajčiarska? Podeľte sa s nami!

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres