Práve hráme

06/08/2015

Cesty plné adrenalínu: Kanada


Oči na stopkách, nohy na pedáloch a ruky pevne na volante – zaiste na týchto cestách. Každý štvrtok vám predstaví naša Zuzka Krížová z Dopravného servisu Rádia Expres strmé, kľukaté, opustené, nebezpečné, známe i neznáme, ale aj podmanivé úseky na svete. Alebo s niekoľko desiatok metrov dlhou priekopou pod vami. Trúfli by ste si?

Kanada je snom mnohých cestovateľov a nepochybne aj tých, ktorí radi brázdia asfaltky a vychutnávajú si cestu priamo za jazdy. Poďme sa dnes pozrieť do krajiny javorových listov.

Cabot Trail, Kanada

Na Cabot Trail natrafíte v kanadskej provincii Nové Škótsko na ostrove Cape Breton. Takmer 300 kilometrov dlhá cesta lemuje celé pobrežie ostrova a tiahne sa pozdĺž vrchoviny Cape Breton. Pomenovaná je po bádateľovi Johnovi Cabotovi, ktorý sa vylodil na ostrove v roku 1497, i keď viacerí historici sa domnievajú, že sa vylodil na ostrove Newfoundland.

Na jednej strane dominujú ceste lesy a zelené vrcholky hôr a na druhej krištáľovo čistý oceán. Okrem samotnej cesty, je Cabot Trail známy svojimi nespočetnými outdoorovými aktivitami, medzi ktoré patrí surfovanie, kajakovanie, turistika, cyklistika aj veľmi populárne pozorovanie vtáctva či veľrýb.

Na rozdiel od prechádzajúcich úsekov, ktorými sme si prešli napríklad v Rumunsku, je Cabot Trail úsek vhodný aj pre menej zdatných šoférov alebo ľudí, ktorí sa chcú v pokoji pokochať výhľadom na krásnu prírodu.

Icefields Parkway, Kanada

Icefields Parkway, označená aj ako Highway 93 north, je štátna cesta v kanadskej Alberte. Prechádza priamo cez dva národné parky, Banff a Jasper. Tento 232 kilometrov dlhý úsek bol vybudovaný v roku 1940.

Scenic view of the road on Icefields parkway, Canadian RockiesAk milujete pohľad na hory a mohutné skaly, určite nevynechajte tento kanadský národný poklad – priamo v srdci Skalnatých vrchov vás čaká rozľahlá divočina, azúrovo-modré ľadovcové jazerá a širokotiahnuce sa údolia.

Icefield road Icefields Parkway between Canadian Rocky MountainsCesta je nenáročná a s nadhľadom ju zvládne každý motorista do troch hodín. Na druhú stranu by bolo veľkým hriechom len prefrčať a nenechať sa opantať čarom kanadskej prírody. Treba dôkladne zvážiť, kedy sa na Icefields Parkway vyberiete, keďže väčšiu časť roka je cesta pokrytá snehom. Z toho dôvodu sú práve júl a august turisticky najvyťaženejšie mesiace.

panoramic view of Icefields Parkway, Canada   Ak máte vlastné skúsenosti, zážitky, fotografie, videá z týchto ciest, neváhajte sa s nami o ne podeliť :)

Mobilné aplikácie Rádia Expres