Práve hráme

30/07/2015

Cesty plné adrenalínu: Argentína


Oči na stopkách, nohy na pedáloch a ruky pevne na volante – zaiste na týchto cestách. Každý štvrtok vám predstaví naša Zuzka Krížová z Dopravného servisu Rádia Expres strmé, kľukaté, opustené, nebezpečné, známe i neznáme, ale aj podmanivé úseky na svete. Alebo s niekoľko desiatok metrov dlhou priekopou pod vami. Trúfli by ste si?

V predchádzajúcich častiach sme sa vydali naprieč Európou, dnes sa prenesieme za oceán do ďalekej Argentíny.

Cuesta del Lipán, Argentína

Brána do Ánd – aj takýto názov si vyslúžila štátna argentínska cesta 52 známa ako Cuesta del Lipán. Cikcakovitý svah začína v púštnom mestečku Purmamarca a cez najvyšší bod Abra de Potrerillos, ktorý dosahuje 4170 metrov nad morom, pokračuje popri slanisku (pozostatkov zaniknutého jazera) po ďalší horský priesmyk Paso de Jama.

Estrada Sinuosa

Na približne 17-kilometrovom úseku serpentín a ostrých zákrut čaká motoristu celkom slušné prevýšenie – z východiskovej Purmamarca po vrchol priesmyku je to takmer 1980 metrov. Cesta potom klesá po turisticky známe slanisko Salinas Grandes na približne 3450 metrov nad morom.

Skôr ako sa po svahu premávali osobáky a kamióny, brázdili tieto cesty mulice, ktoré schádzali z náhorných andských plošín do bystriniek. Až na prelome storočí sa začalo s výstavbou asfaltovej cesty, vďaka čomu si priamo spoza volantu môžeme vychutnávať nádherný výhľad na nedotknutú prírodu.

Colours of Jujuy

Cestou na vrchol priesmyku nájdete niekoľko vyhliadok, kde v pohodlí môžete odstaviť auto a pokochať sa okolitými pahorkami a vrchmi. Určite však nevynechajte spomínané slanisko Salinas Grandes. Len veľmi ťažko by ste si ho nevšimli – z púšte sa razom prenesiete do snehovobielej krajiny.

Paso de los Caracoles, Argentína/Čile

Paso de los Caracoles je horský hraničný priechod v Andách, spájajúci čilské mesto Los Andes a argentínsku Mendozu. Voľne preložené ako „slimáčia cesta“ nápadne pripomína svojimi zákrutami ulitu tohto drobného mäkkýša, ale stretneme sa aj s názvami Paso de Los Libertadores (Cesta osloboditeľov) alebo Paso del Cristo Redentor (Cesta Krista Spasiteľa).

Na argentínskej strane má cesta veľmi pozvoľné stúpanie až po trojkilometrový tunel nachádzajúci sa vo výške približne 3200 metrov nad morom. Ten si vyslúžil názov Tunel Krista Spasiteľa, podobne ako samotný horský priechod, a to vzhľadom na mohutnú sochu Krista blízko čilsko-argentínskej hranice. Po prejdení tunela na čilskú stranu je to celkom iný príbeh. Okolitá scenéria sa nemení, za to však výrazne pocítite rýchlejšie stúpanie a klesanie, nielen v ušiach.

Nielen pre svoje serpentíny si nesie priechod titul „slimáčia cesta“ – je to najmä pre hustú kamiónovú dopravu, ktorá má čo robiť pri štveraní sa svahom. Za bežnej prevádzky by ste si tu rally nezajazdili, ale ako príjemná oddychovka to určite stojí za to.

Aj napriek pravidelnej údržbe je cesta prevažnú časť roka pokrytá snehom a ľadom, a tak snehové reťaze či zimné obutie nie sú ničím nezvyčajným. Najmä pri predstave, že sa pred vami šmýka niekoľko kamiónov… Hlavne veľa trpezlivosti!

Nadácia Rádia Expres