Práve hráme

23/07/2015

Cesty plné adrenalínu: Rumunsko


Oči na stopkách, nohy na pedáloch a ruky pevne na volante – zaiste na týchto cestách. Každý štvrtok vám predstaví naša Zuzka Krížová z Dopravného servisu Rádia Expres strmé, kľukaté, opustené, nebezpečné, známe i neznáme, ale aj podmanivé úseky na svete. Alebo s niekoľko desiatok metrov dlhou priekopou pod vami. Trúfli by ste si?

Dve najznámejšie rumunské pastvy pre oči všetkých šoférov, vzdialených od seba len niečo vyše hodinky cesty – na tie sa dnes pozrieme. Prenesme sa do Južných Karpát, na horské priechody Transalpina a Transfagarasan.

Transalpina, Rumunsko

Transalpina, oficiálne označená DN67C, je najvyššie položenou cestou v Rumunsku. Asi 146 kilometrov dlhý úsek pretína Južné Karpaty a prechádza cez najvyššie položený bod v tomto pásme, priesmyk Urdele s výškou 2145 metrov nad morom. Na južnom úpätí je východiskovým bodom obec Novaci, na severe končí cesta v obci Sebes.

Cesta bola vybudovaná za vlády Karola II. v 30. rokoch minulého storočia a počas druhej svetovej ju zrekonštruovalo nemecké vojsko, pre ktoré to bol významný strategický ťah. Dlhé roky však bola zanedbávaná a len relatívne nedávno, v roku 2009, bola opäť zrekonštruovaná a až v 2012 sprístupnená pre dopravu.

Ak nemáte radi monotónnosť, Transalpina je určite pre vás! Na rozdiel od tradičných úzkych priesmykov a nevyspytateľných ostrých zákrut má Transalpina široké cesty a rýchle zákruty. Očarujúce výhľady na kopce striedajú prejazdy hustým lesom, a to za neustáleho stúpania a klesania.

Počas zimných mesiacov by ste na Transalpine veľmi neobišli, keďže pre zlé poveternostné podmienky býva cesta uzavretá. Na druhú stranu, určite bude príjemnejšie vychutnať si popri zákrutách a serpentínach pohľad na zelené či hnedo-červeno-žlté jesenné kopce a nedotknutú rumunskú prírodu.

Na mnohých miestach je položený nový asfalt, ktorý nakrátko striedajú štrkové „rýchlostné skúšky“ alebo úseky s chýbajúcimi zvodidlami. Výhodou je, že aj napriek turisticky obľúbenej lokalite či už pre domácich alebo zahraničných cestovateľov, je táto cesta pomerne prázdna, kde-tu stretnete priamo po ceste pobehovať dobytok či ovce.

Transfagarasan, Rumunsko

Podľa Jeremyho Clarksona a jeho spoločníkov, známeho z britského Top Gearu, je Transfagarasan najkrajšou cestou sveta. Tento dramatický horský priechod oficiálnym menom DN7C, je po Transalpine druhou najvyššie položenou asfaltkou v Rumunsku. V najvyššom bode, na priesmyku Pasul Balea, dosahuje 2042 metrov nad morom. Jedna z najzáživnejších európskych ciest spája rumunskú Transylvániu s Valašskom na juhu krajiny. Štartuje v meste Sibiu a finišuje v Pitesti.

Podobne ako Transalpina aj Transfagarasan bol vybudovaný za pomoci vojenských síl v 70. rokoch 20. storočia, a to na podnet invázie sovietskych vojsk do Československa v roku 1968. Pri jeho výstavbe údajne použili vojaci viac ako šesť tisíc ton trhaviny a za štyri roky pri prácach zahynulo 40 ľudí. Vtedajší rumunský prezident Nicolae Ceauşescu chcel zabezpečiť rýchly prechod vojakov naprieč horami v prípade, že by Sovieti vtrhli aj do Rumunska.

V čase od októbra až do neskorého júna je cesta zvyčajne uzavretá a pokrytá snehom, preto si treba výlet naplánovať počas zvyšných teplých mesiacov, avšak pre zlé poveternostné podmienky nemusíte Transfagarasan prejsť kedykoľvek počas roka.

Ani v tomto prípade sa nevyhnete serpentínovým úsekom bez zvodidiel a ako adrenalínový balíček k tomu pridáme vyše 300 metrov dlhú priekopu rovno vedľa vás. Celý priesmyk má dovedna päť tunelov, vrátane najdlhšieho neosvetleného tunela v Rumunsku s dĺžkou 884 metrov.

Príjemným spestrením sú jazerá Bâlea na severnom a Vidraru na južnom úpätí. Bâlea vám okrem krásneho výhľadu ponúka aj možnosť oddychu, ubytovania či posedenia v reštaurácii vo vysokohorskom prostredí a to hneď vedľa žblnkajúcich vodopádikov.

Na rozdiel od tohto jazera, ktoré je ľadovcového pôvodu, je Vidraru umelo vytvorené jazero počas stavby 166 metrov vysokej a vyše 300 metrov dlhej priehrady v 60. rokoch.

Menší problém môže nastať, ak natrafíte na prechádzajúce stádo oviec či iných chovných zvierat. Vtedy vám neostáva nič iné, iba čakať. A čakať… Až po najbližšiu pastvinu. Ale prečo by ste sa chceli ponáhľať z takej krásnej scenérie?

Len pre zaujímavosť, cesta z Košíc k mestečku Sebes má približne 530 kilometrov, z Banskej Bystrice asi 630 kilometrov a z Bratislavy asi 690 kilometrov, samozrejme, všetko závisí od trasy, po ktorej sa vyberiete. Ale na predĺžený víkend celkom fajn, čo poviete?

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres