Práve hráme

13/07/2015

Ako spí Slovensko


Celý tento týždeň zisťujeme, ako spia Slováci. A k tomuto prieskumu potrebujú aj teba a tvoj tip.

Počúvaj každé ráno naše Letné rána a zapoj sa! Zareaguj svojou najtrefnejšou správou a pošli nám svoj tip na najzábavnejšiu odpoveď.

Ako spia Slováci budeme zisťovať každý pracovný deň od 13.7. – 17.7. v Letných ránach na Exprese.


Všetci vieme, že dobrý spánok je pre človeka kľúčový. V čom však spočíva jeho tajomstvo? Karin Karedal z Vývoja produktov IKEA sa s nami podelila o zopár užitočných tipov.

Koľko času strávime v posteli?

V posteli trávime viac ako tretinu nášho života – to znamená približne 25 rokov (aj keď spíme len 6,5 hodiny denne), čo je viac času ako strávime pozeraním televízie, smiechom, prezeraním si fotografií na internete či spoločnými aktivitami s deťmi. Výskumy dokazujú, že spánok je dôležitý pre naše zdravie z krátkodobého hľadiska, keď sa kvôli jeho nedostatku nedokážeme sústrediť, ale najmä z dlhodobého hľadiska. Preto je vytvorenie pokojného miesta v domácnosti také dôležité.

1

Akú posteľnú bielizeň potrebujete na dobrý spánok?

„Pohodlie v spálni je veľmi individuálne,‟ hovorí Karin. „Všetko závisí na vašich preferenciách. Vieme však, že matrac a vankúš, ktoré vyhovujú vašim potrebám, vám pomôžu dobre sa vyspať. Pri ich výbere nezabúdajte, že vankúše a matrace vám musia byť oporou, zatiaľ čo pri prikrývke a paplóne rozhoduje hrejivosť. Preto je dobré vyberať ich spolu a pred kúpou si všetko pekne odskúšať v obchodnom dome.‟

Aké by mali byť podmienky v spálni?

Podľa výskumov spí väčšina ľudí lepšie v tmavej a chladnejšej miestnosti. Ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 17 až 18°C. Žalúzie alebo závesy zabraňujú prenikaniu svetla a znižujú teplotu počas spánku, čím zároveň šetria energiu. „Spálňa by mala byť čo najpokojnejšia a najtichšia,‟ tvrdí Karin. Bohužiaľ to však vždy nie je možné, keďže často slúži aj ako obývacia izba, hracia plocha či pracovňa. V tom prípade by aspoň posteľ mala zostať miestom, kde si pravidlá určujete vy sami.

Na akom vankúši si oddýchnete najlepšie?

Ani tu neexistuje správna či nesprávna odpoveď. Záleží len na vás – či uprednostňujete tvrdší alebo mäkší matrac z peny s pamäťou. Ak v posteli zvyknete používať laptop alebo pozerať televíziu, zrejme tých vankúšov budete potrebovať viac.

Ako ovplyvňuje nedostatok spánku vaše zdravie?

Výskumy neustále prichádzajú s novými závermi, ako môže nedostatok spánku ovplyvniť náš život. Nedávne štúdie dokázali, že každá stratená hodina spánku nás môže stáť jeden IQ bod už nasledujúci deň.* Nedostatok spánku sa negatívne podpisuje aj na našej nálade a súvisí s vylučovaním hormónov, vďaka ktorým sa cítime sýti. Takže pozor na prepchávanie sa, keď sa cítime unavení. Aj kvôli tomuto by mala byť spálňa najpohodlnejšou izbou domácnosti!

2

3

Čo je to lyocell a ako nám dokáže pomôcť k dobrému spánku?

Lyocell je prírodný materiál pochádzajúci z celulózy (dreva). Vyrába sa z neho posteľná bielizeň, ktorá sa vyznačuje mäkkosťou, pohodlnosťou a dobrou absorpčnou schopnosťou (až o 50 % vyššou než bavlna). Prikrývky a vankúše sa vyrábajú z umelých i prírodných vlákien, z ktorých každé majú svoje výhody. Umelé materiály sú nenáročné na starostlivosť, preto sú vhodné pre alergikov i rodiny s malými deťmi; prikrývky z peria a páperia sú zas teplučké, nadýchané a ľahké. Lyocell je kombináciou výhod oboch materiálov a navyše je trvalo udržateľný.

Ako na to | Karin Karedal, Vývoj produktov IKEA

„Pri výbere materiálov do spálne neexistuje správna či nesprávna voľba – závisí len na tom, čo uprednostňujete. V spálni je najdôležitejšie vaše pohodlie. Ráno by ste sa mali zobúdzať s pocitom sviežosti. Takže, ak sa rozhodnete investovať do nového vankúša alebo prikrývky, malo by sa vám vďaka nim lepšie spať.‟

„Pred kúpou sa uistite, že ste si všetko dôkladne odskúšali. Zájdite si do obchodného domu IKEA a vyberte si zo širokého sortimentu posteľnej bielizne a doplnkov.‟

*Zdroj: Stanley Coren, Univerzita v Britskej Kolumbii FOTO Daniel Farmer

Všetko, čo pre dobrý spánok potrebujete, nájdete na www.ikea.sk/spanok.

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres