Práve hráme

12/11/2011

Na centráálnom tŕŕhovisku… v Mníchove


Futbalový Bayern… semišové kraťasy… klobúk s masteničkou… Oktoberfest… kvasinkové pivo… praclíky… biele klobásky. Toto všetko by v súvislosti s Mníchovom vymenoval asi každý turista aj bez toho, aby zažil atmosféru metropoly Bavorska na vlastnej koži. Turista sa na pravého Bavoráka zmení až vtedy, ak sa sám oblečie do toho smiešneho kroja a ide v ňom na futbal, v jednej ruke Weißbier a v druhej Weißwurst. Náušnica v uchu plus fúziky á la Jens Weissflog sú bonusom navyše. Náušnice, ani fúzy nemám, do kraťasov sa v tejto kose neoblečiem ani za svet (i keď k bavorskej rovnošate patria vkusné teplé podkolienky), na slávny Bayern sa tento víkend kvôli futbalovej prestávke nedostanem a Oktoberfest som zmeškal. To ostatné som si však v Mníchove nemohol nechať ujsť.

Vyrazil som do srdca mesta na trh Viktualienmarkt a naplánoval som si svoj Oktoberfest na sobotné novembrové predpoludnie. Toto nie je žiadna bratislavská Miletička, ale miesto, kde každý gurmán krochká spokojnosťou. Aj ja som krochkal. A popritom som si objednal jednu „gulaschsuppe“ v stánku, pred ktorým bolo na tabuli napísané: NAJLEPŠIA POLIEVKA V MESTE – LEN ZA 5,90! K tomu slaný praclík  za 2,30 a malé pivo za 3,90. Malé tu znamená pollitrové, veľký „maß“ je dvojnásobne veľký, aj dvojnásobne drahý. Na ten som si netrúfol, ani na nevábne vyzerajúce klobásky biele ako stena.

Trojboj pivo-praclík-polievka za zvukov harmoniky od vedľajšieho stola ma prinútili jemne sa nakláňať zo strany na stranu tak ako všetci okolo mňa. Cítim sa ako fanúšik Bayernu, ktorému k dokonalosti chýba štetka na holenie za klobúkom. Už len naučiť sa jódlovať…

Neďaleko nádhernej Novej radnice, ktorá je symbolom Mníchova...
Neďaleko nádhernej Novej radnice, ktorá je symbolom Mníchova…
...nájdete srdce celého mesta – trh Viktualienmarkt
…nájdete srdce celého mesta – trh Viktualienmarkt
Oktoberfest sa tu koná v novembri, marci aj auguste
Oktoberfest sa tu koná v novembri, marci aj auguste
Stačí si vybrať farbu klobásky...
Stačí si vybrať farbu klobásky…
...správny druh zemiakov...
…správny druh zemiakov…
...k tomu niečo nakladané...
…k tomu niečo nakladané…
...a napokon to dobre spláchnuť malým, tu to znamená pollitrovým pivom
…a napokon to dobre spláchnuť malým, tu to znamená pollitrovým pivom
Mníchovský profil
Mníchovský profil
Bavori sú kaviarenské typy – do kaviarne chodia na pivo
Bavori sú kaviarenské typy – do kaviarne chodia na pivo
Pivárne tu vyzerajú ako továrne
Pivárne tu vyzerajú ako továrne
Bavorské zátišie
Bavorské zátišie
aplikacie Rádia Expres