Práve hráme

18/06/2015

Slovák vyrába a predáva šperky aj v Hong Kongu a Miami


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk

Alojz Ryšavý, klenotník, šéf ALO diamonds

Alojz Ryšavý pochádza z Levíc. Vyštudoval klenotnícku školu v Prahe, kde zostal aj po jej skončení. Po revolúcii sa dostal do firmy, ktorá pracovala s drahými kameňmi a diamantmi. Práca s neobvyklými tvarmi a kameňmi sa mu tak zapáčila, že v tom pokračoval aj naďalej. Začínal sám a už ako 19-ročný založil vlastnú firmu. Ako dizajnér vyrábal šperky a neskôr ich ponúkal malým aj veľkým obchodom, firmám, ľuďom a keďže bol o jeho šperky záujem, tak začal prijímať ďalších ľudí. Raz sa stretol s izraelským obchodníkom, ktorý sa zaňho zaručil a Alojz prvýkrát mohol vstúpiť na burzu s diamantmi. Jeho prvá spoločnosť Royalo Gold v roku 1999 ako prvá z českých a slovenských klenotníckych firiem nakupovala diamanty na prestížnej antverpskej burze, čo je svetový obchod s diamantmi. V súčasnosti má firma ALO diamonds viac ako sto zamestnancov a v ponuke vyše 3000 šperkov. Nepôsobí len v Českej a Slovenskej republike, ale aj v Hong Kongu a v USA. V roku 2013 otvoril butik v Miami a tento rok v texaskom Houstone.

Oli: Boli ste prvým obchodníkom z Česko-Slovenska na svetových burzách. Ako ste sa tam dostali?

Alojz: Ako 20-ročný som sa dostal na burzu vďaka tomu, že som stretol obchodníka z Izraela. Predajcovia diamantov majú nonstop na cestách obchodníkov s diamantmi, ktorí oslovujú nové mladé firmy a snažia sa získať nových kientov. Mňa kedysi navštívil izraelský obchodník a začal mi ponúkať diamanty, nadviazali sme spoluprácu a asi po dvoch rokoch sme sa stali veľkými obchodnými partnermi. Nakoľko som mal čoraz väčšie nároky, potreboval som lepší výber a lepšie služby, tak tento obchodník z Izraela ma odporučil a zaviezol na burzu. Zaručil sa za mňa a garantoval, že všetky obchody prebehnú v poriadku a nebudú problémy s platením. Od tej doby som vstúpil na burzu v Izraeli a Belgicku, kde sme doteraz.

Oli: Ste stále v kontakte s tým obchodníkom?

Alojz: Čiastočne spolu ešte obchodujeme. Ale 95% kameňov a diamantov si už nakupujeme po celom svete sami.

Oli: Takéto nákupy sú predpokladám finančne veľmi náročné. V akej hodnote bol Váš prvý nákup?

Alojz: Na začiatku som nenakupoval žiadne veľké množstvá, lebo na to neboli peniaze. Moju prvú faktúru som vystavil na sumu asi 25-tisíc korún. Pamätám si to dodnes, bolo to v júni a samozrejme, nezaplatili mi ju. Dosť to znepríjemnilo začiatky, ale asi tak, ako každému, ktorý niečo tvorí a niekde sa vypracoval. Nie je všetko jednoduché, ako sa to možno zdá po dvadsiatich rokoch. Ale prevládali úspešnejšie momenty, a myslím si, že sa nám podarilo niečo slušné vytvoriť.

Oli: Nebol to risk pre spomínaného obchodníka?

Alojz: Dôveroval mi, ale to nefunguje tak, že prídete na burzu a dajú Vám kamene za milióny eur. Môj dopyt po kameňoch bol v tom čase nízky. Celé to rástlo postupne, sám som si vytváral dôveru a to, že poznali moje meno.

2_alo
Slovák Alojz Ryšavý založil úspešnú firmu so šperkami, ktorá je na trhu 20 rokov

Oli: Čo ste začínali vyrábať ako prvé?

Alojz: Najväčší záujem je o prstene. Je to najpredávanejšia časť šperkov. Potom sa predávajú náušnice a prívesky. Tak sme aj my s nimi začínali, ale prišli sme s úplne novým dizajnom, boli exkluzívnejšie, a preto boli úspešné.

Oli: Pamätáte si na svoj prvý šperk, ktorý ste vyrobili?

Alojz: Urobil som ho v škole, keď som mal 14 rokov a daroval som ho vtedy svojej platonickej láske ešte v Leviciach. Bol to prsteň zo striebra.

Výroba šperkov v ALO diamonds v Prahe, foto SKPR Strategies/reefe
Výroba šperkov v ALO diamonds v Prahe, foto SKPR Strategies/reefe

Oli: Máte veľmi úspešnú firmu. Ste už na trhu 20 rokov. Kde všade pôsobíte?

Alojz: Za celú tú dobu fungovania firmy sme exportovali asi do 12-tich krajín sveta, vrátane Austrálie, Ruska a Európy. V roku 2012 sme otvorili svoju pobočku v Hong Kongu, v roku 2013 v USA, Miami a tento rok aj v texaskom Houstone. V Čechách a na Slovensku máme spolu jedenásť obchodov.

Oli: Vaše šperky nosia aj verejne známi ľudia. Kto všetko?

Alojz: Môžem sa pochváliť tým posledným. V americkom kongrese nás prijala bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová. Keďže je veľká zberateľka brošní a napísala o tom aj knižku, tak som jej daroval diamantovú brošnu z bieleho zlata, ktorá bola v tvare prvého republikového znaku. Bol to český lev v kombinácii so slovenským dvojkrížom, a  bolo to vykladané diamantmi, zafírmi, rubínmi. Podľa mňa to bol pekný darček k 25. výročiu po revolúcii.

Alojz Ryšavý vyrobil jedinečnú brošňu pre Madeleine Albrightovú
Alojz Ryšavý vyrobil jedinečnú brošňu pre Madeleine Albrightovú

Potom slovenský futbalista Martin Škrtel má naše zásnubné prstene. Tenistka Dominika Cibulková nosí naše šperky. Keď bola raz dávno na Slovensku Pamela Anderson, tak sme jej zapožičali šperky, a jej sa tak zapáčili, že si ich potom kúpila. Niekoľkokrát sme mali naše šperky na Oscaroch v Amerike. Pravidelne sa naše šperky objavujú na filmových hviezdach na filmovom festivale v Cannes.

Diamantová brošňa z bieleho zlata vykladaná diamantmi, zafírmi, rubínmi pre Madeleine Albrightovú
Diamantová brošňa z bieleho zlata vykladaná diamantmi, zafírmi, rubínmi pre Madeleine Albrightovú

Oli: Kde hľadáte inšpiráciu pri tvorbe šperkov?

Alojz: Ako dizajnér máte niekoľko možností. Môžete sa inšpirovať kameňmi, to znamená, že kúpite nejaký zaujímavý kameň, ktorý je centrom toho šperku, a k tomu potom dolaďujete šperk k tvaru kameňa, farbu zlata k farbe kameňa, aby sa to hodilo, potom to ešte môžete kombinovať s rôznymi farbami kameňov. Potom máme rôzne témy – príroda, zvieratá. Tú inšpiráciu čerpáme z tvarov kvetín, farieb zvierat a podobne. Mojou najobľúbenejšou je téma kvetov. To je aj taká naša vlajková loď.

Výroba šperkov v ALO diamonds v Prahe, foto SKPR Strategies/reefe
Výroba šperkov v ALO diamonds v Prahe, foto SKPR Strategies/reefe

Oli: Inšpirácia v kvetoch, a čo sa týka kameňov, ktoré používate najčastejšie?

Alojz: Najpopulárnejšie sú guľaté tvary brilinatov, potom predávame rôzne farebné kamene, pravé polodrahokamy a drahokamy ako rubín, zafír, smaragd, ametyst, citrín či ruženín. Každý kameň je zahalený nejakým tajomstvom.

Oli: A ktoré kamene sú trendy? Ktoré sa najviac kupujú?

Alojz: Čo sa týka zásnubných prsteňov, tak je jednoznačne trendom biele zlato, biely diamant a čo sa týka iných šperkov, tak sú to kombinácie diamantov s farebnými kameňmi ako zafír a ruženín.

Slovák Alojz Ryšavý: “Každý kameň je zahalený nejakým tajomstvom.”
Slovák Alojz Ryšavý: “Každý kameň je zahalený nejakým tajomstvom.”

Oli: Ako tvoríte šperky? Funguje to tak, že hneď, ako Vám niečo napadne, tak si to musíte nakresliť?

Alojz: Je to jedna z možností. Urobím si náčrt alebo aspoň poznámku. Ale niekedy si prinesiem kvet a snažím sa ho realizovať v zlate a s kameňmi. Tvorím v podstate stále a všade – v lietadle, na cestách, na dovolenke. Dá sa povedať, že z voľných chvíľ čerpám nejakú stratégiu, ktorú potom realizujem v práci.

Oli: Tvoríte pri hudbe alebo máte radšej ticho?

Alojz: Väčšinou je to úplne ticho, aby som sa mohol sústrediť.

Alojzova firma je jednou z tých, ktoré určujú trendy v šperkárstve
Alojzova firma je jednou z tých, ktoré určujú trendy v šperkárstve

Oli: Cestujete veľa?

Alojz: Cestujem sedem mesiacov v roku. Je to náročné, ale keď Vás to baví, tak je to v pohode. Už po dvadsiatich rokoch sme si však schopní zabezpečiť tie cesty tak, aby to bolo pohodlnejšie. Väčšinou pracovnú cestu spájam aj s voľným časom. Poznávam kultúry rôznych krajín a národov. Zaujímam sa o mentalitu ľudí v rôznych častiach sveta. Hong Kong je pre mňa veľmi zaujímavý, pretože je tam spojené niečo ako anglická výchova s čínskou pracovitosťou. Pritom v Číne je to zase o niečom inom. Inak každá zem je niečím špecifická, každá kultúra je niečím zaujímavá. Keď sa napríklad pozrieme na Brazíliu, ľudia sú vďaka počasiu a krásnemu moru v podstate skoro celý deň veselí, aj keď ich životná úroveň nie je vôbec tak vysoká ako v Európe.

Oli: Majú to dnes mladí šperkári podľa Vás jednoduchšie?

Alojz: Majú oveľa viac možností. Sú otvorené hranice, môžu si priniesť akýkoľvek drahý kameň a môžu ten šperk kreatívne spracovať. Musia ale prísť s niečím originálnym, novým a musia prísť s niečím, čo sa bude páčiť aj iným, nie iba im. Na tom  je založený ten obchod.

Oli: Dá sa ešte prísť s niečim novým?

Alojz: Stále sa dá. Ale je to, samozrejme, čím ďalej ťažšie. Už je toho veľa vymysleného, ale myslím si, že mladí noví kreatívni ľudia zase prídu s novými nápadmi.

9_alo_DSC_7266
S Alojzom Ryšavým sme sa stretli v Prahe, priamo v sídle jeho spoločnosti ALO diamonds

Oli: Vašim domovom je teraz Praha. Ale popritom veľa cestujete. Uvažujete aj o tom, že by ste sa časom vrátili žiť na Slovensko?
Alojz: Zatiaľ asi nie, ale nikdy nehovor nikdy. Musí ma niečo zaujať, prečo by som chcel opäť žiť na Slovensku alebo aj niekde inde. Ide o to, že to musíte vždy s niečím spojiť. Vrátiť sa na Slovensko alebo kdekoľvek bez nejakého cieľa nemá asi pre nikoho zmysel. Muselo by v tom niečo byť – obchodné alebo rodinné možnosti alebo niečo iné. Je to o tom, čo by ma presvedčilo o tom, aby som sa vrátil.

Rádio Expres: Slováci v zahraničí – Alojz Ryšavý

Nedávno som bola v Prahe, priamo v ALO diamonds. Vďaka najlepším PR dievčatám v hre SKPR Strategies sme mohli ochytať všetky prístupné brilianty za státisíce eur, videli sme, ako sa vyrábajú šperky úplne od začiatku a vybrala som si pár kúskov, ktoré by sa mi hodili :D Stihla som spraviť aj rozhovor so samotným Alojzom Ryšavým, ktorý určite a nepochybne patrí k úspešným Slovákom v zahraničí :) Ale všetko si povieme zajtra na Radio Expres už po 10-tej :) Zatiaľ aspoň pozdrav od Alojza :) #slovacivzahranici #radioexpres #olidzupi #alodiamonds #hypotekanadiamanty :D

Uverejnil používateľ Oli Džupinková Utorok 16. júna 2015

www.alo.sk

Foto: SKPR Strategies, reefe, Oli Džupi

Viac fotiek nájdete tu:

#olidzupi

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres