Práve hráme

11/06/2015

Cesty plné adrenalínu: Slovinsko


Oči na stopkách, nohy na pedáloch a ruky pevne na volante – zaiste na týchto cestách. Každý štvrtok vám predstaví naša Zuzka Krížová z Dopravného servisu Rádia Expres strmé, kľukaté, opustené, nebezpečné, známe i neznáme, ale aj podmanivé úseky na svete. Alebo s niekoľko desiatok metrov dlhou priekopou pod vami. Trúfli by ste si?

Každá krajina má čo ponúknuť a výnimkou nie je ani Slovinsko! Pozrime sa dnes na dva susediace slovinské priesmyky Mangartsko sedlo a Vršič.

Mangartsko sedlo, Slovinsko

Mangartsko sedlo je horský priechod v Júlskych Alpách na severozápade Slovinska. S výškou 2072 metrov nad morom je to najvyššie položená asfaltová cesta v Slovinsku.

shutterstock_152878145

Kľukatý 50-kilometrový úsek sa začal stavať v roku 1938 z vojenských dôvodov, dnes ju využívajú nielen turisti mieriaci na horu Mangart, ale aj motoristi či cyklisti. Východiskovým bodom je mestečko Bovec vo výške 450 metrov nad morom, odtiaľ pokračujete naprieč ďalšími mestečkami Log pod Mangartom a Strmec na Predelu až na samotný vrchol Mangartsko sedlo.

shutterstock_227446354

Na rozdiel od iných horských priechodov je cesta na Mangartsko sedlo slepou uličkou končiacou výhľadom a výstupom na horu Mangart, okrem toho si za vjazd na priesmyk musíte zaplatiť. Na niektorých úsekoch síce budete mať problém prejsť vedľa seba s oprotiidúcim autom, na pohodlnosti nepridajú ani neosvetlené a zastarané tunely či prejazdy bez zvodidiel, napriek tomu však cesta stojí za to!

shutterstock_227446360

shutterstock_223499872

shutterstock_215395126

Svoje čaro majú nepochybne aj dve spomínané mestečká, cez ktoré budete prechádzať na Mangartsko, ležiace medzi mohutnými skalami Júlskych Álp. Ak už dorazíte na vrchol cesty, nemali by ste vynechať výstup na samotný Mangart, výhľad z neho je za slnečného počasia nezabudnuteľný!

shutterstock_227329720

Vršič Pass, Slovinsko

Priesmyk Vršič sa nachádza takisto na severozápade Slovinska, neďaleko Mangartska, z ktorého by ste sa pokojne dostali trojhodinovou túrou priamo na Vršič. Ale o túrach niekedy nabudúce, dnes sme tu pre niečo iné…

shutterstock_149705825

Vršič je so svojou výškou 1611 metrov nad morom najvyšším vrchom v Slovinsku aj vo Východných Júlskych Alpách.

Cesta naprieč priesmykom bola vybudovaná už počas prvej svetovej vojny v roku 1915, potom tvorila hranicu medzi vtedajším Talianskom a Juhosláviou. Až po skončení druhej svetovej vojny sa stala súčasťou Juhoslávie a neskôr Slovinska.

shutterstock_148468082

Približne vo výške 1200 metrov nad morom sa nachádza ruská ortodoxná kaplnka vybudovaná na počesť troch stoviek ruských zajatcov, ktorí zomreli po páde lavíny počas výstavby cesty v roku 1916.

shutterstock_141896560

Horský priechod bude pravdepodobne známy viac cyklistom ako motoristom, keďže každý rok sa tu organizujú cyklistické preteky, počas ktorých musia pretekári prekonať 12-kilometrový strmý svah. Najlepší cyklisti zvládnu túto trasu za približne 35 minút.

shutterstock_141898354

Ak sa chystáte dovolenkovať v Chorvátsku či Taliansku a plánujete si cestu vlastným autom aj naprieč Slovinskom, odporúčame vyraziť o pár hodín skôr a prejsť si tieto dramatické priesmyky na vlastnú päsť :)

Foto: www.shutterstock.com

Nadácia Rádia Expres