Práve hráme

10/06/2015

Slovák masíruje v Kanade svetové hviezdy ako Lady Gaga či Sharon Stone


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk

Viliam Mečar, masér

Viliam Mečar pochádza z dedinky Lukáčovce pri Nitre. Na zdravotnej škole v Nitre absolvoval odbor zdravotná sestra, po tom pracoval v nitrianskej nemocnici ako asistent anesteziológie a paramedik na záchranke. Neskôr osem rokov pôsobil ako športový masáž terapeut v prvoligovej Plastike Nitra. V roku 1988 odišiel na rok do Líbye a po páde komunizmu si v Nitre otvoril súkromnú prax. V roku 1992 prišiel do Nitry na mesačné sústredenie športový klub z Kuvajtu a športovci potrebovali maséra. Viliam Mečar bol k dispozícii, a tak sa im zapáčil, že si ho vzali so sebou. Zbalil rodinu a na 10 rokov odišiel do Kuvajtu. Momentálne žije v Kanade, vo Vancouvri a pracuje v SPA hoteli, v masážnom salóne ako masáž terapeut. K dispozícii je hosťom v troch najpopulárnejších hoteloch vo Vancouvri. Viliam Mečar nemasíruje len tak hocikoho – rovno hollywoodske hviezdy: Hugh Jackman, Halle Berry, John Travolta, Lady Gaga, Sharon Stone, Britney Spears či Jean-Claude Van Damme.

Oli: Ako ste sa dostali k tomu, že masírujete celosvetovo známych ľudí?

Viliam: Začínal som ako všetci maséri. Robil som v SPA a možno, rozdielnym spôsobom, technikou a skúsenosťami, ktoré už mám 35 rokov, tak sa o mne dozvedeli. Či už v hoteloch na recepcii alebo cez známych, keď sa ich niekto opýtal na dobrého maséra. No a Vancouver je známym mestom pre filmové produkcie. Priemerne sa tam ročne točí okolo 10 až 15 filmov – veľkofilmy alebo seriály. Pred nejakými dvanástimi rokmi som sa stretol s touto prácou na jednom zaujímavom filme. Bol to X-Men 2 a vtedy som nemal stabilnú robotu, tak som tam trávil tri mesiace. Každý deň som chodil na miesto točenia a staral som sa o rôznych ľudí, ktorí tam pracovali, ale aj o hercov. A tam som sa prvýkrát stretol s hercom Hugh Jackman a herečkou Halle Berry. Potom sa o mne dopočuli aj v ďalších hoteloch a postupne si ma začali volávať. Masíroval som Robina Williamsa, Johna Travoltu alebo Lady Gaga.

1_mecar_gaga
Slovák Viliam Mečar masíroval aj známu speváčku Lady Gaga

Oli: S Lady Gaga ste sa aj rozprávali alebo len masírovali?

Viliam: Väčšinou sa s takýmito ľuďmi nekomunikuje. Predstavím sa, poviem kto som a čo robím, opýtam sa, aké má problémy a potom masírujem. Ale bola veľmi zaujímavá. Je to veľmi pekná žena. Ona je vždy namaľovaná a má svoj špeciálny make-up, ale na masáži bola nenamaľovaná.

Oli: Akú si dala masáž Lady Gaga?

Viliam: Bola to aj masáž s veľa olejom, tzv. siro-dara. To sa naleje olej do banky a polhodinu Vám tečie tenký prúd teplého oleja na tretie oko. Je to veľmi relaxačná masáž.

Oli: Aj ste sa rozprávali alebo len povedala, aký má problém?

Viliam: Povedala len, čo ju trápi, mala problémy s krčnou chrbticou a tiež mi povedala, že pochádza z Európy, ale viac sme sa nebavili. Je to iné, ak sa s niektorými ľuďmi stretnem niekoľkokrát a s niektorými len raz. Napríklad počas točenia X-Mena 2 sme s Hughom Jackmanom stretávali pravidelne. Bol som preňho ako člen rodiny. Chodieval som s ním na víkendovú chatu, masíroval som celú jeho rodinu, mamu aj sestry.

Oli: Máte viacero takýchto známych klientov?

Viliam: Herečka Ashley Judd, Sharon Stone, Britney Spears, takisto Jean-Claude Van Damme, Leelee Sobieski, Kerry Washington alebo Dan Stevens.

Oli: Volajú priamo oni Vám alebo ich manažéri?

Viliam: Väčšinou manažéri, oni už majú uložené číslo. Herci hodiny strávi ana natáčaní a niekedy sa stane, že sa k nim dostanem až o polnoci a masírujem.

Stretnutie s božským Karlom Gottom
Stretnutie s božským Karlom Gottom

Oli: Máte rád svoju prácu?

Viliam: Milujem ju, je to veľmi zaujímavá práca. Môžem robiť s ľuďmi, môžem sa stretávať s ľuďmi a môžem im pomáhať. To je asi najkrajšie. Keď mám klienta, ktorý sa vráti po štyroch rokoch a povie mi, že jediné, na čo sa tešil vo Vancouvri je to, že ma zase uvidí. Je to veľmi vďačná práca. Pokiaľ budem mať zdravé ruky a budem to schopný robiť, tak je to nádherný pocit.

Oli: Aká je  Vaša pracovná doba?

Viliam: Nemám stabilnú pracovnú dobu, mám akurát stabilne určený čas, kedy som k dispozícii. A podľa toho chodia ku mne klienti na masáže. Niekedy raz do týždňa, niekedy dvakrát a podobne.

Viliam Mečar žiije v Kanade už takmer 13 rokov
Viliam Mečar žiije v Kanade už takmer 13 rokov

Oli: Aké masáže robíte?

Viliam: Ja robím asi 12 druhov masáží. Vždy záleží na tom, čo človek potrebuje, aký má problém a dôvod. Podľa toho sa potom snažím urobiť všetko preto, aby som im pomohol. Mnohokrát sa stane, že klient príde na relaxačnú masáž a po piatich minútach zistím, že má problémy s krčnou chrbticou. A krčná chrbtica ovplyvňuje celé telo. Ak máte problémy s krčnou chrbticou, bolí Vás hlava, bolia Vás ramená, z krčnej chrbtice idú problémy medzi lopatky a do krížov. Ja sa hlavne orientujem na problémy s chrbticou a zistil som, že mnoho ľudí, ktorí mali dlhé roky migrény, po niekoľkých masážach im to absolútne prešlo. Ale masáž má viaceré účinky. Môže byť relaxačná, ktorú človek potrebuje, keď je unavený, ale asi 90 percent z nás má zdravotné problémy, ktoré sa prejavujú bolesťami, stuhnutím svalov a na toto je najlepšia masáž.

Oli: Má to masér v sebe, že vie odhaliť problémy človeka, o ktorých nevie alebo sa to dá naučiť?

Viliam: Maséri dokážu cez ruky prečítať veľmi veľa problémov, ktoré ľudia majú a o ktorých ani nevedia. Neviem, či sa to dá naučiť, skôr by som povedal, že sa to dá nadobudnúť praxou a dlhodobými skúsenosťami. Masér-začiatočník vie masírovať, ale nemá cit. Teraz, keď položím ruky na telo klienta, viem povedať, kde má problémy. Väčšinou si z objednanej 60-minútovej masáže klienti predĺžia na 90 minút, potom na tri hodiny, ale najdlhšiu masáž som mal 4 a pol hodinovú.

Oli: Aké boli Vaše začiatky?

Viliam: Chodil som na zdravotnú školu v Nitre, vyštudoval som odbor zdravotná sestra. Bol som jeden z mála chlapcov, ktorí túto školu vyštudovali. Robil som v nitrianskej nemocnici ako asistent anesteziológie a paramedik na záchranke. A tam som sa zoznámil so šéflekárom pre športovú medicínu v Nitre, ktorý mi ponúkol, či by som nechcel ísť robiť k nemu na športovú kliniku. Ale on mi o pár týždňov ponúkol miesto v prvoligovej Plastike Nitra. Poslal ma na dvojtýždňové školenie do Prahy na športového masáž terapeuta. A tak som v Plastike pôsobil osem rokov. Potom som sa rozhodol, že zmením prácu a v roku 1988 som odišiel do Líbye. V Bengházi som pracoval ako fyzioterapeut v špeciálnej nemocnici pre vážne telesne postihnutých. Po roku som sa vrátil na Slovensko, za rodinou.

Oli: Ale časom ste opäť odišli zo Slovenska…

Viliam: Po páde komunizmu som si otvoril súkromnú prax a v roku 1992 prišiel do Nitry na mesačné sústredenie športový klub z Kuvajtu. Boli tam futbalisti, hádzanári, atléti a iní a potrebovali maséra. Stretol som sa s nimi, porozprávali sme sa, a asi som sa im zapáčil, lebo sa ma po troch dňoch opýtali, či nejdem s nimi do Kuvajtu. Súhlasili, že môžem ísť aj s celou rodinou a v januári 1993 sme odišli do Kuvajtu, kde som strávil 10 rokov. Ale po dvoch rokoch v Kuvajte som začal pracovať aj pre futbalovú reprezentáciu v Kuvajte a s nimi som precestoval kus sveta. Vlastne, ja som bol  jediným profesionálnym športovým fyzioterapeutom v športovom klube, a tak som mal na starosti v podstate všetkých športovcov. Chodieval som na sústredenia, súťažné zápasy a turnaje so všetkými tímami. S olympijským tímom som bol aj na letnej olympiáde 2000 v Austrálii.

Iracký tank v kuvajtskej púšti
Iracký tank v kuvajtskej púšti

Oli: Aký je rozdiel medzi masérom profesionálnych športovcov a masérom filmových hviezd?

Viliam: To sa nedá porovnať. Keď máte problém, tak idete na masáž dvakrát do týždňa. Športvoci chodia na masáž alebo rehabilitáciu dvakrát denne. Na hoteli trvajú masáže dve hodiny, u športovcov to netrvá viac ako pätnásť minút.

Oli: Prečo ste vlastne skončili v Kuvajte?

Viliam: Jedného dňa som išiel ku známemu na dovolenku do Vancouvru. Bol som tam dva týždne a veľmi sa mi tam zapáčilo. Keď som sa vrátil z dovolenky, tak som si podal žiadosť, aby som mohol odísť do Kanady.

Oli: Opäť nová krajina, nové začiatky. Bolo to ľahšie začínať niekde v cudzine odznova?

Viliam: Nikdy nie sú začiatky jednoduché. Ale počítal som s tým. Prvé mesiace som nemal prácu, ale ja som chcel hneď robiť maséra. Prvú prácu som dostal v takom poloamatérskom futbalovom klube. Ale robil som to dobrovoľne, bez peňazí, ale veľmi mi to pomohlo. Neskôr som si otvoril súkromný salón v jednom golfovom klube, ale tam nebol veľký záujem o masáže. Neskôr som sa zoznámil s kanadským masérom, ktorý sa orientoval na masáže pre filmové štúdiá. A tam sa to začalo. Odišiel som do Vida Wellnes SPA, ktoré sú jednými z najvyhľadávanejších SPA vo Vancouvri.

Viliam Mečar a Jean-Claude Van Damme
Viliam Mečar a Jean-Claude Van Damme

Oli: Keď ste tak cestovali po celom svete a teraz žijete v Kanade, nikdy ste neuvažovali o tom, že by ste prišli opäť na Slovensko?

Viliam: Ale áno, uvažujem nad tým. Slovensko je krásna krajina, ale zažil som život dobrodruha a pokiaľ vládzem, tak ešte by som to chcel zažívať. Bol som nedávno na jednom veľkom SPA stretnutí v Toronte, a tam mi ponúkli miesto na Bermudách. Takže ktovie, kde skončím. Svet je malý, uvidíme, kde sa ocitnem.

Slovák Viliam Mečar navštívil po 3 rokoch opäť rodné Slovensko
Slovák Viliam Mečar navštívil po 3 rokoch opäť rodné Slovensko

Foto: Archív Viliam Mečar, Rádio Expres

#olidzupi

aplikacie Rádia Expres