Práve hráme

20/05/2015

Slovák rozbehol v Japonsku biznis so značkovými kabelkami


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk

Freddie Masarovič, podnikateľ

František Freddie Masarovič sa narodil v Bratislave. Študoval na Strednej priemyselnej škole dopravnej na Kvačalovej. Po skončení začal pracovať v automobilke Ford, kde zostal dva roky. Potom sa rozhodol študovať angličtinu a odišiel do Austrálie, kde strávil desať rokov. Študoval, pracoval a spoznal tam svoju manželku Sayaku, s ktorou odišiel do Japonska. Začiatky neboli ľahké. Najprv učil angličtinu 3 a 4-ročné deti bohatých Japoncov, potom predával tenisky cez ebay a nakoniec vybudoval úspešnú firmu. Freddie predáva použité luxusné kabelky, ktoré kupujú od ľudí v Japonsku, ktorí ich už buď nechcú, nepotrebujú alebo sa ich chcú zbaviť. Ručí za to, že nejde o fejky a originalitu overujú aj priamo u výrobcu. Vo firme s manželkou zamestnávajú sedem ľudí a ročný obrat sa pohybuje vo viacerých miliónoch dolárov, čo je viac ako kedy očakávali alebo plánovali. Na Slovensko sa síce neplánuje vrátiť, ale spolupracuje so slovenskými firmami. Jeho webstránku a eshop kompletne zabezpečuje slovenská firma.

Oli: Kedy prišiel ten čas, keď si si povedal, že odídeš zo Slovenska?

Freddie: Keď som pracoval pre Ford, tak som mal možnosť cestovať. A keďže Ford mal hlavný office v Nemecku a Rakúsku, odkiaľ sme brali náhradné diely a automobily, tak som veľa komunikoval po nemecky a často som aj cestoval. Bolo to aj vďaka tomu, že som mal celkom dobrú nemčinu. Ale zistil som, že by bolo fajn naučiť sa aj angličtinu. Okrem hodín na British Council som sa rozhodol, že pôjdem do sveta a tam sa naučím ten jazyk najlepšie. Vybral som si Austráliu, lebo sa tam dalo pracovať a študovať zároveň. Pamätám si, ako som babičke hovoril na letisku, nech neplače, že sa o rok vrátim. A nevrátil som sa ani po desiatich rokoch. Angličtinu som sa naučil, ale spoznal som aj ľudí a iné kultúry. Popritom som študoval, získal som diplom v biznise, urobil som si bakalára aj magistra. Potom som učil v takej malej škole, a tam som si uvedomil, o čom to vlastne je, začínať si svoj vlastný biznis.

Oli: Takže si hneď rozbehol vlastný biznis?

Freddie: Hneď nie. Na vysokej škole som stretol svoju manželku Sayaka, ktorá bola v Austrálii od svojich štrnástich rokov a navrhla, aby sme šli do Japonska. A mňa Japonsko vždy fascinovalo, takže nebolo mi treba hovoriť dvakrát. Ona išla prvá, v priebehu nejakých dvoch týždňov si našla prácu v jednej finančnej firme, tak potom povedala, nech prídem, že máme byt a peniaze. Prišiel som, ale trochu som to podcenil. Lebo Slovák v Japonsku, alebo vôbec, cudzinci v Japonsku, pokiaľ nemajú nejaké špeciálne skúsenosti, tak nie je jednoduché nájsť si super prácu.

Sviečková svadba v Karuizawe - Kamenný kostol, kde má dom Kráľovská rodina a takisto si ta užívali leto John Lenon s Yoko Ono
Sviečková svadba v Karuizawe – Kamenný kostol, kde má dom Kráľovská rodina a takisto si tam užívali leto John Lenon s Yoko Ono

Oli: Ako si si s tým poradil?

Freddie: začal som pracovať ako učiteľ angličtiny v detskej škôlke. Boli to 3 až 4-ročné deti. A práve vďaka deťom som sa veľa naučil aj o japonskej kultúre. Zoznámil som sa s ľuďmi, ktorí pracovali vo veľkých firmách, a  to boli rodičia detí, ktoré som učil. Pracoval som iba predpoludním, a teda som popoludní mohol skúšať nové veci. V tom čase, asi tak pred desiatimi rokmi, sa rozrastal ebay. A keďže som pracoval s deťmi, tak som si všímal, aké mali krásne tenisky, ktoré som nikdy nevidel. Tak som začal obiehať miestne outlety, kupoval som detské tenisky, fotil a dával som ich na ebay. A ono to išlo, ale nebol tam až taký zárobok, aký by som chcel. A vtedy prišla moja manželka, ktorá ešte v Austrálii pracovala pre Louis Vuitton a Cartier, aby sme skúsili predávať kabelky. Išli sme do prvého second handu, kúpili sme dve kabelky, nafotili, hodili na ebay a zarobili sme asi toľko, koľko za všetky moje tenisky. Od toho dňa sme začali pracovať na tomto biznise a hľadať predmety a spôsoby, ako by sme ich mohli predať do zahraničia.

V eBay Japan Office spolu so Shumpei a Alice
V eBay Japan Office spolu so Shumpei a Alice

Oli: Ako dlho už pracuješ v tomto biznise a aké boli začiatky?

Freddie: Tá cesta za osem rokov bola veľmi dlhá, ale zaujímavá. Ako možno jeden z belochov v Japonsku sa mi podarilo dostať na underground aukcie, kde chodia veľkí miestni podnikatelia. Som si tam vypracoval už svoje meno a poznám aj tých veľkých hráčov, ktorí poznajú mňa. Z maličkého biznisu na ebay sa nám rozrástla vlastná web stránka. Už máme vlastných klientov, nielen jednotlivcov, ale aj podnikateľov, ktorí majú vlastné obchody v iných častiach sveta. Zamestnávame sedem ľudí a náš ročný obrat sa pohybuje v nieekoľkých miliónoch dolárov, čo je viac ako som kedy očakával alebo plánoval.

Oli: Poďme trochu viac do detailov, vysvetli, ako funguje Tvoja firma a čo presne robíš.

Freddie: Predávame ľahko použité luxusné kabelky, ktoré sú väčšinou kupované od ľudí v Japonsku, ktorí ich už buď nechcú, nepotrebujú alebo sa ich chcú zbaviť. To znamená, kúpime kabelku a zisťujeme jej stav, či to nie je náhodu fejk. Aj keď v Japonsku sa to nestáva, lebo Japonci majú radi originálne predmety a keby ich videli s neoriginálnymi vecami, tak by to bola pre nich potupa.

Freddie tvrdo pracuje v office :)
Freddie tvrdo pracuje v office :)

Oli: Ale pri takom predaji je asi bežná otázka, či nepredávate fejky?

Freddie: Je to pravda. Väčšinu majú také otázky Európania. Je to asi taký fenomén, keď je to až príliš dobrá cena alebo každý chce niekoho oklamať. Ale máme už nejaký svoj background, takže je to jednoduchšie. Ak potrebujeme niečo overiť, tak pracujeme s lokálnymi Louis Vitton, Chanel alebo Hermes. Aj keď samozrejme, nie sú veľmi radi, keď niekto predáva ich produkt druhýkrát, ale už nás poznajú. Takže ak potrebujeme niečo opraviť alebo zistiť sú ochotní. V podstate kúpime kabelku, príde k nám do firmy, prípadne ju očistíme, nafotíme a dáme na webstránku. Mimochodom náš web nám kompletne robí slovenská firma a som na to veľmi hrdý, lebo robia úžasnú prácu. Ten servis sa neustále zdokonaľuje. Takisto sme pridali social media a marketing team na Slovensku a tí tiež robia veľmi dobrú prácu. Viem, že týmto ľuďom môžem veriť, sme na rovnakej vlne a dobre sa mne a nám s nimi spolupracuje.

Oli: Je skvelé, že napriek tomu, že si mimo Slovenska, dávaš príležitosť Slovákom, ale vysvetli mi, sám si povedal, že si na začiatku nadobudol množstvo kontaktov, ako si sa k takým veľkým kontaktom v Japonsku dostal.

Freddie: Som rád, že sa pýtaš. Keď som odchádzal zo Slovenska, tak som si myslel, že niekde sa presadiť si vyžaduje nejaký veľmi špeciálny set znalostí. Ale po skúsenostiach v Austrálii a v Japonsku som si uvedomil, že všetko je všade rovnaké. Je veľmi dôležité vedieť, čo človek chce. Keď človek vie presne čo chce, tak sa musí rozhodnúť, že kedy to chce dosiahnuť a urobiť všetko preto, aby sa tam dostal. Ja viem, že veľa ľudí vie, čo by chcelo, ale len málo ľudí urobí k tomu ten krok. Ďalšia vec, je veľmi dôležité si vážiť to, čo robí a vážiť si ľudí okolo seba. Celý život je o tom, že sa musíme zdokonaľovať v každom smere svojho života, aby sme boli šťastní. Všetci chceme byť šťastní, úspešní, krásni a bohatí. To sa nemení, či sme v Japonsku, Austrálii alebo na Slovensku. Mení sa len hierarchia hodnôt. Či chce byť niekto najprv krásny, a potom bohatý alebo naopak. Ale nie veľa ľudí si to vykryštalizuje a idú potom. Mnohí si myslia, že vlastný biznis má len zopár ľudí, ktorí majú šťastie alebo im prišla šťastná hviezda, ale to sú zákony prírody. Tak ako platia zákony prírody, platia aj zákony úspechu. Treba si uvedomiť čo človek chce, robiť niečo, čo ho veľmi baví, robiť na tom dennodenne a rozprávať sa s ľuďmi, ktorí to už dosiahli alebo čítať knihy. Ja čítam knihy denne. Momentálne mám najradšej audiobooks, počúvam ich vždy vo voľnom čase – ráno pred prácou, v lietadle alebo cez víkend.

Fotenie kabeliek na web
Fotenie kabeliek na web

Oli: Máš pocit, že si už svoje ciele dosiahol?

Freddie: Na svojich cieľoch pracujem denne. Píšem si ich a rozmýšľam, čo je pre mňa dôležité. Čo je pre mňa dôležité v daný deň a pracujem takto na svojom biznise.

Oli: A vrámci firmy? Kam chcete napredovať?

Freddie: V tom je dobrá moja manželka, ona sa stará o finančné veci a ja sa starám o predaj. Uvedomili sme si, že sú tu určité limity a rôzne možnosti. Tie limity v Japonsku sú vysoké dane. Ale rozrastáme sa, otvorili sme si napríklad fotoštúdio, ktoré nevyužívame len na naše produkty, ale fotíme aj ľudí. A postupne využívame náš hlavný biznis na vedľajšie projekty, ktorými si plníme aj sny, keďže moju manželku baví fotenie a v podstate o celé fotoštúdio sa stará ona.

Oli: Dajú sa Vaše kabelky objednať aj na Slovensko?

Freddie: Dajú. Len jediný problém je ten, že Európska únia si veľmi stráži predaj použitých predmetov a takisto je tam veľmi vysoké clo, a to nám odoberá tú našu zaujímavú cenu. Takže ľudia si to skôr kúpia v únii ako z Japonska. My máme zákazníkov z vyše 50-krajín sveta – Amerika, Singapur, Honkong, Austrália, Spojené arabské emiráty a podobne.

Busy den v office - kabelky, ktoré posielajú do celého sveta
Busy den v office – kabelky, ktoré posielajú do celého sveta

Oli: Hovoril si, že Japonsko Ťa vždy fascinovalo. Aký je život v tejto krajine?

Freddie: To je veľmi komplexná otázka. Ale asi číslo jeden je japonské jedlo. Nielen to, akou formou je odprezentované a koľko rôznych druhov tu je, ale aj jeho dostupnosťou. Druhá vec je tá, ako je tu veľmi málo miesta a veľa ľudí. Prvých päť rokov sme bývali v Tokiu, a pre mňa to bolo veľmi maličké. Potom sme sa presťahovali do Fukuoky, čo je asi 1300 kilometrov od Tokia. Je to tu zelenšie, máme prístup ku krásnemu moru, máme tu hory a dá sa ujsť aj do takej dedinskej časti Japonska, ktorá je jednou z najúžasnejších oblastí. Mám to tu veľmi rád.

7_freddie s rodinou

Oli: Máš v Japonsku rozbehnutý biznis, založil si si rodinu, plánuješ sa niekedy vrátiť na Slovensko?

Freddie: Zatiaľ nie. Momentálne v Japonsku všetko klape, takže neplánujeme návrat.

Freddieho web s kabelkami: www.fmasarovic.com
Foto: Archív Freddie Masarovič

#olidzupi

aplikacie Rádia Expres