Práve hráme

14/05/2015

Tatra, Trúba a uši


1
Poznáte Štramberk? Podľa mňa je to jedno z najkrajších mestečiek na svete. Pre svoju malebnosť je označované ako „Moravský Betlehém“. Z Ostravy je to asi hodina vlakom s jedným prestupom a orientačným bodom je mesto Kopřivnice.
2
Ozdobou Štramberka sú pôvodné valašské drevenice Roubenky…
3
…a romantické uličky v podhradí
4
Dominantou a symbolom mestečka je Trúba – veža s vyhliadkou, ktorá zostala z pôvodného štramberského hradu. Momentálne je pre rekonštrukciu zatvorená.
5
Ale aj z podhradia je pekný výhľad do okolia
6
Bonusom pre turistov je vlastný pivovar a pivné kúpele. Sedíte v koryte, nad ktorým je pípa a môžete si čapovať priamo do úst. Názov miestneho piva Trubač je podľa Trúby a nie na počesť bývalého hovorcu prezidenta.
7
V Štramberku sa mi tak zapáčilo, že som sa tu jedného dňa oženil
8
Namiesto výslužky sme rozdávali miestnu špecialitu Štramberské uši. Sušienky sladené medom a ochutené tajnou zmesou korenia, boli prvým českým potravinárskym výrobkom, ktorý dostal od Európskej únie ochrannú známku zemepisného označenia.
9
Podľa legendy tu miestni obyvatelia našli po odchode tatárskych vojsk vaky s nasolenými ušami, ktoré Tatári odsekávali kresťanom a posielali svojmu chánovi. Namiesto slaných uší sa našťastie ujali rôzne sladké príchute.
10
O tejto štramberskej jaskyni sme sa učili na dejepise. Volá sa Šípka a práve tu objavili skamenelinu neandertálskeho dieťaťa. Vraj sa tým podarilo dokázať, že jaskyne striedavo obývali lovci a dravá zver.
11
V neďalekej Kopřivnici som mal v pláne navštíviť technické múzeum svetoznámej značky TATRA
12
V rámci neho je aj expozícia ďalšej svetoznámej značky, kopřivnického rodáka Emila Zátopka. Je považovaný za najlepšieho bežeckého vytrvalca všetkých čias, aj preto, že sa mu podarilo niečo, čo už nikdy nikto neprekoná. V roku 1952 v Helsinkách vyhral na jednej olympiáde beh na 5 aj 10 kilometrov a navyše maratón. Bežal ho prvýkrát v živote.
13
Pochovaný je v skanzene v Rožnove pod Radhošťom
14
Dobrá rada na záver: nikdy sa do múzea nevyberte tak ako ja, v pondelok
Mobilné aplikácie Rádia Expres