Práve hráme

22/04/2015

Slovenka tvorí televízne relácie vo Francúzsku


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk

Marcela Makarová, ideamakerka

Marcela Makarová sa narodila v Bratislave. Po dvoch rokoch štúdia na bilingválnom slovensko-francúzskom gymnáziu Metodova odišla do Francúzska, kde žije už 15 rokov. Po štúdiu práva na Univerzite Paris 2 Assas Sorbonne a na UCL v Londýne sa však rozhodla venovať médiám a televízii. V mediálnej skupine Shine Group začala robiť, keď sa v Paríži zakladala francúzska pobočka, Shine France, teraz jedna z najúspešnejších produkčných firiem vo Francúzsku. Hlavnou náplňou jej práce je adaptácia zahraničných formátov, ako aj tvorba pôvodných nápadov. Rozmýšľať, ktorej televízii aké programy ponúknuť a prezentovať ich tak, aby ich kúpila. Shine Group sa prednedávnom zlúčila s Endemolom a Marcela tak pracuje pre obrovskú svetovú skupinu Endemol Shine Group. Jej najväčšími projektmi sú The Voice, MasterChef či One Born Every Minute.

Marcela nedávno absolvovala so svojim priateľom cestu okolo sveta, počas ktorej objavovali módne štýly ľudí na uliciach a vytvorili fotoprojekt Cesta okolo sveta a 80 štýlov. Projekt pokračuje výstavami a pripravujú vydanie knihy.

Oli: Keď si začala študovať na gymnáziu, nemala si pocit, že francúzština je ťažký jazyk?

Marcela: Je to ťažký jazyk, vo francúzštine je veľa výnimiek. Ale keď máš štyri hodiny výuky denne, tak ako to je na bilingválnom lýceu, tak to ide rýchlejšie. A hlavne, po dvoch rokoch som odišla do Francúzska, takže som nemala na výber. :-)

Oli: Ako dlho si ostala vo Francúzsku, vrámci štúdia?

Marcela: Do Francúzska som sa dostala v rámci dohody medzi Francúzskom a Slovenskom. Každý rok boli vyberaní štyria Slováci na štúdium na gymnáziu v Bordeaux. Čiže po dvoch rokoch na strednej škole na Slovensku som študovala tri roky vo Francúzsku, kde som aj maturovala. Plus, 5 rokov vysokoškolského štúdia, ale z toho jeden v Londýne.

Oli: Takže si chodila domov iba na prázdniny?

Marcela: V podstate áno. Mali sme šestnásť, bol to trošku šok, ale dobrodružstvo. V tom období neboli ešte lacné letenky ako teraz. V autobuse sme trávili viac ako 24 hodín. Bol to zážitok.

Marcela Makarová žije vo Francúzsku už 15 rokov
Marcela Makarová žije vo Francúzsku už 15 rokov

Oli: Pri otázke školstva vieš porovnať slovenské a francúzske školstvo. Minimálne v tom čase, keď si študovala na dvoch rôznych stredných školách.

Marcela: čo sa týka gymnázia, Francúzi majú predsa len iný prístup. Na Slovensku sme sa vždy učili všetko naspamäť a bolo treba často jednoslovne odpovedať na otázky. Vo Francúzsku od nás chceli viac písania, rozmýšľania a aj vyjadriť svoj názor. Ale aj tu každý kritizuje školstvo a chystá sa X-tá reforma.

Oli: Po maturite v zahraničí si už asi ani neuvažovala o štúdiu na slovenskej vysokej škole, ale rovno vo Francúzsku.

Marcela: Rozhodla som sa odísť do Paríža a študovala som tri roky právo na Univerzite Panthéon Assas Sorbonne. Vo štvrtom ročníku som získala štipendium do Londýna na University College London. To som už cítila, že sa mi viac pozdáva televízia ako právo, a tak som si vybrala piaty ročník na Sorbonne zameraný na audiovizuálny sektor.

Oli: Považuješ to za stratený čas?

Marcela: Vôbec nie. Nebolo to na škodu, lebo som v prvom ročníku stretla svojho priateľa. Tak bolo to na niečo dobré. (smiech). Dá sa povedať, že právo je všade v každodennom živote. Ale aj s tými rokmi štúdia práva, tým, že som nikdy nepracovala v tej oblasti, nemohla by som sa teraz zo dňa na deň stať právničkou.

Oli: A to smerovanie k médiám prišlo kedy?

Marcela: Po treťom ročníku som si našla cez prázdniny prax v jednej produkčnej firme ako asistentka produkcie. A mala som k tomu blízko aj z domu, lebo otec je režisér. Keď som doštudovala, tak som praxovala vo viacerých mediálnych firmách. V jednej komerčnej televízii som pracovala ako “researcher”, to znamená, že som robila prieskum mediálneho priestoru a sledovala, aké programy sa vysielajú v rôznych krajinách sveta a na základe toho radila televízii, aký program by mali kúpiť a podobne. Získala som tým dobrý prehľad o sektore, čo bola výborná báza na to, čo som naozaj chcela robiť, priamo tie programy vytvárať a písať. Veľkou príležitosťou bolo založenie firmy Shine France, kde robím doteraz. Je to pobočka medzinárodnej skupiny s centrálou v Londýne. Na začiatku nás bolo len zopár, takže každý z nás robil veľa rôznych vecí. Za päť rokov sa naša firma stala jednou z najúspešnejších vo Francúzsku a nedávno sme sa zlúčili s ďalšou svetovou skupinou Endemol.

Oli: Aký je presný popis Tvojej práce?

Marcela: Som tam ako ideamakerka. Táto pozícia ma viacero dimenzií. Adaptáciu zahraničných formátov, kde píšeme prvý náčrt francúzskej verzie a s tým ideme potom program ponúkať televíziám. Ide o to, aby sme odprezentovali našu víziu, ukázali, ako to dobre fungovalo v iných krajinách a ako by sme to urobili pre francúzske publikum. Ak sa formát zaradí do vysielania, predáme štafetu nášmu produkčnému tímu.

Vytvárame aj vlastné, pôvodné nápady, ktorých predaj je však trochu komplikovanejší. Asi aj na Slovensku to tak bude. Pre telky je jednoduchšie kúpiť overený projekt, ktorý fungoval vo viacerých krajinách. Majú pocit, že menej riskujú a navyše benefitujú zo skúseností zahraničných producentov a ich verzií programu.

Oli: Aké programy si dostala na francúzske obrazovky?

Marcela: Cez náš tím prejdú všetky relácie v našom katalógu. S tých čo sme predali môžem spomenúť veľký hit The Voice (Hlas), Masterchef alebo One Born Every Minute (Babyboom). Masterchef je príkladom jedného z najúspešnejších svetových formátov, produkoval sa v 35 štátoch. V Masterchefovi som mala príležitosť byť aj súčasťou produkčného tímu. Čiže konkrétne sme písali kde a čo budú kandidáti variť, či budú variť sami alebo v skupine. Ide o to vytvoriť rôznorodé kontexty. Nepíšeme, čo majú kandidáti hovoriť, cieľom je vytvoriť osnovu s potenciálom, aby vznikli divácky atraktívne situácie čo sa varenia, príbehov alebo aj miesta týka. Robíme na širokej škále typov relácii, pre komerčné ako aj verejnoprávne televízie. Môžem spomenúť ‚One Born Every Minute‘ (‚Babyboom‘) – program, kde sme použili novátorský spôsob filmovania založený na početných fixných kamerách nainštalovaných na strategických miestach v pôrodnici. Vďaka tomuto je divák vnorený do každodenného fungovania pôrodnice ako nikdy predtým. Tak isto sme sa vnorili aj do hektického fungovania pohotovosti, kde sa filmovalo 24 hodín denne počas viacerých týždňov. Ďalší zaujímavý anglický formát je napríklad ‚Best Bakery‘ (‚Najlepšia pekáreň‘). Francúzi majú radi chlieb, bagety, takže to bolo milé. Ide o súťaž, ale nie je to založené na konfliktoch medzi ľuďmi. Nedávno sme mali úspech aj s našou pôvodnou reláciou ‚Prodiges‘ (‚Malí virtuózi‘) pre verejnoprávnu televíziu, kde sa prezentovali mladé talenty a volil sa najlepší mladý virtuóz(ka). Podarilo sa nám dobre zlúčiť klasickú hudbu a balet so zábavou. Shine France produkuje aj fikciu. Napríklad kriminálny seriál Tunnel, čo je koprodukcia s Angličanmi (dve nominácie na EMMY AWARDS).

Oli: A čo napríklad taká Farma?

Marcela: Samozrejme to tu tiež funguje, tieto programy sú úspešné vo veľa krajinách. Niekoľko rokov tu bola Farma a verzia Big Brothera je ešte stále vysielaná. Ale to neprodukujeme my.

Oli: Ktorá šou Ti najviac prirástla k srdcu?

Marcela: Asi ten MasterChef. Tým, že som bola súčasťou produkčného tímu počas natáčania bolo to také akčné, bolo potrebné sa každodenne adaptovať meniacim sa okolnostiam a vývoju súťaže a vymýšľať alternatívy. Taktiež je ľudsky zaujímavé sledovať každodenne vývoj kandidátov a ich príbehy. Francúzi majú veľmi radi gastronómiu a varenie. Natáčali sme na úžasných miestach, a mali príležitosť obdivovať kreativitu známych šéfkuchárov.

Oli: O reality šou sa aj veľa hovorí a píše na internete aj v printových médiách.

Marcela: My považujeme Masterchef za pozitívnu súťaž, za príležitosť zmeny života. Počas šou sa dianie samozrejme v mediách rozoberá, sledujú sa príbehy ľudí, cirkulujú klebety. Televízna tlač tu patrí medzi najčítanejšie. No a samozrejme, taktiež bulvár, keď si na niečom môže zgustnúť tak neváha a ľudia to čítajú. Základné ľudské pudy sú všade rovnaké.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Marcela s priateľom absolvovala cestu okolo sveta, počas ktorej vytvorili vlastný projekt

Oli: Sú ľudia, ktorí reality šou milujú a sú aj takí, ktorí ich nenávidia, tvrdia, že je to blbosť alebo aj dokonca, zosmiešňovanie ľudí. Aký je Tvoj názor?

Marcela: Ide o zábavu, nadbieha to základným ľudským záujmom. Sledovať ľudské príbehy a zápletky. Keď budem mať deti, nechcela by som, aby trávili 15 hodín denne sledovaním reality šou, ale trošku im neuškodí, veď reality šou sú určitým zrkadlom naozajstného života a ľudskej nátury, a tak sa tam dá niečo odpozorovať. Je to síce pred kamerami, ale je to život.

Marcela s priateľom na výstave fotiek ich spoločného projektu Cesta okolo sveta a 80 štýlov.
Marcela s priateľom na výstave fotiek ich spoločného projektu Cesta okolo sveta a 80 štýlov. ©AntoineMotard

Oli: Baví Ťa táto práca?

Marcela: Baví ma, ale stále viac a viac ma láka fikcia, písať scenáre. S priateľom momentálne píšeme sitcom. Mám rada humor. A poškuľujem aj po webe, kde je veľa kreativity a príležitostí, ale treba doriešiť otázku business modelu.

Oli: Aký je život vo Francúzsku? A v Paríži?

Marcela: Za tých 15 rokov som sa určite pofrancúzštila. V Paríži žijem už 10 rokov a mám ho veľmi rada. Naša cesty okolo sveta, ktorá bola super, nás ešte utvrdila v tom, že ako nám je v Paríži dobre. Rada si sadnem s kamarátmi do reštaurácie, dáme si vínko, dobre sa najeme a pofilozofujeme.

Oli: Boli ste na ceste okolo sveta? Ako dlho?

Marcela: Cestovali sme desať mesiacov po sedemnástich krajinách a realizovali sme fotografický projekt Cesta Okolo Sveta a 80 Štýlov. Je to založené na street spottingu. Keď nás niekto zaujal svojim štýlom, ci už folklórnym alebo hype, poprosili sme tú osobu o portrét. Nabádalo nás to ísť v ústrety miestnym ľuďom a často priviedlo na zaujímavé miesta. Taktiež sme písali články okolo našich fotografii pre dva web magazíny. Po návrate do Paríža sme zahájili sériu výstav na medzinárodnom veľtrhu módy Who´s Next  a momentálne pripravujeme fotografickú knihu.

www.aroundtheworldin80styles.tumblr.com
www.aroundtheworldin80styles.tumblr.com

Oli: Je vôbec možný u Teba návrat na Slovensko?

Marcela: Nie. Akože nie je to kategorické nie, ale je pravda, že už mám svoj život vo Francúzsku.

Oli: A keby si dostala pracovnú ponuku a robila by si niečo podobné na Slovensku?

Marcela: Možno aj áno, nie som proti myšlienke ísť pracovať do inej krajiny, ani priateľ by nebol proti, ale zatiaľ máme obaja náš život a robotu tu.

Foto: Archív Marcela Makarová

#olidzupi

Nadácia Rádia Expres