Práve hráme

11/04/2015

Štedrí hudobníci


Mohli si za kúpiť nové auto, lietadlo či súkromný ostrov. Ale oni radšej peknú sumu venovali charite.

11.4. 2001 získal Robbie Williams v charitatívnej aukcii v prepočte takmer 230 000 eur pre školu, do ktorej kedysi chodil. Do dražby ponúkol svoje osobné veci vrátane toalety, ktorú mával počas turné pri pódiu a rukou písaný text hitu Angels (len ten sa predal za vyše 37 000 eur).

Niektorí hudobníci majú veľké srdce – a niektorí to možno robia úmyselne – robí to dobrý imidž a navyše sa v USA dá dar charite odpísať z daní. Dôležité je však to, že pomáhajú. Prakticky každý veľký hudobník sa angažuje v charite. Asi najznámejším je Bono Vox, spevák U2.

Tu je však zopár tých, o ktorých ste to možno doteraz netušili alebo pomáhajú netradičným spôsobom:

Taylor Swift
Majiteľka jedných z najkrajších nôh v šoubiznise (ktoré vraj už aj oficiálne hladká Calvin Harris, za čo ho neznášame;) už v roku 2013, keď sme ju na Slovensku ešte ani nepoznali, venovala charite 625 000 dolárov a zaradila sa tak do rebríčka 30-tich najštedrejších celebrít, ktorý zostavil časopis Forbes. Peniaze dáva pravidelne na školstvo, na pomoc ľuďom, ktorí sa ocitli v životnej núdzi po prírodných katastrofách, UNICEF-u či Červenému krížu.

Taylor Swift – Blank Space

Moby
Celý svet od vydania albumu Play v 99-tom miluje jeho hudbu. O deväť rokov spustil britský DJ a hudobník stránku mobygratis.com, na ktorej ponúka zdarma vlastnú hudbu pre neziskové filmy, filmových tvorcov či študentov. Jediná podmienka je, že to musí byť použité na nekomerčné účely. V prípade, že projekt predsa vygeneruje nejaké peniaze, trvá Moby na tom, aby celé jeho tantiémy šli priamo do charitatívnej spoločnosti Humane society, ktorá bojuje proti krutosti páchanej na ľuďoch a zvieratách.

Moby – Why Does My Heart Feel So Bad?

Foster The People
Presne v duchu svojho názvu Foster The People (Podporovať ľudí) kapela chalanov z Los Angeles stála pri zrode organizácie Foster The Future, ktorá sa snaží presvedčiť mladých ľudí, aby sa stali dobrovoľníkmi a pomáhali v rôznych oblastiach.

Foster The People – Pumped up Kicks (Official Music Video)

Jon Bon Jovi
Spevák kapely Bon Jovi sa rozhodol pomáhať priamo – a v roku 2006 si založil vlastnú nadáciu Jon Bon Jovi Soul Foundation. Jej primárnym cieľom je pomáhať rodinám, ktoré sa dostali do krízovej situácie, prekonať prekážky a vrátiť sa naspäť do plnohodnotného života.

Jon Bon Jovi – Blaze Of Glory (Official Video)

Odporúčame

Mobilné aplikácie Rádia Expres