Práve hráme

02/04/2015

Maskovaní hudobníci


Gnarls Barkley v kostýmoch Hviezdnych vojen

Spomínate si na hit Crazy od Gnarls Barkley? 2.4. je to už neuveriteľných 9 rokov, čo sa dostal na prvé miesto britskej hitparády. Duo Gnarls Barkley sa stalo prvým intepretom, ktorému sa to podarilo len vďaka sťahovaniu pesničky z internetu. Do predaja v kamenných obchodoch sa totiž singel dostal až o týždeň neskôr. Song sa na prvom mieste držal deväť týždňov, čo sa dovtedy nepodarilo nikomu celých desať rokov – ale rekord prelomila už o rok neskôr Rihanna s hitom Umbrella. Zaujímavosťou je, že ani nie po roku predaja, stiahli Gnarls Barkley hit Crazy z predaja. Vraj preto, aby „ľudia na pesničku spomínali s láskou a nie, aby im z nej bolo zle“.

V ten istý rok vystúpila kapela na MTV Music Awards. A neprišli len tak, vystúpili v kostýmoch Star Wars:

Gnarls Barkley: Crazy – MTV Movie Awards

V hudbe poznáme podobných exotov. Toto sú najznámejší muzikanti, pre ktorých sú typické kostýmy (a pod článkom nájdete aj ich fotky):

Army Of Lovers

Kto nepozná Army Of Lovers, sa buď narodil v 90. rokoch alebo ich prespal. Neprehliadnuteľná trojica valcovala hitparády najmä so svojím hitom Crucified. Ale nielen v ňom vystupovala kapela v rôznych kostýmoch. Od sexy sestričky až po oblečenie z kráľovského dvora. Asi najväčším šokom pre nás je, že ešte stále fungujú. Pred dvoma rokmi dokonca nahrali remake hitu Crucified, ale radšej to ani neotvárajte a pozrite si originál. A ak ste príliš zvedaví, nesťažujte sa, že sme vás nevarovali :)

Army Of Lovers – Crucified

Lordi

Suverénne najsilnejšie zastúpenie kostýmov v kapelách majú Škandinávci (aj Army Of Lovers sú Švédi). Keďže väčšinu tých kapiel na Slovensku (bohužiaľ alebo našťastie) nepoznáme, za zástupcov švédskej vášne pre šialené kostýmy vyberáme skupinu Lordi, ktorá v 2006-tom vyhrala Veľkú cenu Eurovízie.

Lordi – Hard Rock Hallelujah (Finland) 2006 Eurovision Song Contest Winner

Pussy Riot

Ruskú feministickú punk-rockovú a ešte aj protivládnu skupinu Pussy Riot poznáme len zo správ, ako jej členky pred tromi rokmi vtrhli do kostola a odohrali tam koncert, za čo boli zatknuté a niektoré majú dodnes problémy. Keďže sa postavili pred súd, všetci spoznali ich skutočné tváre. Mimochodom, na feministky celkom sexy klip :)

PUSSY RIOT „Putin Lights Up The Fires“ music video

Daft Punk

Francúzske duo Daft Punk je známe nielen svojou inovatívnou hudbou, ale aj svojimi vizuálne dynamickými živými vystúpeniami. „Robot“ helmy začali nosiť v roku 1999, aby maskovali svoju hanblivosť pred ľuďmi a zároveň seba ochránili pred inváziou fanúšikov. Skrátka, aby si kedykoľvek mohli vybehnúť do obchodu a nik ich nefotil a neotravoval.

Daft Punk – Get Lucky (Full Video)

Kiss

Asi najslávnejší nositelia masiek. Vlastne make-upu. Kultová hard rocková kapela Kiss vznikla v januári 1973  a prakticky okamžite začala vystupovať s pomaľovanými tvárami a oblečením s charakterom strašidelných komiksových postáv.. Po desiatich rokoch masky odložili (posledný koncert v maskách a kostýmoch bol 25.6.1983 v São Paulo – až do roku 1996, kedy sa k starému zvyku opäť vrátili. Dôvodom vzdať sa svojrázneho imidžu malo v 83-ťom jediný cieľ – pomôcť znovunaštartovať upadajúcu kariéru kapely a dať najavo, že sa niekam posunula. Nepomohlo – a tak nastali rôzne rošády v obsadení kapely, až sa 28. februára 1996 na udeľovaní cien Grammy predstavili opäť v make-upe a v kostýmoch, navyše v originálnom zložení.

Kiss – I was made for lovin‘ you -official video clip (HD)

Zdroj: Uproxx.com

Nadácia Rádia Expres