Práve hráme

01/04/2015

Slovenská právnička žije svoj sen v Kalifornii


Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme! Každú stredu v premiére (repríza v sobotu) Oli Džupinková predstavuje Slovákov, ktorí žijú v zahraničí. Ďalšie tipy môžete posielať na dzupinkova@expres.sk.

Marieta Oslanec, právnička

Marieta Oslanec pochádza z Novej Bane. Keď mala 16 rokov, dostala sa do USA, na ročný výmenný pobyt. A to bol prvý kontakt s USA, ktorý ju výrazne ovplyvnil a ťahalo ju to späť. Študovala však na Právnickej fakulte v Banskej Bystrici, ale každé leto trávila v USA a cez program Work&Travel pracovala a cestovala po Amerike. Po škole odišla opäť do USA, kde študovala angličtinu a neskôr aj právo na Northwestern University School of Law v Chicagu. Keď si nevedela nájsť prácu, rozhodla sa založiť si vlastnú firmu, ktorá poskytuje poradenstvo pre ľudí a firmy, ktoré chcú preniknúť na americký trh. Vybavujú víza a všetko, čo je potrebné pri založení firmy v Amerike. Jej špecializáciou je biznis – imigračné právo, takže pomáha investorom, podnikateľom z Európy, ktorí chcú skúsiť šťastie na americkom trhu. Okrem New Yorku, majú pobočky na Slovensku, Česku, ale aj v ďalších európskych krajinách. Popri práci sa však venuje aj inému projektu. Napísala knihu Love is the law – Láska je zákon, ktorá by mala výjsť tento rok. Je to príbeh o nej, v ktorom hovorí o všetkom, čím si v živote prešla a čo jej počas jej cesty pomohlo. Kniha je určená mladým profesionálom, či už ženám alebo mužom, ktorí nie sú šťastní a chcú zmeniť svoj život a žiť svoj sen. Marieta hovorí, že človek by mal poznať najprv samého seba, mal by sa mať rád, a potom môže byť šťastný. Marieta Oslanec už vyše roka žije v Kalifornii, kde sa snaží rozbehnúť ďalšie aktivity v rámci svojej firmy.

Oli: Čo Ťa na Amerike lákalo najviac?

Marieta: Zmýšľanie ľudí a ich kultúra. Bola iná, a tá krajina ponúkala neobmedzené možnosti. Keď som sa zrazu vrátila späť do Novej Bane, tak som sa cítila taká stiesnená. Nezapadala som do komunity a hľadala som priestor, kde by som mohla byť sama sebou. Mala som pocit, že čokoľvek urobím na Slovensku, tak sa moja energia stráca. A tak sa to vlastne začalo.

Oli: Najprv si absolvovala výmenný pobyt počas strednej, neskôr si na výške každé leto trávila v Amerike. V čom to bolo najlepšie?

Marieta: Tí, čo boli na Work&Travel, tak vedia, že je to skúsenosť, ktorá dáva krídla. Človek si zarobí peniaze, potom precestuje krajinu a cíti sa voľný. Ten život je tam plný možností a môžeš si ho užívať naplno.

2_marieta
Slovenská právnička Marieta Oslanec v USA

Oli: Školu si však dokončila v Banskej Bystrici, čo bolo potom? Hľadala si si prácu na Slovensku?

Marieta: Ukončila som magisterské štúdium a uvedomila som si, že nechcem zostať na Slovensku. Nemala som ani žiadne pracovné ponuky, a veľmi ma to ťahalo späť do USA. Tak som sa rozhodla, že idem skúsiť šťastie. Išla som na posledný Work&Travel program do Chicaga. A tam, keď som prišla, tak som začala študovať angličtinu. Začala som hľadať možnosti, ako zostať v USA a ako si tu nájsť prácu. Najlepšou možnosťou bolo vrátiť sa do školy, keďže moje právnické vzdelanie v USA vôbec neplatilo. Prihlásila som sa do niekoľkých škôl, motyka vystrelila a dostala som sa na Northwestern University School of Law, čo je jedna z TOP 10 univerzít v Amerike, a tam som úspešne skončila. V roku 2010 som sa rozhodla presťahovať do New Yorku.

Oli: Lekári majú svoje lekárske komory a len tak ľahko nepríjmu medzi seba lekárov z iných krajín. Platí to aj u právnikov?

Marieta: Každá krajina má svoju advokátsku komoru, ale v USA je to každý štát. Čiže, každý jeden štát v USA má iné podmienky. Napríklad v New Yorku sa môžeš prihlásiť na advokátske skúšky potom, ako skončíš školu. Washington to má iné aj Kalifornia a podobne. Ja som sa rozhodla, že si spravím advokátske skúšky v štáte New York. Predsa len, je to veľké mesto a je tam oveľa viac možností pre ľudí s medzinárodným pozadím ako som ja. Trvalo to niekoľko mesiacov a nebolo to vôbec jednoduché. Bolo to o 14 hodinovom dennom učení.
Oli: Keď porovnáš štúdium na Slovensku a v USA? Kde to bolo ľahšie?

Marieta: Asi v USA. Náročnejšie to bolo iba s angličtinou, lebo sa musíš naučiť právnickú terminológiu v angličtine. To bol aj dôvod, prečo som najprv študovala angličtinu, lebo aj na prijímacích pohovoroch musíš preukázať vysokú jazykovú znalosť, aby Ťa prijali. Ale keď si už v tom, tak ten systém je úplne iný. V USA používajú tzv. Sokratovu metódu, formu komunikácie a dialógu, kde sa aktívne zapájaš a učíš sa aplikovať právo a zákon na konkrétnych prípadoch. Si nútená byť kreatívna. Na Slovensku sme sa bifľovali, memorovali informácie a zopakovali to. Ťažko sa chápe ten právny systém a veľakrát sa človek bojí fungovať v praxi. V USA skončíš školu, ktorá Ťa pripravuje na realitu. Dokonca, keď máš skúšky, môžeš si zobrať všetky knihy a je to o tom, čo dokážeš. Ako aplikuješ vedomosti a právo v konkrétnom momente. Pracuješ s tou informáciou. Takže žiadne bifľovanie, žiadne memorovanie, ale naopak, rozmýšľanie, byť kreatívny a ukázať, či na to máš a dokážeš právo aplikovať.

Marieta Oslanec v New Yorku
Marieta Oslanec v New Yorku

Oli: Akému právu sa venuješ?

Marieta: Po škole som hľadala firmu, ktorá by ma vedela zamestnať a využila by som to, že mám právo zo Slovenska a zároveň z USA a mám aj advokátske skúšky z USA. Nakoľko sa mi nedarilo takú firmu nájsť, rozhodla som sa založiť si vlastnú. Firma, ktorá ponúka služby ľuďom práve z nášho regiónu – Slovensko, Česko, Poľsko, ale aj Nemecko či Francúzsko. Je to firma pre ľudí, ktorí chcú preniknúť na americký trh, či už podnikaním alebo inak. Moja špecializácia je biznis – imigračné právo, takže pomáham investorom, podnikateľom z Európy, ktorí majú záujem preniknúť na americký trh.

Oli: Firmu si zakladala sama?

Marieta: Zakladala som firmu s mojim biznis partnerom, Matúšom Návratom, a voláme sa Navrat&Oslanec. Taktiež manažujem ImmigrationBiz, ktoré vyslovene ponúka služby pre investorov a podnikateľov. Viac info nájdeš na www.immigrationbiz.sk a www.navratoslanec.com. Bola to výzva pre nás oboch. Začínali sme pred štyrmi rokmi úplne od nuly. Ja som nemala skoro žiadne skúsenosti, on mal niekoľkoročnú skúsenosť, tak bol zo začiatku aj mojim veľmi dobrým mentorom. Založili sme firmu v USA s tým, že máme pobočku aj na Slovensku a v Česku. Na to, aby si fungovala v USA, musíš si pokryť hlavne víza. Všetci počúvame o imigračnom americkom systéme. Môžeš byť talentovaná, aj mať skúsenosti, ale pokiaľ sa nekvalifikuješ v určitej kategórii, tak sa sem nedostaneš. To, že máme bezvízový styk a ľudia sem chodia na ESTU, to je síce krásne, ale po 90-tich dňoch sa môžeš otočiť a vrátiť sa späť. A ja som v tom čase riešila svoju osobnú vízovú otázku. Tak sme sa rozhodli založiť online firmu. Poskytovali sme služby mimo USA, zo Slovenska a Česka, a to nám umožnilo byť všade. Neskôr sme to vyriešili a teraz ja sama mám investorské víza a ponúkam tú istú službu ďalším investorom. Vôbec to nebolo ľahké, ale cez ten proces som sa všetko naučila. Tá výzva ma nútila hľadať riešenia, ktoré mi nakoniec vydláždili cestičku, ktorú som neskôr aplikovala na svojich klientov. V tejto chvíli môžem povedať, že naša firma jednoznačne rastie, snažíme sa preniknúť do Francúzska, Nemecka a Španielska, lebo si myslíme, že náš, slovenský, ale aj český a poľský trh máme pokrytý. Máme veľa klientov a nie je veľa firiem, ktoré robia takéto veci ako my. Rozrastáme sa a chceme ponúkať naše služby aj do ďalších krajín.

Oli: Uveď príklad, ako vyzerá Tvoja práca.

Marieta: Napríklad, niekto na Slovensku, kto podniká desať rokov, sa rozhodne, že chce preniknúť na americký trh. Poskytujeme poradenstvo, čo sa týka založenia firmy. Na to, aby človek založil firmu, nemusí byť v USA. My ju vieme založiť do niekoľkých dní, neskôr sa riešia biznis – imigračné otázky, to trvá tak dva až tri mesiace. Pri určitých typoch víz sa to žiada na americkej strane, to sú väčšinou L víza, tzv. manažérske víza, keď je spoločnosť nadnárodná a chcú presunúť svojho človeka do USA, to sa žiada na americkej strane a až potom, keď to schváli imigračný úrad, tak sa ide po víza na americkú ambasádu. A potom sú investorské E2 víza, ktoré sa dajú žiadať priamo na ambasáde a nie je nutné ich žiadať najprv na americkej strane. Tento proces je rýchlejší. Takže prvý krok je založenie firmy a druhý krok je imigračný proces. Keď je už klient v USA, tak prídu ďalšie otázky, čo sa týka spravovania firmy, pracovného práva a tam už odporúčame ďalších právnikov. Lebo my sa zaoberáme primárne korporátnou a imigračnou stránkou, aby podnikateľ prišiel na americký trh, bol tu legálne a mohol začať fungovať.

Marieta Oslanec založila v USA vlastnú firmu, ktorá pomáha investorom, podnikateľom z Európy, ktorí majú záujem preniknúť na americký trh
Marieta Oslanec založila v USA vlastnú firmu, ktorá pomáha investorom, podnikateľom z Európy, ktorí majú záujem preniknúť na americký trh

Oli: Máš vo firme aj ďalších Slovákov?

Marieta: Určite áno, niektorí sú ešte koncipienti a sú to Slováci, ktorí majú aj vzdelanie z USA. Dávam možnosti Slovákom, nielen v USA, ale aj v Európe. Snažím sa dávať možnosť ľuďom, ktorí majú podobné pozadie ako ja a chcú pracovať v tomto prostredí. Keď preukážu, že na to majú a sú zapálení, tak je to samozrejmé.

Oli: Si spokojná? Myslím tak celkovo, s prácou, so životom.

Marieta: Som veľmi spokojná a vďačná za to, čo mám aj ako žijem. Len ja som veľmi náročný človek, ktorý má stále pocit, že to čo robím, stále nie je ako by som to chcela. Stále túžim napredovať a zlepšovať sa. Mám pocit, že stále to, čo som urobila, nie je dosť. Ale nie preto, že by som bola nevďačná alebo, že si to nevážim. Ale mám pocit, čím človek viac vie, tak tým menej vie a musí makať ešte viac, aby dokázal niečo poriadne vybudovať a odovzdať tomuto svetu niečo poriadne. Niečo, čo stojí naozaj za to.

Oli: Stíhaš sa popri práci venovať aj niečomu inému?

Marieta: Mám svoj druhý projekt, ktorý robím. Dopísala som knihu, ktorá sa volá Love is the law – Láska je zákon. Prvé dve kapitoly si môžeš zadarmo stiahnuť na www.loveisthelawbook.com.  Je to môj príbeh, v ktorom hovorím o tom, čo mi pomohlo v mojej ceste, ktorú som prešla. Kniha je vyslovene zameraná na mladých ľudí a profesionálov, či už ženy alebo mužov, ktorí nie sú šťastní a chcú zmeniť svoj život k lepšiemu. Je to pre ľudí, ktorí vedia že v ich vnútri drieme potenciál, ktorý ešte nie je naplno rozvinutý. V Amerike je veľmi veľa ľudí, ktorí sú zabehaní, pracujú 12 až 14 hodín denne a prahnú po zmene životného štýlu. Chcem im pomôcť, aby našli svoj zmysel života a tým našli sami seba. Je to aj taká moja vízia do budúcna. Chcem, aby kniha tento rok vyšla v Amerike a neskôr aj na Slovensku a v Česku. Na základe knihy plánujem robiť semináre a online workshopy. Pevne verím, že základ štastia je to, aby človek robil to, čo ho baví. Pokiaľ nerobí to, čo ho baví, tak nemôže byť šťastný a hľadá to šťastie vonku, kde ho nikdy nenájde, pretože to šťastie je len v nás. Je to o sebapoznaní.

Oli: Takže je z Teba motivátorka?

Marieta: To tak prišlo. Ako keď maliar začne maľovať, kopne ho múza a musí ten obraz namaľovať, aby sa svet z toho tešil. Ten pocit a inšpirácia zrazu prídu a Tvojou povinnosťou je dať to zo seba von a podeliť sa o to. Chcem sa s ľudmi podeliť o moju pravdu a ten základ prostredníctvom mojej knihy.
Oli: Aký je ten základ?

Marieta: Základ je mať sa rád. Máme sa radi, akceptujeme to, čo máme radi a dovolíme sami sebe, aby sme robili to, čo nás baví. A to je podľa mňa veľmi náročné. Mnoho ľudí si sami sebe nedovolia a nedoprajú, aby robili to, čo ich naozaj baví. Neveria tomu. Nemajú odvahu. A mať odvahu, znamená dovoliť sám sebe robiť to, čo nás napĺňa. Strach nás blokuje. Stačí, že si dovolíme, aby sme mohli robiť, čo chceme a strach postupne odíde.

Slovenka Marieta Oslanec plánuje vydanie knihy v USA - Love is the law
Slovenka Marieta Oslanec plánuje vydanie knihy v USA – Love is the law

Oli: Ako si sa vôbec dostala k tomu, že ľuďom takto radíš?

Marieta: Prirodzene. Niekde prídem, začnem hovoriť o svojej knihe, ľudia sa zaujímajú a chcú vedieť viac. Začnem sa s nimi o tom rozprávať a stanú sa mojimi klientmi. Nemám nastavený žiadny marketing. Stále som právničkou a ten koučing s ľuďmi robím len popri. Každý máme nejaký zmysel a keď ho začneš napĺňať, začne sa to diať samovoľne. Veci začnú k Tebe prichádzať bez toho, aby si ich vynucovala nasilu. A ja to sledujem, pozorujem a naozaj to tak funguje.

Oli: Love is the law. Hovoríš v knihe aj o svojej nejakej love story?

Marieta: V tej knihe je celá moja love story. Po niekoľkých vzťahoch, ktoré mi skončili, som prišla k záveru, že človek musí najprv poznať sám seba, aby mohol byť šťastný vo vzťahu. Prešla som si niekoľkými vzťahmi, ktoré mi veľa dali a veľa ma naučili, ale nepokračovali ďalej. Cez tie vzťahy som si uvedomila, prečo sa to isté opakovalo dookola. Celý čas to vlastne bolo vo mne, ja som bola tá, ktorá to všetko vytvárala. Zrazu nebolo na koho zvaliť vinu:)

Love is the Law Book Trailer 1

Oli: Kde sa cítiš najviac doma?

Marieta: Už vyše roka som v Kalifornii, kde sa snažíme rozbehnúť moje aktivity. Veľa cestujem, nie som na jednom mieste, ale povedala by som, že môj domov je už v Kalifornii.

Oli: Žila si vo viacerých mestách v USA, kde sa Ti žilo najlepšie?

Marieta: V Kalifornii je úplne iný život ako v New Yorku, a predtým som žila v Chicagu. New York bol veľmi hektický, každý bol nafičaný, stále sa tam niečo dialo a bol tam veľmi rýchly životný štýl. V Kalifornii je životný štýl kludnejší. Všetci sú usmiati, je tu pokoj v porovnaní s NY. V zime je tu stále slnečno, a občas mi aj chýba sneh, hlavne na Vianoce. Ale na druhej strane, to slnko upokojuje a všetci sú vyrovnaní a šťastní. Aspoň teda tak vyzerajú, neviem či sú naozaj všetci šťastní. (smiech) Mám to tu veľmi rada. Jediný problém je 9 hodinový časový posun, keďže pracujem s Európu.

Marieta žije už vyše roka v Kalifornii
Marieta žije už vyše roka v Kalifornii

Oli: Plánuješ návrat na Slovensko?

Marieta: Zatiaľ ani nie. Určite budem navštevovať Slovensko, ale môj domov je už tu. V podstate, môj domov je tam, kde sa cítim dobre.

Foto: Archív Marieta Oslanec

#olidzupi

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres