Práve hráme

SNAP! – The Power (Official Video)

31/03/2015

Hit, ktorý spôsobil zemetrasenie


Je to hit The Power od Snap! Snap! bol nemecko-talianský produkčný tím, ktorý doplnili rapper Turbo B a speváčka Penny Ford. V klipe však namiesto nej „akože spieva“ Jackie Harris.

Nemecký hit uvádza ruská veta

Song sa začína trochu záhadnou vetou v ruštine: “Американская фирма Transceptor Technology приступила к производству компьютеров «Персональный спутник»”, čo by sa dalo preložiť ako „Americká firma Transceptor Technology začala vyrábať počítač „Osobný spoločník“. Nešlo o vymyslený údaj; takéto zariadenie pre nevidiacich a slabozrakých naozaj existovalo a spoločnost Transceptor Technology si ho nechala patentovať 16.januára 1990. Počítač sa ovládal hlasom a vďaka vstavanému modemu dokázal okrem iného aj sťahovať články z USA Today.

Jediný hit na svete, ktorý spôsobil zemetrasenie

5. júla 2011 sa horné poschodia budovy centra Techno-Mart v Soule (Južná Kórea) triasli celých desať minút. Ľudí okamžite evakuovali a kvôli vyšetrovaniu mali dva dni zakázaný vstup. Odborníci na seizmológiu dospeli k šokujúcemu záveru: Spôsobil to hit kapely Snap!. Vyšetrovanie totiž ukázalo, že v čase, keď došlo k otrasom, na 12. poschodí centra niekoľko desiatok ľudí cvičilo Tae Bo. Inštruktor pustil The Power a prikázal cvičencom, aby makali dvakrát tak tvrdo ako inokedy. Synchronizované dupanie niekoľkých desiatok ľudí rozvibrovalo časť budovy. Zhodou okolností rezonančná frekvencia budovy (ktorú má každý predmet) sa zhoduje s rezonančnou frekvenciou beatu v hite Power. Profesor Chung LanDankook University vysvetlil, že „ak externý zdroj vibrácie dosiahne rezonančnú frekvenciu určitého objektu, vibrácie sa zosilňujú a potom aj mierny pohyb môže sposobiť otrasy“. Tento hit je tak jediným na svete, ktorý spôsobil malé „zemetrasenie“.

Počuť ho vo filmoch 

Možno ste postrehli, že hit The Power filmári používajú veľmi radi. Zaznel napríklad vo filme Divoké kočky (Coyote Ugly), Mocní hviezdni jazdci (Mighty Morphin Power Rangers), Bruce, Všemohúci (Bruce Almighty) a Kráľ rybár (The Fisher King).

Výročie

Presne pred 25-timi rokmi (31.3.1990) sa tento hit dostal na prvé miesto britskej hitparády.

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres