Práve hráme

22/01/2015

Sedlák v Alpách po rakúsky


Naša kolegyňa Lucia Truchanová si užila úžasný víkend v Alpách. Vrátila sa nadšená a nemohla si svoje zážitky nechať len pre seba. Dobre, niektoré si možno nechala… ale väčšinu nájdete v jej autentickej reportáži. Áno, názov si vymyslela úplne sama.

Depilácia nôh, masáž obočia, jódlovanie a….

Večera v dobrom päťhviezdičkovom hoteli je vždy skúška odvahy. Slabšie povahy zhrešili a tie najslabšie šli po Pankreolan. Vždy totiž donesú niečo dobré a človek neodolá. Hlavne ak nosia viac ako štyri chody.

Niet nad to keď sa niekto teší z toho, že si doma 
Niet nad to keď sa niekto teší z toho, že si doma

V Alpách je vraj voda extrémne liečivá. Žeby som po nej opeknela?

Dobové masky z praveku v múzeu v Kals
Dobové masky z praveku v múzeu v Kals

Ako zlatý klinec večera sme si ako pozornosť hotela mohli vytiahnuť z košíka prekvapenie vo forme lístočka, ktorý určí, aká aktivita nás čaká na druhý deň večer. Kolega oproti sa už modlil, aby si nevytiahol depiláciu nôh, ja aby to nebola masáž obočia. Kto chcel svoj výber zameniť, musel jódlovať a nemusel neželaný poukaz použiť. Po mojom prvom jódlovaní som mohla poukaz zameniť aj potichu.

obr3

Keď ťa nič nebaví a nič ti nejde, choď do sauny, ono ťa to prejde. A hlavne po troch hodinách. Keď ti nestačia masáže a masér nie je dostatočný sadista. Po celodennom chodení, masáži, lanovke, skvelom obede a pri tom pokuse o spánok sa treba predsa úplne doraziť v štýle trojboja medzi bylinkovou, soľnou a fínskou saunou.

obr4
Som zvedavá, či nájdete desať rozdielov medzi profi pirohom vpravo a mojim vlastnoručným výtvorom vľavo. Kuchár zo mňa asi nebude…

Čo to mám na tanieri? Die Palačinken?

Kto je maniak na drevo, mal by navstíviť náš hotel. Všade sme cítili vôňu borovice. Ráno sme vyrazili do dedinky Kals. Energicky ako besný makak sme poľovali na najlepšie fotky. Ísť na túru so skupinou, aspoň trikrát sa stratiť a na záver omylom zablúdiť do kostolíka v dedine Kals, kde práve krstia nového obyvateľa, to je také moje.

Už zúri niekde daňové priznanie?
Už zúri niekde daňové priznanie?

Iná káva už bola lanovka. Ako lanovkový analfabet som sa (aj so svojím potláčaným strachom z výšky) rútila rovno nahor do reštaurácie Adlerlounge a namiesto výhľadu som rozmýšľala nad výškou svojej poistky. Hold 2560 metrov nad morom je silná motivácia. Tú majú zrejme aj šéfkuchár Walter Hartweger a Katharína Fiechtl, keď varia toľkým hladošom.

Musela som opýtať, ako sa k nim dostanú potraviny, keď sú tak vysoko.

Zaujímalo ma, ako dlho trvá uvariť vajce u nich doma a v kuchyni 2600 metrov nad morom.

Obľúbené jedlá špičkových alpských kuchárov zo školskej jedálne?

Všetci híkali a fotili všetko ako japonský turisti odtrhnutí z reťaze na výlete v Európe. Popri tom sa kolega Jožko smelo opýtal, či majú aj Rakúšania die Palačinken a snažil sa horlivo konverzovať s našou nemeckou sprievodkyňou v jazyku „denglish“ čiže deutch und english zároveň.

obr7

Neskôr sme veselo pri stole (po už asi siedmom chode a novovzniknutom vtipe „Si hladný?“) hľadali, kde máme na rukách čemer*. Existujú totiž stupne, keď už je človek prejedený a najvyšší stupeň je čemer. Môj dedo hovorieval, že vtedy sa do teba nevmestí ani cigaretový dym. Našťastie bol nablízku Jožko, ktorý neváhal a podal prvú pomoc. Naši rakúski kolegovia chvíľu nechápali. V závere sme však došli k poznaniu, že naším slovenským reštauráciám chýba čemer guy a čemer girl, ktorí by pomáhali v takejto citlivej situácií. A čo ešte určite nie je preskúmané, je drinking čemer.

  • Čemer… je neoficiálne ľudové označenie subjektívnych ťažkostí, ktoré sa prejavujú napríklad po rýchlom a hltavom zjedení jedla, najmä aj so súčasným prehltaním vzduchu. Prejavuje sa celkovou nevoľnosťou, ťažobou od žalúdka a bolesťou hlavy, často lokalizovanou za očami typu migrenóznych bolestí hlavy. Niektorí ľudia majú údajne počas ťažkostí tzv. „hrče“ na predlaktí, ktoré si potom „rozotierajú“. Uvedený stav môže súvisieť s rýchlym príjmom väčšieho množstva potravy, a následnou nerovnováhou vegetatívneho nervového syndrómu. Príčinou môže byť najmä nadmerné prehĺtanie vzduchu (aerofágia) – vzduchová bublina môže tlačiť na bránicu a vyvolávať nepríjemné pocity. Nepríjemné môžu byť aj sprievodné kŕče žalúdka a čriev, pálenie záhy a tepavé bolesti hlavy za očami.

obr8

Človek by v národnom parku, v drsných horách, čakal sprievodcu v štýle Chucka Norisa, čo rozplače aj cibuľu. Žiadny Chuck sa však nekonal.  Namiesto toho sme vyfasovali snežnice a šlapali, ako keby sme mali vypotiť aj vianočnú večeru. Maria (naša rangerka) nám ukázala veľa tajov prírody, ako rozoznať, koľko má kamzík rokov (možno sa mi to zíde v hre Milionár), nepovedala však, že v snežniciach sa nedá veľmi  bežať a cúvať už vôbec.

obr9

Čaj o piatej by sme asi nedali.  Byť za dámu je ťažké.
Čaj o piatej by sme asi nedali.  Byť za dámu je ťažké.

obr11Niet nad príjemné ranné prebudenie. Servis je v Rakúsku na prvom mieste. Lyže ti nachystajú presne pre tvoju izbu. To by sa u nás asi nestalo.

obr12

Neodchádzalo sa mi ľahko po takej starostlivosti… aj som si poplakala, ale musela som sa vrátiť domov. Ak ste dočítali môj blog až do konca, určite chápete, prečo sa mi vôbec nechcelo s Alpami lúčiť.

obr13

Odporúčame

aplikacie Rádia Expres