Práve hráme

09/05/2013

Money, money, money


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dobre, uznávam, že keď chcem písať o tom aká je drahota vo Fínsku, nemal by byť v nadpise názov slávnej skladby od skupiny zo Švédska. Lenže ABBA s ňou bodovala aj vo fínskom rebríčku, i keď prekvapujúco len na 7. mieste. Okrem toho raňajky si predsa nevyberám z fínskych stolov ani keď som v Helsinkách.
Dnes mi pokladníčka v obchode vydala novú, ešte horúcu päťeurovú bankovku, ktorá je v obehu tuším len od mája. Premýšľam, čo si tu za 5 eur vlastne môžem kúpiť. Nič moc. Hot-dog na štadióne stojí 6.50, takže by som potreboval ešte raz toľko, no stále by mi to nestačilo na kombináciu hot-dog+pivo za 11 eur. Aspoň na kávu by vyšlo. V bare oproti hotelu majú najlepšie café latte na svete. A najdrahšie. Kelímok so sebou za 3.90. Čo tak pizza? Samozrejme nie celá, ale len trojuholník za 4.50. Malý a mastný, takže nenasýti, ale zaťaží. A peňaženku odťaží, na čo si už s nevôľou a poloprázdnym žalúdkom pomaly zvykám.
O fínskych cenách by sa dali písať celé romány a pritom ich stačí pomenovať pomerne stručne: total brutal sado-maso. Masové akcie ako hokejový šampionát organizátorom prinášajú tučné zisky z predaja lístkov, ubytovania, jedla a suvenírov. A keď sa turnaj koná v takej drahej krajine ako Fínsko, je rozhodnuté, že tunajšie luxusné hotely budú zapĺňať takmer výhradne bohatí Rusi. Nedajú sa prehliadnuť. V reštaurácii sedia páriky á la Kráska a zviera: nesympatický chlap s ofinkou a postavou boxera (Klička), v spoločnosti krásnej ženy s vrkočom a postavou miss (world). Bežný fanúšik odchádza z obchodu so suvenírmi vytešený, že kúpil puk za 7 eur, Rus zvesí zo stojana naraz 5 dresov, každý za 120 eur. A puk si kúpi v limitovanej edícii za 30. Apropos suveníry – kto sľúbil, že domov prinesie „nejakú blbosť“ , napríklad šál, či šiltovku, musí siahnuť hlboko do vrecka. Šál stojí 18, šiltovka 24 a tričko bez goliera 25. S golierom 60 eur. Skoro by som zabudol na maskota Icyho. Malého plyšáka predávajú za 23 eur. Nič nie je staršie ako hociktorý maskot 2 dni po turnaji. Aj tak sú vždy a všade spolu s pukmi vypredaní s predstihom do posledného kusu. Takže keď sa vyberiem nakupovať darčeky posledný deň, zostávajú na pultoch už iba šnúrky na krk a štuple do uší. Keď tak nad tým premýšľam… ocino dosť chrápe. Mami, nechceš štuple do uší? S logom majstrovstiev sveta!

Odporúčame

Nadácia Rádia Expres